MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Myślisz, że koszenie trawnika jest łatwe? Na te błędy uważaj! Jak często kosić trawnik i jak wysoko? Czy można kosić mokrą trawę?

Katarzyna Józefowicz
Trawnika nie można kosić zbyt często, ani zbyt rzadko. Zbyt wysoko, ani zbyt nisko. Podpowiadamy, jak to robić prawidłowo  i co jeszcze jest ważne.
Trawnika nie można kosić zbyt często, ani zbyt rzadko. Zbyt wysoko, ani zbyt nisko. Podpowiadamy, jak to robić prawidłowo i co jeszcze jest ważne. Kurhan (123rf)
Koszenie trawy nie ominie nikogo, kto zdecydował się na założenie trawnika. Regularne koszenie jest ważne dla utrzymania ogrodowej murawy w dobrym stanie, jednak trawnika nie można kosić zbyt często, ani zbyt rzadko. Ważna też jest wysokość, na jakiej ścinamy trawę. Radzimy, na co zwrócić uwagę przy koszeniu trawy i jak uniknąć błędów.

Spis treści

Koszenie trawnika wydaje się być czynnością banalnie prostą. Nie do końca jest to jednak prawda, bo podczas koszenia możemy popełnić poważne błędy, doprowadzając do pogorszenia się stanu trawnika, utraty jego walorów estetycznych, a nawet rozwoju chorób.

Jak wysoko kosić trawę?

Jednym z najczęstszych błędów, jakie popełniamy przy koszeniu, jest zbyt niskie cięcie trawnika. Wprawdzie może nam się wydawać, że w ten sposób zaoszczędzimy sobie pracy i nie będziemy musieli tak często powtarzać zabiegu, ale w rzeczywistości tylko zaszkodzimy trawie i przysporzymy sobie kłopotów.
Zbyt niskie cięcie trawnika (na wysokość poniżej 2 cm) osłabi trawę i spowoduje, że będzie źle się korzenić i słabo rozrastać, a na murawie pojawią się puste przestrzenie, które szybko zasiedlą chwasty lub mchy. Osłabiona trawa może paść też ofiarą chorób.
Prawidłowa wysokość, na jaką powinniśmy przycinać trawnik to ok. 2,5-3,5 cm dla trawników dywanowych oraz 4-5 cm dla trawników rekreacyjnych. Jeszcze wyżej (o około 3-4 cm) należy ciąć trawnik w czasie suszy, dzięki czemu trawa łatwiej poradzi sobie z niekorzystnymi warunkami, a gleba będzie lepiej zabezpieczona przed nadmiernym wysychaniem.
Uwaga: Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dobrze tniemy nasz trawnik, wystarczy, że będziemy trzymać się zasady cięcia trawy nie więcej niż o 1/3 jej wysokości, co pozwoli nam uniknąć większości problemów związanych ze źle wykonanym zabiegiem.

Czy można kosić mokrą trawę?

Kolejnym błędem przy koszeniu trawnika jest cięcie mokrej trawy. Po deszczu obciążone wodą źdźbła pokładają się na boki i jeśli wtedy zaczniemy je ścinać, końcowy efekt będzie niezadowalający, bo po wyschnięciu powierzchnia trawnika będzie nierówna.
Dodatkowym problemem związanym z cięciem mokrej trawy jest zwiększone ryzyko wystąpienia chorób. Wilgotne, ciepłe środowisko sprzyja rozwojowi patogenów, które łatwo wnikają w tkanki roślin uszkodzonych podczas koszenia.
Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że tnąc mokry trawnik tępimy noże kosiarki, a nawet możemy ją poważnie uszkodzić (urządzenie może się zapchać mokrą trawą, silnik przegrzać, a w sprzęcie elektrycznym może dojść do zwarcia spowodowanego dostającą się do urządzenia wodą).

Jak często kosić trawę?

Kolejny błąd, jaki popełniamy przy koszeniu to zbyt rzadko lub zbyt często przeprowadzane zabiegi. Trawnik powinien być zwykle koszony raz w tygodniu. Jedynie trawniki dywanowe mogą być koszone częściej, bo nawet dwa razy na tydzień. Jeśli zabieg przeprowadzamy zbyt rzadko, trawa nadmiernie się rozrośnie, straci ładny wygląd i trudniej będzie nam doprowadzić ją do właściwego stanu. Z kolei trawnik koszony zbyt często nie będzie miał szans się zagęścić, wzmocnić i rozrosnąć, więc w końcu także zacznie tracić na urodzie.

Uwaga na noże kosiarki

Poważnym błędem popełnianym przy koszeniu trawnika jest też cięcie trawy nieostrymi nożami. Tępe noże nie tną trawy, tylko szarpią i miażdżą źdźbła, powodując poważne uszkodzenia roślin. Taki trawnik po zabiegu nie wygląda dobrze, a uszkodzone rośliny długo się regenerują, szpecą murawę obsuszonymi końcówkami poszarpanych liści i stają się bardziej podatne na choroby.

Kiedy ostatni raz kosić trawę

Dość poważnym błędem jest także zbyt niskie i zbyt późne koszenie trawnika przed zimą. Pod koniec sezonu wydaje nam się, że jeśli trawa nie będzie koszona aż do wiosny, to murawa stanie się brzydka i zaniedbana, więc należy ściąć ją mocno, kiedy tylko pogoda dopisuje. Nic bardziej mylnego.
Po pierwsze należy pamiętać, że zimą trawa nie rośnie tak intensywnie jak latem, gdyż jej wegetacja radykalnie zwalnia. Po drugie trawa skoszona jesienią zbyt mocno nie tylko staje się bardziej podatna na przemarzanie, ale też nie może szybko zregenerować się po zabiegu i staje się wyjątkowo wrażliwa na ataki chorób grzybowych.

Pozostawienie trawy bez cięcia też nie jest dobrym pomysłem, gdyż zbyt długie źdźbła zaczną się pokładać i nie tylko ograniczą dostęp powietrza do roślin, ale też stworzą idealne środowisko do rozwoju chorób grzybowych. Ostatnie koszenie trawnika powinno być przeprowadzone na przełomie października i listopada (w zależności od temperatury), a odpowiednia wysokość trawy po cięciu powinna wynosić ok. 4-5 cm.

Polecjaka Google News - RegioDom

Miej zawsze przystrzyżony trawnik

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna