Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muchomor. Śmierć dla jednych, przysmak dla drugich

(opr. ika)
Muchomor - piękny, ale zabójczy.
Muchomor - piękny, ale zabójczy. Archiwum
Muchomory były używane do trucia much, stąd ich nazwa: nazwa mucho-mor.

Sezon grzybowy w pełni. Coraz intensywniejsza jest też kampania nawołująca do ostrożności przed zbieraniem i jedzeniem grzybów trujących. W rodzinie owoców lasu, uważanych za śmiercionośne, czyli muchomorów, są jednak "krewniaki", nie tylko jadalne, ale nawet lecznicze.

Do takich zalicza się muchomor cesarski. Nie występuje co prawda w Polsce, ale na południu Europy jadany jest nawet na surowo. Ma czerwony kapelusz, ale bez kropek.

W centralnej Polsce jada się czasem muchomora mglejarkę, znanego jako panienką. Jest podobny do śmiertelnie trującego muchomora sromotnikowego, ale nie ma pierścienia wokół trzonu. Uwaga! Przed zerwaniem lepiej jest się upewnić w w atlasie. Stare muchomory sromotnikowe mogą mieć zniszczony pierścień. To ten ostatni grzyb odpowiada za znaczny procent śmiertelnych zatruć w Europie. Często mylimy go też z pieczarką lub gołąbką.

Muchomor czerwony, pomimo że zaliczany jest do grzybów trujących, działa różnie, zależnie od dawek. Surowy i suszony ma właściwości silnie halucynogenne - dlatego był świętą rośliną szamanów syberyjskich. Wywołuje jednak wymioty oraz nudności. Aby tego uniknąć, plemiona Syberii zamiast jeść grzyb, piły mocz osób, które już "wzięły" muchomora. Miał działanie halucynogenne, ale nie dawał skutków ubocznych. Czarownik, który wprowadził do organizmu odpowiednio spreparowane muchomory, widział przyszłość, kontaktował się z duchami przodków i był we władzy duchów mieszkających w lesie i w samych grzybach. Ostatnio ukazało się kilka artykułów potwierdzających, że są miejsca na świecie, na przykład okolice Nagano w Japonii, gdzie gatunek ten jest uznawany za cenny grzyb jadalny pod warunkiem ugotowania w dużej ilości osolonej wody.

Istnieje też tak zwany muchomor cytrynowy, o zapach surowych ziemniaków. Jest jednak trujący, dlatego lepiej nie sprawdzać, czy smakują podobnie jak pachną.

Muchomory były używane do trucia much, stąd ich nazwa: nazwa mucho-mor. W lecznictwie ludowym na polskiej wsi muchomory zalane spirytusem lub denaturatem były wykorzystywane do nacierania miejsc bolących z powodu reumatyzmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna