Muzeum w Ciechanowcu posiada największą w Polsce muzealną kolekcję lokomobil parowych, ciągówek i ciągników. Zobacz galerię zdjęć

OPRAC.:
Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu www.muzeumrolnictwa.pl / Artur Warchala
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu to jedna z dwóch placówek muzealnictwa rolniczego w Polsce. Liczące około 30 000 eksponatów zbiory prezentowane są w kilkudziesięciu ekspozycjach stałych. Muzeum posiada największą w Polsce muzealną kolekcję lokomobil parowych, ciągówek i ciągników! Zobacz te wspaniałe maszyny w galerii zdjęć.

Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu – jedna z dwóch placówek muzealnictwa rolniczego w Polsce. Muzeum położone jest na terenie zespołu pałacowo-parkowego. W skład zespołu skansenu wchodzą obiekty przeniesione tu ze wsi położonych na pograniczu mazowiecko-podlaskim. Znajduje się tu np. jedyne w kraju Muzeum Pisanki (jedyne w Polsce) czy Muzeum Chleba w zabytkowym młynie wodnym. Muzeum posiada największą w Polsce muzealną kolekcję lokomobil parowych, ciągówek i ciągników.

Zobacz na zdjęciach bogatą kolekcję maszyn z Ciechanowca:

Placówka organizuje cykliczne imprezy takie jak:

  • Niedziela Palmowa, Jarmark św. Wojciecha,
  • Zajazd Szlachecki, Podlaskie Święto Chleba,
  • Wykopki, Ogólnopolski Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich.

Dział Techniki Rolniczej w ciechanowskim muzeum

Dział Techniki Rolniczej został utworzony 1 sierpnia 1971 r. i jest jednym z najstarszych działów muzeum. Zajmuje się gromadzeniem, konserwacją i upowszechnianiem zbiorów z zakresu szeroko pojętej techniki rolniczej, czyli maszyny i narzędzia rolnicze produkcji polskich fabryk i wytwórni, jak również napływających do Polski z krajów sąsiednich. Kierownikiem działu i kustoszem jest mgr inż. Marek Wiśniewski.

Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu www.muzeumrolnictwa.pl

Bogate zbiory Działu Technicznego

Obecnie Dział posiada w zbiorach prawie 1000 eksponatów, z czego ok. 850 stanowią maszyny i narzędzia rolnicze. Bardzo duża część zgromadzonych muzealiów pochodzi z końca XIX i pierwszego pięćdziesięciolecia XX w. Z każdym rokiem zwiększa się liczba zgromadzonych zabytków.

Eksponaty Działu udostępnione są zwiedzającym:

  • w pawilonie techniki rolniczej – wystawa Silniki stacjonarne,
  • w Centralnym Magazynie Zbiorów – wystawa Maszyny parowe i ciągniki rolnicze,
  • w zabytkowej olejarni – wyposażenie wnętrza,
  • w zabytkowym maneżu – ekspozycja kieratów,
  • w plenerze na terenie muzeum, np. narzędzia i maszyny leśne.
Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu www.muzeumrolnictwa.pl

Największa kolekcja w Polsce

Dział Techniki Rolniczej sukcesywnie rozwija 3 znaczące w kraju kolekcje techniczne.

  1. Największa w Polsce muzealna kolekcja 65 sprawnych technicznie ciągników, wyprodukowanych w Polsce i zagranicą w latach 1917-1990. (najstarsze zachowane ciągniki w kraju, np. Titan 10-20 z 1917 r., Fordson F z 1918 r., Ursus C-45, trzykołowy ciągnik Jaromka z 1968 r.)
  2. Najliczniejszy w kraju zbiór 15 odrestaurowanych i sprawnych lokomobil i stacjonarnych maszyn parowych z lat 1893-2012.
    W jej skład wchodzi 12 lokomobil. (najstarsze w Polsce lokomobile samobieżne - George White z 1910 - i przewoźne - lokomobila Garrett Smith z 1895 r.)
  3. Kolekcja 70 szt. działających silników stacjonarnych z lat 1890-1988. Jest również jednym z największych zbiorów muzealnych tego typu w Polsce. (M.in. silnik Machczyński z 1890 r., silnik Ursus Typ A z 1914 r., silniki Perkun z 1928 r., silnik Deutz E12/d z 1912 r.)

Zobacz na zdjęciach bogatą kolekcję maszyn z Ciechanowca:

Pracę zabytkowych ciągników, lokomobil parowych i silników stacjonarnych można zobaczyć w trakcie pokazów podczas imprez plenerowych organizowanych na terenie muzeum.

Zobacz również: Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu obchodziło 60-lecie istnienia. Otwarto centralny magazyn zbiorów

Warto odwiedzić Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu posiada około 30 000 eksponatów zbiory prezentowane są w kilkudziesięciu ekspozycjach stałych. Prócz działu techniki rolniczej posiada też inne, które mogą zainteresować zwiedzających, są to ponadto:

  • dział historyczny
  • dział historii uprawy roślin i hodowli zwierząt
  • dział etnograficzny
  • dział budownictwa wiejskiego
  • dział tradycji zielarskich
  • dział weterynarii

Ciechanowiec wraz z wyjątkowym muzeum-skansenem stanowi świetny punkt wypadowy - jednodniowy lub weekendowy - dla mieszkańców regionu. Dodać należy, iż muzeum dysponuje salą konferencyjną z zapleczem oraz bazą noclegową w zabytkowych chatach na terenie skansenu.

Zobacz Ciechanowiec zlotu ptaka:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie