Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historyczne zaczyna działać

him
Przedszkolaki i uczniowie poznajądawne mazurskie zwyczaje świąteczne.

Pierwszymi gośćmi Muzeum Historycznego Ełku są dzieci. Przez prawie dwa tygodnie przedszkolaki i najmłodsi uczniowie podstawówek poznają dawne mazurskie zwyczaje związane z adwentem i świętami Bożego Narodzenia.

Muzeum Historyczne w Ełku ma swoją siedzibę, ale nadal trwa urządzanie pomieszczeń na parterze kamienicy przy ul. Małeckich 3. Pierwszymi gośćmi placówki są dzieci. Na zajęcia "Boże Narodzenie na mazurach" przychodzą przedszkolaki i uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych. O dawnych mazurskich zwyczajach ludowych opowiada Magda Szumska z muzeum.

- Najpierw pytam dzieci, jak święta i przygotowania do nich wyglądają w ich domach. Potem opowiadam im, jak przebiegały dawniej na Mazurach. Kiedyś, na przełomie XIX i XX wieku nie było choinki. W kącie stawiano snop zboża, który miał symbolizować dostatek. Nie dzielono się opłatkiem, a wigilia nie była dniem postnym. Prezentami, najczęściej cukierkami albo drewnianymi zabawkami, obdarowywano tylko dzieci - mówi Magda Szumska

Zajęcia potrwają do 21 grudnia. Przypomnijmy, że działania zmierzające do powołania ełckiego muzeum zaczęły się dwa lata temu. Prezydent powołał wtedy pełnomocnika ds. powstania muzeum. Pod koniec sierpnia, gdy minister kultury i dziedzictwa narodowego zatwierdził statut placówki, radni miejscy jednogłośnie podjęli uchwałę o powołaniu Muzeum Historycznego Ełku.

Symboliczną inauguracją działalności placówki było wydanie przewodnika "Spacerownik po mieście niezwykłym" autorstwa Michała Olszewskiego i Rafała Żytyńca. Autorzy zapraszają czytelników do spacerów przez Ełk barwnie ubranych kawalerzystów, fabrykantów, ciekawej architektury, dorastających tu pisarzy, ale również natchnionych kaznodziejów, urzędników pocztowych, społeczności żydowskiej i mazurskiej. To również spacery przez ciemne karty miejskiej historii - czasy faszyzmu czy okresu stalinowskiego oraz ich ofiar.

Książka została bardzo dobrze przyjęta przez czytelników i tysiąc egzemplarzy rozeszło się "na pniu". Lada dzień w księgarniach znowu będzie można kupić "Spacerownik", dodrukowano 2 tysiące egzemplarzy.

W muzeum trwają też prace nad tzw. historią mówioną, czyli zbieraniem opowieści najstarszych mieszkańców miasta i okolic. W planach jest także otwarcie pierwszej wystawy - wnętrza dawnego mieszczańskiego domu z przełomu XIX i XX wieku oraz powołanie Rady Muzeum.

W najbliższy poniedziałek Muzeum Historyczne Ełku zaprasza na spotkanie z historykiem Instytutu Pamięci Narodowej. Mariusz Zajączkowski opowie o rzezi wołyńskiej z 1943 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna