Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Iwana, Na Kupała 2021. Noc Kupały w Dubiczach Cerkiewnych już w tę sobotę!

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
Na Iwana, Na Kupała w Dubiczach Cerkiewnych to największa impreza w regionie nawiązująca do nocy świętojańskiej. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się 17 lipca o godz. 17. W planach są nie tylko starodawne obrzędy, ale i koncerty folkowe oraz stoiska z rękodziełem ludowym.
Na Iwana, Na Kupała w Dubiczach Cerkiewnych to największa impreza w regionie nawiązująca do nocy świętojańskiej. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się 17 lipca o godz. 17. W planach są nie tylko starodawne obrzędy, ale i koncerty folkowe oraz stoiska z rękodziełem ludowym. Wojciech Wojtkielewicz
Puszczanie wianków, palenie ognisk i poszukiwanie kwiatu paproci. To najbardziej charakterystyczne elementy Nocy Kupały. Festiwal w Dubiczach Cerkiewnych to jednak o wiele więcej. W planach są folkowe koncerty i kiermasz rękodzieła ludowego. "Na Iwana, Na Kupała" odbędzie się 17 lipca o godz. 17.

Ukraińskie święto wody i ognia nad Zalewem Bachmaty to największa impreza nawiązująca do Nocy Kupały w regionie. Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się aż 230 wykonawców z kraju i z zagranicy, z czego blisko 170 artystów będzie reprezentować mniejszość ukraińską na Podlasiu.

Festiwal „Na Iwana, na Kupała” swą nazwą nawiązuje do starodawnej tradycji obchodów święta Kupały, która w tradycji chrześcijańskiej została połączona z kultem św. Jana Chrzciciela. Co roku organizuje je Związek Ukraińców Podlasia. Impreza jest świadectwem wielokulturowego charakteru naszego regionu, to także okazja dla mniejszości ukraińskiej do zaprezentowania swojej obrzędowości.

Festiwal rozpoczynać będzie przemarsz korowodu Kupalskiego brzegiem zalewu Bachmaty połączony z prezentacją pieśni i przyśpiewek związanych z nocą świętojańską. W dalszej kolejności zaprezentowany zostanie starodawny obrzęd związany ze świętem Na Iwana, Na Kupała. Całość odbędzie się w malowniczej scenerii naturalnego amfiteatru zalewu Bachmaty.

Druga połowa imprezy to występy muzyczne. Program koncertu składa się z dwóch części. W pierwszej prezentują się zespoły folklorystyczne i folkowe W drugiej części imprezy, po pokazach fajerwerków, wystąpią
wykonawcy, których muzyka zawiera „ethnopower”: „the Ukrainian Folk” z Górowa Iławieckiego,
„Hoyraky” z Bielska Podlaskiego i „LUIKU” z Kijowa.

Na terenie ośrodka "Bachmaty" będzie działał także kiermasz rękodzieła ludowego „KUPALSKA JARMARKA”. Podczas Jarmarku zaprezentują się podlascy oraz ukraińscy twórcy ludowi ze szczególnym uwzględnieniem ginących zawodów. Dlatego podczas Nocy Kupały będzie można spróbować swoich sił w garncarstwie, kowalstwie czy plecionkarstwie. Oprócz tego pojawią się również stoiska z ukraińską muzyką i literaturą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna