Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Podlaskie w Bielsku Podlaskim. Zdjęcia niemieckich żołnierzy trafiły do muzeum

Krzysztof Jankowski [email protected]
Album niemieckiego żołnierza z czasów IIwojny światowej zawiera cenne zdjęcia zrobione w naszym mieście – mówi Katarzyna Sołub w Muzeum Podlaskiego w Bielsku Podlaskim.
Album niemieckiego żołnierza z czasów IIwojny światowej zawiera cenne zdjęcia zrobione w naszym mieście – mówi Katarzyna Sołub w Muzeum Podlaskiego w Bielsku Podlaskim. K. Jankowski
Album z cennymi zdjęciami miasta z czasów II wojny światowej trafił do muzeum.

Niemieccy żołnierze dokumentowali swoją drogę na Wschód podczas II wojny światowej. Ze zrobionych przez nich zdjęć fotograficznych powstawały całe albumy, które dziś są cennymi pamiątkami po ówczesnym świecie.

Bielskie Muzeum Podlaskie w ratuszu pozyskało do swoich zbiorów kilka nowych eksponatów, które dokumentują przeszłość miasta.

- Do bogatej kolekcji ikonograficznej udało się nam pozyskać zabytek, który ze względu na swój stan zachowania stanowi prawdziwy rarytas - opowiada Alina Dębowska, kierowniczka Muzeum Podlaskiego w Bielsku Podlaskim. - To niemal kompletny album fotograficzny wykonany przez żołnierza niemieckiego w okresie od 1940 do 1941 roku. Album dokumentuje szlak bojowy wojsk niemieckich, na którym znalazł się m.in. Bielsk, Królewiec i Giżycko.

Na zamieszczonych w albumie fotografiach można zobaczyć rzadki widok wnętrza kościoła pw. Matki Bożej z Góry Karmel z bocznymi ołtarzami i drewnianą podłogą, obecną ulicę Mickiewicza z cerkwią Michajłowską i postojem dorożek oraz studnię przy skrzyżowaniu ulic: Mickiewicza i 3 Maja.

- Wyjątkowa jest seria fotografii żołnierzy niemieckich wykonanych przy ulicy 3 Maja podczas musztry, zbiórki pieniędzy czy czasu wolnego. Na kilku zdjęciach każdy bielszczanin rozpozna istniejący do dziś budynek kina "Znicz", na którym widniał szyld "Marloh Heim" - mówi Alina Dębowska.

Album został wykonany w Düsseldorfie, a na jego okładce, imitującej marmur, widnieje oryginalny orzeł ze swastyką z umundurowania niemieckiego.
- Fotografie z takich albumów są zwykle dekompletowane i sprzedawane przez kolekcjonerów. Nam udało się kupić kompletny album, co jest niezwykle rzadkim przypadkiem - mówią bielscy muzealnicy.

Kolejnym interesującym nabytkiem jest seria składająca się z trzech fotografii wykonanych w Bielsku podczas procesji Bożego Ciała w 1916 roku. Zdjęcia wykonane na ul. 3 Maja pokazują bielszczan w odświętnych strojach: dziewczęta są w jasnych sukniach, kobiety w ciemnych strojach i chustach, a elegancko ubrani mężczyźni niosą sztandary i obrazy. Dostrzec można też budynek ówczesnej apteki, i wieżę cerkwi Bogarodzicy.

- Jedna z fotografii z niemieckiego albumu przedstawia fragment miasta z perspektywy okna, znajdującego się na piętrze budynku przy skrzyżowaniu ulic: Hindenburgstrasse i 3 Maja, z którego widać tłum uczestniczący w procesji i drewniany budynek "Hotelu Polskiego" - opowiadają pracownicy bielskiego muzeum.

Jeden z ołtarzy procesyjnych znajdował się właśnie w środkowej części hotelu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna