Książka ukazująca Łomżę z przełomu XIX/XX wieku
Władysław Świderski w 1925 roku wydał własnym sumptem książkę „Łomża”, monografię przybliżającą dzieje miasta od czasów najdawniejszych do jemu współczesnych. Książka zawiera chociażby przebieg powstania styczniowego na ziemi łomżyńskiej oraz relacje z pierwszej ręki dotyczące walk o niepodległość od przełomu XIX/XX wieku do końca I wojny światowej. Książka byłego prezydenta Łomży posiada wyjątkową wartość jako niezwykle ważne źródło historyczne, dotyczące historii miasta w XIX i w pierwszej ćwierci następnego wieku.
Monografia zostanie ponownie wydana po stu latach
W 2025 roku minie sto lat od od pierwszego wydania książki. Monografia od lat jest właściwie niedostępna, ponieważ wydana była w niewielkim nakładzie i do obecnych czasów przetrwała mała ilość egzemplarzy. Dlatego Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży chce wydać z okazji 100-lecia rocznicy publikacji reprint tej unikalnej pozycji, bazując na oryginalnym egzemplarzu z roku 1925, opatrzonym dedykacją autora. Pochodzi on z muzealnych zbiorów, do których został przekazany latem 2023 roku przez prawnuka prezydenta Świderskiego, Rafała Sobierańskiego. Poza wersją papierową ukaże się również wersja cyfrowa (e-book w formacie epub i pdf). Muzeum informuje, że dodatkowo w listopadzie 2024 r. odbędzie się wirtualne spotkanie z prawnukiem prezydenta Świderskiego Rafałem Sobierańskim, który przybliży jego życie i związki z Łomżą.
Życiorys Władysława Świderskiego
Władysław Świderski (1879–1942) urodził się w Ostrowi Mazowieckiej, ale przez niemal całe życie był związany z Łomżą. Już jako uczeń gimnazjum był współorganizatorem stowarzyszenia niepodległościowego młodzieży łomżyńskiej „Orzeł Biały”. Należał do Organizacji Bojowej PPS, a udział w wydarzeniach roku 1905 przypłacił uwięzieniem. W czasie I wojny światowej należał do POW, uczestnicząc choćby w rozbrajaniu Niemców w listopadzie 1918 roku. Wkrótce po tym został wybrany burmistrzem Łomży, a latach 1920-1934 sprawował nieprzerwanie funkcję prezydenta miasta, kierując jego bohaterską obroną podczas wojny polsko-bolszewickiej. Po przejściu na emeryturę działał w Stowarzyszeniu Byłych Więźniów Politycznych oraz w Polskim Towarzystwie Krajoznawczym. Aresztowany przez Rosjan jeszcze jesienią 1939 roku został wywieziony na wschód ZSRR, gdzie zmarł.
Galaktyczny Lewy - również na kadrze?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?