Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pamięci Sybiru. Centrum Edukacyjno-Wystawiennicze już otwarte

Katarzyna Asijewska
Tadeusz Chwiedź, prezes Związku Sybiraków (od lewej), Robert Jóźwiak, wiceprezydent Białegostoku i poseł Robert Tyszkiewicz
Tadeusz Chwiedź, prezes Związku Sybiraków (od lewej), Robert Jóźwiak, wiceprezydent Białegostoku i poseł Robert Tyszkiewicz Wojciech Wojtkielewicz
W niewielkim pomieszczeniu przy ul. Sienkiewicza zgromadzone zostały pamiątki zesłańców na Sybir. Można zobaczyć tam m. in. zdjęcia oraz mapy.

Budowa Muzeum Pamięci Sybiru ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. Na razie jego namiastką jest Centrum Edukacyjno-Wystawiennicze Muzeum Pamięci Sybiru, które wczoraj zostało oficjalnie otwarte.

Centrum mieści się przy ul. Sienkiewicza 26 i jak twierdzi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, jego lokalizacja nie jest przypadkowa. Powstało w środku miasta, po to, by wszyscy, którzy będą przechodzić obok, mieli możliwość poznania historii.

Tej namiastki Muzeum Sybiru nie byłoby wcale, gdyby nie zaangażowanie Sybiraków oraz pracowników Muzeum Wojska. To oni przez sześć lat zbierali dokumenty, fotografie i przedmioty związane z deportacją Polaków, rozmawiali z tymi, którzy z niej wrócili.

Wczoraj w uroczystym otwarciu centrum wzięły udział osoby, które zostały zesłane na Sybir oraz członkowie rodzin tych, którzy tam w głąb Rosji trafili. Oddawali pamiątki rodzinne, by każdy, kto odwiedzi centrum, mógł się z nimi zapoznać. Wśród przybyłych na otwarcie był także Tadeusz Chwiedź, prezes Związku Sybiraków.

- W tym miejscu zgromadzone zostały eksponaty, będące pamiątkami tych, którzy doświadczyli Sybiru - mówił prezes. - Zamiast czekać w kartonach na nowe muzeum będą przekazywać prawdę historyczną i kształtować postawę ludzi młodych. Muszą oni znać losy swojego kraju, by nie dopuścić do powtórzenia tragedii Sybiraków.

Muzeum Pamięci Sybiru ma powstać w jednym z dawnych magazynów przy ul. Węglowej.

- Mamy pewne deklaracje ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Liczymy, że dostaniemy połowę środków, a drugą dołożymy z naszego budżetu - zapewniał Tadeusz Truskolaski. - Nie możemy zatrzymać się podczas drogi do wybudowania muzeum, ponieważ wiele osób czeka na jego powstanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna