MŚ w biegach narciarskich. Paal Golberg ze złotem na dystansie 50 kilometrów

OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Paal Golberg nie ukrywał radości ze zwycięstwa w biegu na 50 km.
Paal Golberg nie ukrywał radości ze zwycięstwa w biegu na 50 km. Fot. PAP/EPA/Antonio Bat
Norweg Paal Golberg wygrał bieg na 50 km techniką klasyczną, ostatnią konkurencję mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w słoweńskiej Planicy. Srebrny medal zdobył jego utytułowany rodak Johannes Klaebo. Brązowy krążek wywalczył Szwed William Poromaa.

Pierwsze indywidualne złoto Golberga

Po dwóch godzinach rywalizacji, gdy do mety zostało tylko kilkaset metrów, szansę na podium zachowywało jeszcze siedmiu narciarzy. Pierwszy z czołówki odpadł Norweg Didrik Toenseth, później Fin Iivo Niskanen i kolejny Norweg Martin Nyenget. Na ostatnim podbiegu liczyło się już tylko dwóch Norwegów i dwóch Szwedów, a najwięcej sił na finiszu zachował Golberg.

33-letni zawodnik pochodzący z miejscowości Gol odniósł życiowy sukces. W dorobku miał złoty medal mistrzostw świata w Oberstdorfie (2021) oraz srebrny igrzysk olimpijskich w Pekinie (2022), ale oba wywalczone w sztafecie.

W dziesięciu ostatnich mistrzostwach świata, począwszy od Oberstdorfu w 2005 roku, Norwegowie triumfowali na królewskim dystansie łącznie osiem razy.

Dominik Bury w czwartej dziesiątce

Udział w biegu na 50 kilometrów wziął także Dominik Bury. Polak ostatecznie zajął 38. miejsce ze stratą ponad 10 minut do zwycięzcy.

Rywalizacja na najdłuższym dystansie zakończyła mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym w Planicy. Polska ekipa powróci ze Słowenii z dwoma medalami wywalczonymi przez skoczków: złotym Piotra Żyły ze skoczni normalnej oraz brązowym Dawida Kubackiego z dużej.