MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzyczno-taneczne show i folkowy pokaz mody. Za nami konkurs "Rozśpiewane i roztańczone kujawsko-pomorskie" - zdjęcia, wideo

Marta Mikołajska
Marta Mikołajska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W piątek, 10 maja, w bydgoskim Pałacu Młodzieży miała miejsce uroczysta gala podsumowujące tegoroczną edycję konkursu "Rozśpiewane, roztańczone kujawsko-pomorskie". Młodzi artyści zaprezentowali swoje artystyczne umiejętności i odebrali nagrody. Wydarzenie uświetnił pokaz mody, przygotowany specjalnie na tę okazję przez uczniów Zespołu Szkół Handlowych im. M. Dąbrowskiej w Bydgoszczy.

Konkurs „Rozśpiewane, roztańczone kujawsko-pomorskie” kierowany jest do przedszkoli i szkół z województwa kujawsko-pomorskiego, a jego inicjatorem jest Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Projekt organizowany był w Bydgoszczy po raz drugi, a jego celem jest promocja kulturowego dziedzictwa regionów naszego województwa: Borów Tucholskich, Kujaw, Kociewia, Krajny, Pałuk oraz Ziemi Chełmińskiej i Dobrzyńskiej.

Zwycięzców poznaliśmy w połowie kwietnia, z kolei w piątek, 10 maja, w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy miała miejsce uroczysta gala, podczas której publiczność miała okazję obejrzeć wszystkie nagrodzone występy.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Występ laureatów i pokaz mody w klimacie folk

W drugiej edycji konkursu „Rozśpiewane, roztańczone kujawsko-pomorskie” w gronie laureatów znalazło się dziesięć placówek, w tym: Przedszkole Samorządowe z Oddziałem Integracyjnym w Lubrańcu, Przedszkole nr 6 w Świeciu, Szkoła Podstawowa im. Szarych Szeregów w Piaskach, Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Trzebiegoszczu, Szkoła Podstawowa w Świątkowie, Szkoła Podstawowa nr 2 im. dr. Jana Dreckiego w Gniewkowie, Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Wójcinie, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Arkadego Fiedlera w Nowem, Szkoła Podstawowa im. bł. Ks. Mariana Skrzypczaka w Rojewicach oraz Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza w Świeciu. Wśród wyróżnionych znalazły się również trzy placówki z Bydgoszczy, w tym: Przedszkole w Zespole Szkół nr 30 Specjalnych w Bydgoszczy, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy. Czwarte wyróżnienie otrzymało Niepubliczne Przedszkole Terapeutyczne „Adaś” w Gałczewie. Komisja oceniła prezentacje w pięciu kategoriach wiekowych. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie umiejętności wokalnych, tanecznych i aktorskich, a ocenie podlegały także obecność elementów regionalnych, jak strój, rekwizyty czy scenografia, a także ogólne wrażenia artystyczne.

Wyjątkowym akcentem podczas piątkowej gali konkursowej był pokaz mody, przygotowany specjalnie na tę okazję przez uczniów z klas o profilach technik stylista i technik przemysłu mody z Zespołu Szkół Handlowych w Bydgoszczy. Jak opowiada Ewa Świderek, nauczyciel krawiectwa w ZSH w Bydgoszczy, która prowadzi również pracownię krawiecką w Młodzieżowym Domu Kultury nr 5 w Bydgoszczy, przygotowania rozpoczęły się już w marcu. W ciągu zaledwie półtora miesiąca młodzież pod opieką nauczyciela stworzyła osiemnaście kreacji inspirowanych folklorem kujawskim, ale w nieco bardziej współczesnym wydaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych

- Pracy było naprawdę dużo. To był jeden z najtrudniejszych pokazów, także z uwagi na motyw przewodni, który młodzieży często kojarzy się jako "przestarzały". Jednak dzięki temu, że uczniowie mieli dużą swobodę w tworzeniu projektów, dało im to motywację do stworzenia czegoś, z czym będzie im po drodze. Mogli wykazać się sporą kreatywnością, a jednocześnie czerpać z tego przyjemność - mówi Ewa Świderek. - Oczywiście, są pewne zasady, których należy się trzymać, kiedy tworzy się takie kreacje, w których ważny jest motyw przewodni. My bazowaliśmy na katalogu haftów kujawskich, w którym za wzór wybraliśmy osobne elementy - kwiaty, liście, które składają się na haft kujawski. Projekty te inspirowane są tymi właśnie elementami wzoru kujawskiego, ale kompozycje są oryginalne, autorskie.

Folkowa moda we współczesnej odsłonie

Podczas pokazu publiczność miała okazję obejrzeć osiemnaście inspirowanych folklorem kreacji - nie zabrakło długich i szerokich spódnic czy gorsetów wykonanych z... elementów dżinsu.

- To świetny sposób na wykorzystanie materiałów w sposób ekologiczny. A dziewczyny też bardzo to lubią i często z tej możliwości korzystają, bo raz, że jest to modne, dwa, że nie wymaga wysokich kosztów. Wystarczy przejść się do sklepu z używaną odzieżą i za kilka złotych można wybrać fajny materiał z drugiego obiegu - zauważa Ewa Świderek.

Jak zapowiada nasza rozmówczyni, kreacje folkowe, które były prezentowane w piątek, 10 maja, będzie można zobaczyć również - choć już w nieco odświeżonej wersji - 27 września w Myślęcinku. Z kolei w drugiej połowie maja uczniowie Zespołu Szkół Handlowych w Bydgoszczy zaprezentują wykonane przez nich kreacje, które przybliżą nam kulturę grecką.

Warto wspomnieć również, że w ramach projektu zrealizowany został film promocyjny, na którym możemy obejrzeć wykonane i zaprezentowane kreacje. Wkrótce będzie on dostępny online.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera