Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzułmanie zaczęli świętować, koniec postu

Dorota Biziuk [email protected]
Maciej Szczęsnowicz, przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Bohonikach, częstował zgromadzonych wokół meczetu ludzi tatarskim przysmakiem – halwą
Maciej Szczęsnowicz, przewodniczący Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Bohonikach, częstował zgromadzonych wokół meczetu ludzi tatarskim przysmakiem – halwą
Zdrowia, szczęścia i wszystkiego, co w życiu najlepsze - tego życzą sobie wyznawcy islamu podczas Ramadan Bajram.

Święto Zakończenia Postu, czyli Ramadan Bajram, trwa trzy dni. Zainaugurowało je uroczyste nabożeństwo, które zostało odprawione wczoraj w meczecie w Bohonikach koło Sokółki. We wspólnych modłach uczestniczyli wyznawcy islamu z całej Polski i krajów arabskich. Nabożeństwu przewodniczył imam Aleksander Bazarewicz.

Miesiąc wyrzeczeń

Radosne święto Ramadan Bajram poprzedził trwający 30 dni post. W tym szczególnym okresie - od brzasku do zachodu słońca - muzułmanie powstrzymywali się od spożywania pokarmów i płynów.
- Z postu zwolnione są osoby, które mają problemy zdrowotne - powiedziała Maria Radecka z Sokółki.

Dodatkowo post nie obowiązuje również osób, które odbywają podróż liczącą ponad 80 kilometrów. Związane ze spożyciem posiłków ograniczenia nie dotyczą także dzieci do lat 14, ciężarnych i karmiących kobiet oraz osób starszych.

Cały miesiąc postu ramadan powinny wypełniać modlitwy i dobre uczynki. Swoich parafian odwiedza wówczas imam. Wizyty są połączone ze zbieraniem fitry, czyli dobrowolnej opłaty za krótką modlitwę w intencji pomyślności gospodarzy.

Pora na ucztę

Po wczorajszym nabożeństwie w Bohonikach jego uczestnicy podzielili się sadogą (cukierki, owoce, ciasta), a następnie udali się na pobliski mizar (cmentarz), aby odmówić modlitwę przy grobach swoich bliskich.

- Następnie wszyscy idziemy do domów na uroczysty posiłek. Przez trzy dni będziemy jedli, weselili się i bawili, a także odwiedzali znajomych - wyliczała Eugenia Radkiewicz z Bohonik. Na tegoroczny Ramadan Bajram kobieta przygotowała blisko 2 tys. kołdunów z mięsem!
- Jak świętować, to świętować! Dobry gość zje wszystko - podkreśliła.

Obowiązkowy bal

Z okazji bajramu tatarskie gospodynie przyrządzają tradycyjne potrawy, wśród których nie powinno zabraknąć strucli z makiem, jabłeczników, serników, bielusza (pieróg z mięsem) i oczywiście kołdunów. Na świątecznym stole pojawiają się też pompuszki, czyli bułki z dodatkiem sera, serwowane na gorąco w śmietanie z cukrem.

- Podczas naszego święta organizowany jest też bal tatarski - powiedziała Lilla Aleksandrowicz z Dąbrowy Białostockiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna