Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pamięci Sybiru wśród najlepszych inwestycji komunalnych 2020 roku w Polsce. To była 9. edycja prestiżowego konkursu TOP Inwestycje

OPRAC.:
Tomasz Maleta
Tomasz Maleta
Muzeum Pamięci Sybiru
Muzeum Pamięci Sybiru Wojciech Wojtkielewicz/Archiwum
Białostoczanie i nie tylko pierwszy raz przekroczą jej drzwi dopiero we wrześniu 2021 roku, ale już teraz została uznana za TOP Inwestycję Komunalną 2020 roku w Polsce. To najmłodsza instytucja kultury w Białymstoku - Muzeum Pamięci Sybiru.

- Muzeum jest sukcesem wszystkich tych, którzy tworzą lokalną społeczność. Bez nich nie udałoby się zmienić tak bardzo naszej małej ojczyzny. Wyróżnienie w konkursie pokazuje, że w Białymstoku pamiętamy o przeszłości i kulturze – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

To już 9. edycja prestiżowego konkursu, w którym doceniane są wyróżniające się inwestycje samorządowe. Konkurs Top Inwestycje Komunalne ma na celu wskazanie najlepszych praktyk inwestycyjnych, skali inwestycji komunalnych i ich prorozwojowego efektu dla gospodarki, regionu i mieszkańców. Laureatów wybiera Rada Konsultacyjna złożona z doświadczonych samorządowców, ekonomistów, menedżerów, ekspertów i urzędników, oraz czytelnicy w drodze internetowego głosowania. Dodatkowo oceniane są m.in. takie czynniki, jak funkcjonalność, nowatorstwo czy walory estetyczne.

Zobacz:Oni zostaną #Zapamiętani

Konkurs dotyczy inwestycji oddanych do użytku w ubiegłym roku lub zrealizowanych w przynajmniej 50%. W tegorocznej edycji konkursu jurorzy mieli do wyboru 25 inwestycji zakwalifikowanych do II etapu. Spośród nich wybranych zostało 10 najlepszych w tym – Muzeum Pamięci Sybiru.

- To dla nas szczególnie ważna inwestycja. Chcemy oddać hołd wszystkim, którzy zostali wywiezieni i pomordowani na nieludzkiej ziemi. Dlatego tworzymy placówkę, która będzie miejscem dokumentowania przeżyć i losów Polaków zsyłanych na Syberię i do Kazachstanu - dodaje Rafał Rudnicki

Muzeum Pamięci Sybiru to inwestycja obejmująca adaptację i rozbudowę historycznego obiektu na Węglowej oraz rewitalizację jednego magazynu i jego otoczenia wraz z torami kolejowymi w kompleksie obiektów wojskowych z lat 30. XX wieku. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem wystawy stałej. W kwietniu przed muzeum stanął pomnik Matki Sybiraczki. Na razie jest zafoliowany. Jego odsłonięcie planowane jest na drugą połowę roku.

Zobacz: Matka Sybiraczka już czeka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna