Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Rzeźby. Tadeusz Nieścier - Botanarium. Wernisaż ściągnął tłumy (zdjęcia)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Muzeum Rzeźby. Tadeusz Nieścier - Botanarium. Wernisaż 03.01.2020
Muzeum Rzeźby. Tadeusz Nieścier - Botanarium. Wernisaż 03.01.2020 Jerzy Doroszkiewicz
Tadeusz Nieścier prezentuje swoją wystawę "Botanarium" w Muzeum Rzeźby. Wernisaż ściągnął tłumy wielbicieli malarza

- „Botanarium” to jest próba zobaczenia naszej wsi Katrynka, miejsca w którym mieszkam, również ogrodu – tak jak na co dzień je oglądamy - tłumaczy Tadeusz Nieścier. - Ale większość tego projektu stanowią fotografie.

Nieścier fotografią zajmuje się od wielu lat.

- Ostatnio pracuję nad technikami druku na metalu - zdradza artysta. - Wtedy dostają innego smaku, stają się przedmiotem sztuki. Bo dziś fotografia to albo papier albo… monitor.

Prezentowana w Muzeum Rzeźby wystawa "Botanarium" gromadzi obrazy, jakie Tadeusz Nieścier stworzył w ostatnich kilkunastu miesiącach.

- Większość obrazów na tej wystawie powstała w ciągu ostatniego roku - opowiada malarz. - Nad niektórymi praca trwała na tyle długo, że rozpocząłem je dwa lata temu.

Tadeusz Nieścier od lat wykłada między innymi na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej

- Jeżeli myślę o malarstwie, to cały czas myślę o jego związku z architekturą - wyjaśnia Nieścier. - Nie ma malarstwa samego dla siebie, każde musi się gdzieś znaleźć. Kiedy oglądam współczesne domy, do których często maluję obrazy, to jest w nich zupełnie inny świat, inna estetyka. Architekci wnętrz najczęściej proszą mnie, żeby je ocieplić. Bo wnętrza są zimne, sztywne, nieludzkie, białe, szare, stalowe, betony. To są piękne materiały, ale żyć z nimi jest jakby za chłodno. Dlatego moje obrazki wracają do natury, która jest wszędzie.

Wystawa "Botanarium" to zbiór płócien sporych rozmiarów (np. 120x200 cm)

- Moim zdaniem moje obrazy nie są duże - mówi Tadeusz Nieścier. - W miejsca, w które maluję - też pasują. Często dostosowuję rozmiary swoich płócien do architektury wnętrz. Na większych formatach łatwo można zgubić detal, czy rozpędzić się mocniej i inna jest ekspresja takich obrazów. Obrazy w kategorii znaczek pocztowy to już jest myślenie z innej epoki. Chętnie oderwałbym się od ściany i przeszedł na zewnątrz tej płaskiej formy.

Jaka idea przyświecała powstaniu "Botanarium"?

- W zasadzie całe „Botanarium” to jest opowiadanie o rzeczach, które umierają - przyznaje Nieścier. - Te wszystkie fotografie to są rzeczy już „na zejściu”, tak jak i my za chwilę – stad może moja do nich sympatia. Jest urok w zgniliźnie, w rozpadzie – tam są niesamowicie piękne rzeczy. Kiedy się je pozbawi zapachu, smrodu i zacznie widzieć tylko część estetyczną, można znaleźć naprawdę piękne rzeczy. Na wszystkich zdjęciach w albumie są właśnie obumarłe roślinki.

Bo na wernisażu można było zdobyć obszerny katalog prac artysty. To między innymi zbiór niezwykłych fotografii, które doskonale uzupełniają prezentowane w Muzeum Rzeźby płótna.

- Część zdjęć powstała w taki sposób, że rozkładałem pod roślinami szybki i jak przyjdzie deszcz, spadnie rosa, wtedy mogłem przenieść je do pracowni i fotografować - zdradza kulisy pracy Tadeusz Nieścier - fotograf. - Niektóre zdjęcia czekały na swój czas przez rok.

W katalogu-albumie „Botanarium” można na przykład zobaczyć zdjęcie zatytułowane „Balet”.

- To zeschłe mieczyki, takie które spadają z wazonu na serwetę – wyjaśnia Nieścier. - Zrobiłem taką serię „Balet biały” i okazało się, że miałem same poziome kadry, a klienci zażyczyli sobie pionowych. I dopiero po roku, kiedy znowu przyszła pora na białe mieczyki mogłem to zrobić. Podobnie było z czarnymi liliami. Specjalnie je kupowaliśmy i sadziliśmy w ogrodzie, by wykorzystać je później do zdjęć. To praca trochę podobna do tej, jaką wykonują twórcy filmów o zwierzętach.

I dodaje: Nie jestem tutaj nowatorem, bo przecież Gustav Klimt miał taki ogród, Claude Monet również. To nie jest tak, że przypadkiem idę i jest pięknie – śmieje się artysta.

- Seria „Złote tulipany” powstała po wyjęciu kwiatów z kompostu – zdradza Tadeusz Nieścier. - Tak samo hiacynty, one wszystkie są już po degradacji. Kiedy zaczęliśmy mieszkać w Katrynce, mieć własny ogród, sadziliśmy te wszystkie kupowane roślinki. Ponieważ był duży – przegraliśmy walkę z chwastami, które, jak się okazało – są piękniejsze. I teraz nasz ogród jest podzielony na pół i można powiedzieć, że dominują w nim chwasty.

Tadeusz Nieścier malarstwo i fotografię ceni sobie jednakowo.

- Nie widzę różnicy pomiędzy tworzeniem obrazu na płótnie za pomocą farb, a tworzeniem obrazu przy pomocy technik cyfrowych - mówi z przekonaniem. - Ideą mojej fotografii jest, że te formy roślinne nabierają innych znaczeń – są baletnicami, Japonkami, przyjmują różne cechy. Często narzucają się same, te skojarzenia są automatyczne!

Kolejny cykl - „Planety” to zapis kasztanów, które przez rok leżały na podwórku i spleśniały.

- Wtedy zaczęły być kosmicznymi tworami – opowiada Nieścier. Sfotografowane na czarnym tle robią niesamowite wrażenie. I opowiada, że te zdjęcia były scenografią do spektaklu baletowego, a niektóre zdjęcia stały się inspiracją do stworzenia kostiumów tancerzy.

- Moja praca nie kończy się na obrazie na ścianie czy fotografii, ale ma też swoje walory użytkowe – wyjaśnia Nieścier. Artysta przyznaje, że tworząc na zamówienie, musi używać kolorów, jakie narzucają klienci. - Ostatnio usłyszałem, że ktoś nienawidzi błękitu – musiałem się spiąć i namalować obraz bez tego koloru – zdradza malarz.

Z wieloma obrazami Tadeusz Nieścier nie potrafi się rozstać.

- „Osty” wiszą w sypialni żony i nie oddam go – śmieje się. - Mamy obrazy córki, która maluje i też ich nie oddamy, a przy moim łóżku mam takie brzozy w deszczu, ale zupełnie abstrakcyjne. Największe muzeum moich prac jest u mojej siostry w Konstancinie.

Na wernisażu, wśród tłumów gości, pojawił się białostocki grafik – Władysław Pietruk. - To podobny świat, w którym i ja się obracam, tyle że ten jest kolorowy – mówi z uznaniem o zbiorze "Botanarium" twórca setek czarno-białych grafik. - Między realizmem a abstrakcją nie ma żadnej różnicy – ważny jest u artysty efekt końcowy.

Wystawę w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego można oglądać do 26 stycznia.

Kim jest Tadeusz Nieścier

Oto mój życiorys pisze Tadeusz Nieścier na swojej stronie internetowej: Zostałem urodzony 7 września 1954 r. w Białymstoku. W latach 1969 – 1973 uczyłem się w III Liceum Ogólnokształcącym im. K. K. Baczyńskiego w Białymstoku. W 1973 r. rozpocząłem studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na wydziale malarstwa i rzeźby, kierunek malarstwo. W 1978 r. uzyskałem dyplom magistra sztuki z oceną bardzo dobrą, a zestaw moich obrazów zatytułowany „Martwa natura” wykonany w pracowni prof. Maksymiliana Kasprowicza reprezentował Akademię na wystawie „Dyplom roku” Zachęta, Warszawa wrzesień 1978 r. Od 01.10.1978 do 30.09.1987 pracowałem w Zakładzie Rysunku Instytutu Architektury Politechniki Białostockiej na stanowisku asystenta – stażysty, asystenta i starszego asystenta. Od 1.10.1987 do 30.09.1989 pracowałem w Zakładzie Rysunku Instytutu Architektury Politechniki Białostockiej na stanowisku starszego wykładowcy. W latach 1978 – 1989 równolegle z pracą dydaktyczną uprawiałem rysunek, malarstwo i grafikę, które wystawiałem indywidualnie i zbiorowo. Zrealizowałem szereg projektów z zakresu grafiki użytkowej takich jak: katalogi, plakaty, afisze, opakowania, systemy identyfikacji wizualnej, akcydensy.W latach 1989 – 1993 przebywałem w USA, wystawiałem moje prace malarskie w galerii „Art Forms Red Bank” New Jersey.Od 1993 do 2008 byłem dyrektorem artystycznym i właścicielem Classic Studio – Agencja Reklamowa Studio Projektowe. Firma realizowała kompleksowe projekty promocyjne, wydawnicze i multimedialne.
 W latach 2002 – 2004 stworzyłem i wydawałem ogólnopolskie pismo „Kultura”.
Od 2008 pracuję na stanowisku starszego wykładowcy, a teraz adiunkta w Katedrze Sztuki Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.
2012 rok – To moja praca doktorska w dziedzinie – Sztuki Plastyczne, w dyscyplinie artystycznej – Sztuki Piękne , na Wydziale sztuki mediów i scenografii ASP w Warszawie.
Aktywnie uprawiam projektowanie graficzne, fotografię i malarstwo sztalugowe. Twórczo pracuję i mieszkam w Katrynce – osadzie położonej na skraju Puszczy Knyszyńskiej.
Katrynka, marzec 2017 r.
praca twórcza:
1978 – wystawa „Dyplom roku” Zachęta, Warszawa wrzesień 1978 r. Zestaw obrazów zatytułowany „Martwa natura” wykonany w pracowni prof. Maksymiliana Kasprowicza reprezentował PWSSP Gdańsk
1978 -1989 – wystawy rysunku, malarstwa i grafiki w galeriach „Desa”, „Sztuka Polska” i „Plastyka”
1978 – wystawa zbiorowa „Hel 78” – malarstwo – Klub Garnizonowy Gdynia
1979 – wystawa indywidualna – malarstwo – Salon „Art” ZPAP Białystok
1980 – Pierwsza Nagroda w konkursie na opracowanie koncepcji wystroju plastycznego Białegostoku z uwzględnieniem okazjonalnych imprez plenerowych
1981 – wystawa Koła Młodych w Biurze Wystaw Artystycznych w Białymstoku
1981 – Druga Nagroda w Konkursie na plakat Festiwalu Muzyki i Poezji
1983 – wystawa indywidualna – malarstwo i rysunek – „Atelier Mensch” Hamburg, Niemcy
1984 – udział w ogólnopolskim Konkursie na plakat o tematyce muzealnej
1978 – 1989 to okres aktywnej pracy w zakresie projektowania wystawienniczego: Stała ekspozycja Muzeum Wojska w Białymstoku, Sztuka Huculska – Muzeum Okręgowe w Białymstoku, Nauka i Technika – NOT Białystok, Wystawa firmy Polam – Białystok, Wystawa Historia Białostockiej Huty Szkła – Muzeum Historyczne, Białystok, Liczne aranżacje wystaw – BWA Białystok, Wystawa Instal Białystok – Filharmonia Białostocka
1978 – 1989  malarstwo architektoniczne: opracowanie projektów kolorystyki 21 kompleksów architektonicznych wchodzących w skład dzielnicy przemysłowo-składowej Bażantarnia – Białystok, projekt i realizacja sgrafitto na budynku „Dom Rzemiosł” – Białystok, wystrój plastyczny ZNTK Łapy w ramach programu humanizacji miejsca pracy
1978 – 1989 realizacje szeregu projektów z zakresu grafiki użytkowej: katalogi, plakaty, afisze, opakowania, systemy identyfikacji wizualnej, akcydensy
1979 – projekt i realizacja oprawy plastycznej Świąt Wielkanocnych w Katedrze Białostockiej
1989 – 1993 – wystawa w galerii „Art Forms Red Bank” New Jersey USA.
1993 – 2008 dyrektor artystyczny i właściciel Classic Studio – Agencja Reklamowa Studio Projektowe. Firma realizowała kompleksowe projekty promocyjne, wydawnicze i multimedialne
 2002 – 2004 wydawca własnego ogólnopolskiego pisma „Kultura”
ostatnie wystawy:
 marzec – kwiecień 2007 – wystawa malarstwa i prezentacja multimedialna – Galeria im. Sleńdzińskich, Białystok
2007 – powstanie wielokrotnie emitowanego w TV Info filmu dokumentalnego  „Tadeusz Nieścier – malarstwo” z udziałem krytyk sztuki Marty Pietruszko
luty 2008 – wystawa malarstwa, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego – Białystok
marzec 2008 – wystawa malarstwa, Galeria BP – Warszawa
maj – lipiec 2008 – wystawa malarstwa Galeria Vava – Mielnik nad Bugiem
lipiec – październik 2008 – wystawa poplenerowa II Nadbużański Plener Malarski, Galeria Vava – Mielnik nad Bugiem
marzec 2011 r.  – wystawa „Fotografia x 12” – GALERIA MAŁA – Augustów
8-30 grudnia 2011 r.  wystawa – Nadnaturalne – Olga i Tadeusz Nieścier – Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku
22 czerwca do 30 lipca 2012 r. – wystawa indywidualna – Galeria Chłodna 20 – Suwałki
listopad 2014 – lipiec 2015 r. – wystawa indywidualna – Viamoda – Warszawa
czerwiec – lipiec 2015 wystawa zbiorowa Katedry Sztuki WA PB – Galeria Pod Arkadami – Łomża
sierpień-wrzesień 2015 – Wystawa indywidualna „Fomale” – GALERIA MAŁA – Augustów
wrzesień 2015 -Wystawa „Malarze Białegostoku” – Opera i Filharmonia Podlaska – Białystok
listopad-grudzień 2015 – Wystawa indywidualna „BALLET” – CNK Politechnika Białostocka
marzec 2016 – wystawa zbiorowa  „The Four Elements” w Muzeum Historii Naturalnej w Genui – Włochy.
kwiecień 2016 – wystawa zbiorowa Wydział Architektury PB – 40 lat Wydziału Architektury PB – Białystok.
czerwiec 2016 – wystawa indywidualna fotografii i scenografia do spektaklu baletowego baletu AXE oparta na fotografiach z cyklu „Space”,  „Kwiaty – kosmos” i „Makowa sukienka”.  Teatro Verdi w Montecatini Terme – Włochy.
sierpień 2016 – wystawa zbiorowa „LONGING GRAY” galeria ART HOUSE w Bagno Vignoni – Włochy.
grudzień 2016 – styczeń 2017 wystawa indywidualna „BALLET ROUGE” BOK Białystok
styczeń 2017 – wystawa zbiorowa Vitalita Art Gallery San Gimignano – Włochy
marzec 2017 – wystawa zbiorowa „WIOSNA” Galeria Marszand ZPAP Białystok
maj 2017 – wystawa zbiorowa VITALITA ART GALLERY Włochy
czerwiec 2017 – wystawa indywidualna z cyklu „BALLET” Casole d’Elsa w Toskanii
czerwiec 2017 – wystawa zbiorowa ABISSI PERVENUTI – GET TO ABYSS ART. – Bagno Vingoni Piazza Moretto 40 – Włochy
lipiec 2017 – wystawa zbiorowa „LATO” Galeria Marszand ZPAP Białystok
sierpień 2017 – wystawa zbiorowa LES RENCONTRES D ARLES 2017 – 20 place Paul Doumer – 13200 Arles – Francja
sierpień 2017 – wystawa indywidualna MON JARDIN – Galeria Marchand ZPAP Białystok
wrzesień 2017 – wystawa zbiorowa Jesień – Galeria Marchand ZPAP Białystok
grudzień 2017 – wystawa zbiorowa Zima – Galeria Marchand ZPAP Białystok
grudzień 2017 – wystawa zbiorowa ART HAUSE Bagno Vingoni – Włochy
luty 2018 – wystawa indywidualna Fuoriluogo Restaurant, Via Niccolò Cannicci 2/a San Gimignano – Włochy
wrzesień 2018 – wystawa zbiorowa wystawa zbiorowa – Vlask Gallery – Vlasmarkt 1, 9000 Gent – Belgia
wrzesień 2018 – wystawa zbiorowa (malarstwo) INNER SURFACE Sala del Giudice Conciliatore, Palazzo dei Priori, Piazza dei Priori – Volterra – Włochy
wrzesień 2018 – wystawa zbiorowa INNER SURFACE Pignano Art Gallery Borgo Pignano – Volterra – Włochy

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Muzeum Rzeźby. Tadeusz Nieścier - Botanarium. Wernisaż ściągnął tłumy (zdjęcia) - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna