MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pamięci Sybiru otwarte dla zwiedzających. Na dziedzińcu zaprezentowano sprzęt wojskowy (zdjęcia)

Adam Kupryjaniuk
Grupa Historyczna Niepodległość 1863.
Grupa Historyczna Niepodległość 1863. Adam Kupryjaniuk
Dziś pierwsi zwiedzający mogli przekroczyć próg Muzeum Pamięci Sybiru. Na dziedzińcu oraz w samym budynku ustawiły się grupy rekonstrukcyjne z różnych okresów historycznych. Kliknij w naszą galerię i zobacz, co można było obejrzeć na terenie muzeum.

Pogoda nie zachęcała do odwiedzenia Muzeum Pamięci Sybiru, ale kto przyszedł, nie mógł żałować. Dziś po raz pierwszy wystawę mogli obejrzeć wszyscy zwiedzający.

- Bardzo nam się podobało. Już tydzień temu zarezerwowaliśmy bilety. Najfajniejszy był sposób w jaki eksponaty wkomponowano w nowoczesną, cyfrową formę - opowiadają Ewa z Białegostoku i Mateusz z Bydgoszczy.

Wystawa stała w Muzeum Pamięci Sybiru liczy ponad 2 tys. metrów kwadratowych. Opowiada o losach Polaków zesłanych na Sybir. Ekspozycję poświęcono zarówno czasom carskich zsyłek w głąb Rosji, jak i deportacjom sowieckim na Wschód. O godzinie 11 odbyło się spotkanie z Wasylem Haniewiczem, potomkiem założycieli syberyjskiej wsi Białystok. Z kolei na 12.30 zaplanowane było spotkanie z dr Martą Herling, córką Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, na temat najnowszego wydania książki „Inny Świat”.

Więcej o wystawie stałej Muzeum Pamięci Sybiru:

Oprócz tego na dziedzińcu oraz wewnątrz muzeum zaprezentowały się grupy rekonstrukcyjne z między innymi: Warszawy, Józefowa, Sejn i Białegostoku.

- Niestety pogoda nie sprzyja, ale planujemy rozpalić ognisko i liczymy, że to przyciągnie do nas więcej ludzi - mówi Piotr Parapuła z Grupy Historycznej Niepodległość 1863.

Na placu ustawiono również między innymi czołg zwiadowczy i lekki transporter opancerzony z czasów II wojny światowej.

Budowa siedziby Muzeum Pamięci Sybiru sfinansowana z budżetu Miasta oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zakończyła się w ubiegłym roku. Od tamtej pory trwały prace nad urządzeniem wystawy stałej i wnętrza budynku. Na ponad 2 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej zamontowano między innymi 159 gablot, zainstalowano 29 projektorów i 95 urządzeń audio, ustawiono 9 kiosków multimedialnych, 99 symbolicznych steli (w tym 24 imienne), zamontowano 63 panele tekstowe i 356 tabliczek z opisami i podpisami. Przygotowano też multimedia, w tym ponad 100 minut nagrań dźwiękowych i blisko 20 minut filmów. Stworzenie wystawy stałej uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna