MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach ma powstać w 2024 roku. Poznaliśmy projekt muzeum (zdjęcia)

Jakub Sadkowski
Jakub Sadkowski
W 2024 roku ma powstać Muzeum Pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zaprezentowano wizualizację projektu muzeum. Został też podpisany aneks do umowy pomiędzy Fundacją „Dobro”, a pracownią architektoniczną Nizio Design International na realizację projektu budowlanego.
W 2024 roku ma powstać Muzeum Pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Zaprezentowano wizualizację projektu muzeum. Został też podpisany aneks do umowy pomiędzy Fundacją „Dobro”, a pracownią architektoniczną Nizio Design International na realizację projektu budowlanego. Nizio Design International
- Prosta forma estetyczna przypominająca przydrożną kapliczkę - tak o projekcie mówił jego autor Mirosław Nizio. Wizualizacje budynku Muzeum Pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki zostały zaprezentowane w piątek (11.06) w siedzibie Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro” i marszałek Artur Kosicki.

- Celem moim i zespołu Nizio Design International było stworzenie przestrzeni budowania wspólnoty, modlitwy i spotkań dla lokalnej społeczności, a także celu pielgrzymek. Połączenie tradycji architektonicznej z nowoczesnością dokonuje się tutaj poprzez nawiązanie do piękna i prostoty przydrożnych kaplic, wiejskich domów, lokalnych kościołów Podlasia i Mazowsza Wschodniego. Zależało nam na tym, by współczesny w formie obiekt zespolił się z krajobrazem okolicy - mówił Mirosław Nizio, architekt i twórca projektu. W przeszłości współtworzył on m. in. wystawę główną w Muzeum Powstania Warszawskiego. Jak zaznaczył, ideą przewodnią dla procesu projektowego było pielęgnowanie pamięci o postaci ks. Popiełuszki, jego życiu i duchowym dziedzictwie.

W projekcie zaproponowano zastosowanie żwiru i kruszywa kamiennego, które nawiążą do naturalnych budulców miejscowej architektury i krajobrazu. A upływ czasu i naturalne procesy mają uszlachetnić użyte materiały i nadać budynkowi wyrazisty charakter. W planach jest również odtworzenie w Okopach warszawskiego mieszkania ks. Popiełuszki, którego wnętrze od czasów jego tragicznej śmierci w 1984 roku pozostaje wciąż zachowane bez zmian.

Muzeum Pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach będzie działało jako ósmy oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Budowa muzeum będzie współfinansowana z budżetu państwa. To szacunkowy koszt około 15-20 milionów złotych. Fundacja „Dobro” zamierza też ogłosić publiczną zbiórkę pieniędzy, do której każdy będzie mógł się włączyć poprzez kupno specjalnych cegiełek.

- To postać niezwykła, beatyfikowany kościoła katolickiego, jego historia jest znana na całym świecie. Dlatego niezwykłą rangę ma dla nas właśnie utworzenie tego oddziału. Województwo podlaskie i Muzeum Podlaskie zyskają naprawdę niezwykły obiekt. Chcemy „zagospodarować” te mniej znane, jeszcze nieodkryte miejsca w naszym regionie i uważam, że muzeum w Okopach to krok w tę stronę - mówił Waldemar Wilczewski, dyrektor Muzeum Podlaskiego.

Inicjatorem budowy muzeum jest Fundacja „Dobro” - założona przez najbliższą rodzinę księdza. Muzeum ma powstać w Okopach. Jest to miejscowość, w której urodził się ksiądz Popiełuszko.

- Marzenie, żeby to miejsce w Okopach zostało upamiętnione miałem od wielu lat. Dlatego serdecznie dziękuję marszałkowi Arturowi Kosickiemu i ministrowi Piotrowi Glińskiemu, że rozpoczynamy kolejny etap tworzenia muzeum. To miejsce w Okopach musiało powstać, bo żeby poznać prawdziwą osobowość księdza Jerzego, to trzeba poznać jego kolebkę, skąd pochodził, gdzie się wychowywał. Tam, gdzie się wszystko zaczęło - podkreślał Marek Popiełuszko, prezes Fundacji „Dobro”.

Pomysł utworzenia Muzeum poświęconego pamięci legendarnego kapelana „Solidarności” zrodził się dwa lata temu, podczas obchodów 70. rocznicy urodzin ks. Popiełuszki. Od początku zyskał on zainteresowanie i wsparcie Zarządu Województwa Podlaskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ale, jak podkreślał marszałek Artur Kosicki, przede wszystkim to determinacja i zaangażowanie rodziny księdza doprowadziły pomysł utworzenia muzeum w Okopach do tak zaawansowanego stanu:

- Możemy zobaczyć projekt, ale podejmujemy również kolejny, bardzo ważny krok. Dzisiaj zostanie też podpisany aneks do umowy pomiędzy Fundacją „Dobro”, a pracownią architektoniczną Nizio Design International na realizację projektu budowlanego. Mam nadzieję, że to pozwoli, abyśmy w przyszłym roku wyłonili wykonawcę robót budowlanych, a w 2024 r. otworzyli muzeum, nie tylko dla mieszkańców województwa czy kraju, ale dla całego świata.

Marszałek Kosicki dodał też, że muzeum będzie symbolicznym miejscem oddania hołdu księdzu Jerzemu. A także miejscem edukacji o trudnej historii życia duchownego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna