Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Można składać wnioski o wsparcie dla grup producentów rolnych. Tylko grup coraz mniej

(koci)
W pierwszym roku działalności grupy wsparcie może wynieść 10 proc. przychodów netto
W pierwszym roku działalności grupy wsparcie może wynieść 10 proc. przychodów netto Archiwum
Od wczoraj - 15 kwietnia - można składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" finansowanej z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Termin składania wniosków mija 31 maja.

Trwający właśnie nabór wniosków jest już piątym z kolei. O przyznanie pomocy mogą ubiegać się nowe grupy producentów rolnych, uznane od 15 września 2018 r., składające się z osób fizycznych, działające jako przedsiębiorcy prowadzący mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo.
Ponadto o wsparcie mogły starać się grupy, które spełniały następujące warunki:

  • zostały uznane przez dyrektora oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na podstawie planu biznesowego,
  • łączą producentów jednego produktu lub grupy produktów, którzy nie byli członkami grupy producentów lub organizacji producentów, utworzonej ze względu na ten sam produkt lub grupę produktów, której przyznano i wypłacono pomoc na rozpoczęcie działalności ze środków Unii Europejskiej po 1 maja 2004 r. w ramach działań i mechanizmów określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 sierpnia 2016 r.,
  • w skład grupy producentów nie wchodzą małżonkowie członków, o których mowa powyżej oraz osoby powiązane bezpośrednio z nimi kapitałowo lub osobowo,
  • zadeklarują realizację planu biznesowego w celu osiągnięcia jego założeń w trakcie trwania 5-letniego okresu wsparcia.

Ze wsparcia wyłączeni są producenci drobiu oraz mięsa lub jadalnych podrobów drobiowych.

Czytaj też: Rolnik roku 2018 - 3. miejsce zajął Krzysztof Zembrowski (zdjęcia gospodarstwa)

Pomoc przyznawana jest w okresie pierwszych 5 lat funkcjonowania grupy liczonych od dnia jej uznania. Wysokość pomocy finansowej, jaką może otrzymać grupa zależy od wartości przychodów netto uzyskanych ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, wytworzonych przez jej członków w poszczególnych latach. Ważne jest, że odbiorcami produktów nie mogą być osoby należące do grupy producentów, współmałżonkowie takich osób, podmioty powiązane kapitałowo lub osobowo w sposób bezpośredni lub pośredni z beneficjentem lub jego współmałżonkiem.

Z pomocy grupa może skorzystać tylko raz w okresie swojej działalności. Wsparcie wynosi:

  • w pierwszym roku - 10% przychodów netto,
  • w drugim roku - 8% przychodów netto,
  • w trzecim roku - 6% przychodów netto,
  • w czwartym roku - 5% przychodów netto,
  • w piątym roku - 4% przychodów netto.

Limit wsparcia to 100 tys. euro w każdym roku pięcioletniego okresu przyznawania pomocy i pozostaje na niezmienionym poziomie w kolejnych latach.

Złożone wnioski o pomoc poddawane są ocenie. Na podstawie liczby przyznanych punktów ustalona zostanie kolejność przyznawania pomocy.

Z danych ARiMR wynika, że w woj. podlaskim funkcjonuje 19 grup producentów rolnych (wszystkie rejestrowane jeszcze przez Marszałka Województwa Podlaskiego). A więc w Podlaskiem grup producentów rolnych nie przybywa, tylko ubywa. Były 52, ale większość z nich zrezygnowała przed ponowną weryfikacją.

- A nowe grupy nie powstają - mówi Paweł Gąsiorek z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Jedną z funkcjonujących grup jest Podlaska Spółdzielnia Producentów Ekologicznych Natura z siedzibą w Hryniewiczach Dużych. Została założona 11 lat temu.

- O tym, że ciągle funkcjonujemy nie decydują kwestie finansowe - mówi Krzysztof Zembrowski, prezes Spółdzielni. - Spotykamy się, wymieniamy doświadczeniami, poszerzamy swoją wiedzę. Wspólnie sprzedajemy część naszej produkcji.

Podlaska Spółdzielnia Producentów Ekologicznych Natura jest małą grupą, liczy 6 członków. I to znacznie utrudnia wspólną sprzedaż. Jak mówi Krzysztof Zembrowski, odbiorcy żądają dużych, jednolitych partii towaru, małym grupom trudniej est spełnić ten wymóg.

Spółdzielcza Grupa Producentów Zamek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna