Projekt „Muzeum w trampkach” – Geolokalizacyjne Muzeum Orli, który będzie realizowała fundacja obejmie utworzenie tablicy z mapą zabytkowych i ciekawych miejsc oraz bazy odnośników, do których będzie można sięgnąć za pomocą smartfonów.
Muzeum w trampkach to odpowiedź na brak w Orli muzeum poświęconego regionalnej historii, a jest ona bardzo bogata – opowiada Marek Chmielewski z Fundacji EDM. - Od kilkudziesięciu lat zbieramy dokumenty i inne materiały dokumentujące historię miejscowości i chcieliśmy to jakoś wykorzystać. Przyszło nam więc do głowy stworzenie takiej trasy z wykorzystaniem nowoczesnej technologii w postaci smartfonów i kodów QR.
W planach Fundacji jest stworzenie tablicy z kodem QR kierującym do aplikacji, która będzie można pobrać i następnie wraz z nią wędrować po miejscowości zwiedzając po kolei opracowane punkty. Poszczególne miejsca będą opisane, uzupełnione dokumentami i zdjęciami, w zwiedzaniu będzie można posiłkować się lektorem, który odczyta nam wszystkie informacje.
Głównym punktem oczywiście jest synagoga, ale mamy też wiele innych miejsc, jak na przykład: obecna kaplica, w której kiedyś była szkoła, cmentarze, świątynie, pozostałości ogrodu włoskiego, opuszczone fabryki kafli. Tu mamy pomysł na opisanie rodziny, która je produkowała oraz na warsztaty, w czasie których będzie można samodzielnie wykonać kafle- opowiada Marek Chmielewski. - Takich punktów mamy w Orli sporo.
Synagoga dodatkowo jest zeskanowana w 3D i można ją będzie zwiedzać wirtualnie, podobnie grafik na podstawie archiwalnych opisów przygotuje rysunki nieistniejących. już miejsc.
O największym zabytku Orli przeczytasz tutaj:
Co to jest "Muzeum w trampkach"?
To innowacyjny projekt, który pozwoli odkryć historię Orli za pomocą smartfona. Specjalna tablica z mapą i kodami QR umożliwi dostęp do aplikacji, która poprowadzi użytkowników przez najważniejsze zabytki i ciekawe miejsca.
Co znajdziemy w aplikacji?
Opisy miejsc: Każdy punkt na trasie będzie miał szczegółowy opis, uzupełniony zdjęciami i dokumentami.
Wirtualne spacery: Synagoga będzie dostępna w formie wirtualnego spaceru 3D, a nieistniejące już miejsca zostaną odtworzone na podstawie archiwalnych opisów.
Audioprzewodnik: Lektor odczyta wszystkie informacje, ułatwiając zwiedzanie.
Warsztaty: Planowane są warsztaty, na których będzie można np. własnoręcznie wykonać kafle.
Projekt "Muzeum w trampkach" otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach grantów z KPO w wysokości około 100 tysięcy złotych.