Na co zwrócić uwagę podczas układania polbruku?

.
Udostępnij:
Firma ZRB specjalizuje się w różnorodnych realizacjach nawierzchni. Układa drogi z kostki brukowej, płyt chodnikowych, polbruku, oberży trawnikowych i innych materiałów budowlanych. Dzięki dużej różnorodności oferty zyskała wielu zadowolonych klientów. Produkty stosowane do budowy nawierzchni są funkcjonalne i trwałe, dzięki nim można uzyskać stabilną i służącą przez wiele lat drogę lub nawierzchnię chodnika, czy parkingu.

Jak powinno się poprawnie układać polbruk?
Początkowo należy zacząć od wyboru odpowiedniego materiału budowlanego. Decyzja odnośnie surowca powinna być uzależniona od przeznaczenia powierzchni. Chodzi tutaj o obciążenie oraz natężenie ruchu, któremu droga będzie podlegała. Polbruk dostępny jest w różnych grubościach 4-6 cm dla wąskich dróżek czy 6-8 cm dla dróg służących do ruchu samochodów.
Po dokonanym zakupie odpowiedniego materiału budowlanego należy wyrównać wierzchnią warstwę gruntu, na którym ma znajdować się polbruk oraz zagęścić dno koryta. Poleca się stosować dla:

• chodników, deptaków i ścieżek rowerowych - polbruk o grubości 6 cm, podsypkę piaskową o grubości 3 cm oraz podbudowę żwirową o grubości 5 cm,
• dróg osiedlowych - polbruk o grubości 8 cm, podsypkę piaskowo-cementową o grubości około 3 cm oraz podbudowę z betonu grubość do 10 cm,
• dróg o ruchu samochodowym - polbruk minimum 8 cm, podsypka piaskowo-cementowa około 3 cm oraz podbudowa z betonu do 15 cm.

Kolejnym krokiem jest ułożenie polbruku na przygotowanym podłożu. Polbruk posiada pewne wypusty, które pozwalają na utrzymanie około 3 mm grubości spoiny. Czasami może zajść potrzeba przecięcia kostki, wówczas poleca się użyć piłę do betonu. Po ułożeniu polbruku należy ubić go wykorzystując do tego celu wibrator płytowy z wulkolanową lub gumową płytą. Pozostałe spoiny poleca się wypełnić wysuszonym i drobnym piaskiem najlepiej o granulacji do 3 mm. Warto wykorzystać do tego celu szczotkę, wmiatając piasek w szczeliny.

Należy pamiętać, że w przypadku chęci ułożenia polbruku na gruntach gliniastych trzeba dodatkowo wykonać warstwę odsączającą około 20 – 60 cm. Dlatego też poleca się korzystać ze specjalistycznych firm budowlanych podczas układania nawierzchni. Dzięki doświadczeniu Firmy ZRB można mieć pewność, że wykonany polbruk będzie z odpowiedniego materiału i posłuży przez wiele lat. Dodatkowo sprzęt budowlany jakim dysponuje ZRB pozwoli na właściwy sposób położenia polbruku i zapewni maksymalną żywotność nawierzchni.

Jak właściwie pielęgnować nawierzchnię z polbruku?

Polbruk po ułożeniu i zasypaniu go posypką z piasku, powinien zostać oczyszczony z niej w szybkim czasie. Zwłaszcza gdy mamy do czynienia z kostką układaną przed rozpoczęciem okresu zimowego. Teren nie uprzątnięty po wypełnieniu fug i przykryty warstwą śniegu oraz lodu może pozostawić trudno ścieralne ślady. Nie można usuwać śniegu z nawierzchni polbruku używając narzędzi metalowych, ponieważ mogą pojawić się uszkodzenia w wyniku kontaktu sprzętu ciężkiego z betonem. Oprócz tego polbruk posypywany solą podczas okresu zimowego powoduje jego niszczenie.

Poleca się stosować następujące czynności pielęgnacyjne:

•z umiarem użytkować całą powierzchnię pokrytą polbrukiem- chodzi tutaj o zapobieganie jednakowemu przebarwieniu kostki. Miejsca mniej użytkowane zaczynają obrastać mchem i porostami, wówczas dojść może do uszkodzeń nawierzchni brukowej.
•Regularnie czyścić i zmiatać całą powierzchnię- pozwoli to na usunięcie osadów z różnych płynów, zacieków i utrzyma polbruk bez jakichkolwiek przebarwień.
•Poleca się odśnieżać teren przy użyciu szczotki z twardym włosiem.

Czasami na powierzchni polbruku może pojawić się wykwit wapienny. To biały nalot, który często występuję na elementach budowlanych wykonanych z betonu. Zazwyczaj nalot występuje krótko po ułożeniu nawierzchni na ścieżkach ogrodowych i podwórkach. Niestety do wykwitu przyczyniają się związki wapnia, które występują we wszystkich rodzajach kostki. Zatem wybierając polbruk istotna jest jakość surowców stosowanych do jego produkcji. Biały nalot powstaje pod wpływem deszczu i wilgoci do wewnątrz kostki. Wtedy powstaje roztwór, który wyparowuje i tworzy bardzo trudny do rozpuszczenia węglan wapnia osadzający się na nawierzchni polbruku. Po upływie czasu i opadach deszczu ( miękkiej wody) węglan wapnia staje się kwaśniejszy i zaczyna rozpuszczać się w wodzie. Kolejne opady deszczu powodują, że osada zaczyna powoli się zmywać z nawierzchni kostki. Firmy budowlane jednogłośnie twierdzą, że nalot powstaje przez okres 2-3 lat od ułożenia polbruku, później wykwity nie mają miejsca. Istnieją nawet przepisy chroniące działalności budowlane przez reklamacjami odnośnie powstających nalotów wapniowych na kostce. Przykładem jest Polska Norma dotyczące wyrobów betonowych (np. PN-EN 1338:2005 – „Betonowa kostka brukowa. Wymagania i metody badań”) oraz wymagane Aprobaty Techniczne Instytutu Badawczego Dróg i Mostów. W tych rozporządzeniach zawarte są informację odnośnie możliwości pojawienia się wapiennych wykwitów. Najlepsze firmy budowlano-remontowe np. ZRB informują swoich klientów przed takowymi zjawiskami. Dodatkowo często informację na ten temat są przyczepiane do etykiet przy zakupie polbruku. Istnieją także środki chemiczne służące do czyszczenia powierzchni betowych. Na przykład można zaimpregnować powierzchnię betonu specjalnym lakierem.

Warto korzystać z renomowanych Firm budowlanych np. ZRB , dzięki wieloletniemu doświadczeniu polbruk będzie dobrej jakości i zostanie fachowo ułożony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie