Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na patrole nie ma kasy

Krzysztof Jankowski
Archiwum podlaskiej policji
Więcej włamań i kradzieży, a mniej wypadków samochodowych - tak wygląda początek br. w statystykach hajnowskiej policji.

Ze statystyk

Ze statystyk

Od stycznia do maja w Hajnówce odnotowano 262 przestępstwa, w tym 25 popełnionych przez nieletnich. Wszczęto 315 postępowań, ustalono 142 podejrzanych. Wykrywalność wyniosła 64 proc. (o 11 proc. mniej niż przed rokiem). Było 38 kradzieży (wykryto 5 sprawców) i 35 kradzieży z włamaniem (wykryto 6). Nie udało się ustalić sprawców jednego zgłoszonego rozboju. Nie było za to kradzieży samochodów. Wykryto 10 z 11 sprawców bójek i pobić. Odnotowano tylko 4 przestępstwa narkotykowe. Policjanci alarmują, że rośnie przestępczość wśród nieletnich (25 przestępstw i 35 wykroczeń).

Mieszkańcy i radni skarżą się na agresywnych młodych chuliganów oraz nieskuteczny monitoring. Domagają się patroli pieszych, ale na nie policja nie ma etatów.

O bezpieczeństwie w Hajnówce dyskutowano na ostatniej sesji rady miasta. Przedstawiciele policji przedstawili radnym przygotowaną przez siebie informację.

- W Hajnówce zagrożenie przestępczością w I połowie 2011 r. kształtowało się na poziomie zbliżonym do roku 2010 - zapewniali funkcjonariusze. - Zmieniło się ono jednak w poszczególnych kategoriach. Wzrost zagrożenia odnotowaliśmy w kradzieżach i kradzieżach z włamaniem, natomiast spadki - w uszczerbku na zdrowiu, przestępstwach rozbójniczych i w uszkodzeniu rzeczy. Zauważyliśmy też dość znaczny spadek przestępczości narkotykowej. Spadek liczby wypadków, osób zabitych i rannych oraz w znacznym stopniu - kolizji wskazuje, że nastąpiła poprawa stanu bezpieczeństwa na drogach. Wciąż duża jest jednak liczba kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości i po użyciu alkoholu.

Potrzebna pomoc miasta
Pytania radnych dotyczyły m.in. potrzeby wysłania w teren patroli pieszych.

- W ramach obecnego stanu osobowego naszej komendy, przy 10 wakatach, nie jest możliwe zorganizowanie dodatkowych patroli pieszych - twierdzi podinsp. Janusz Mikitin, komendant policji w Hajnówce. - Patrolu zmotoryzowanego nie można przekształcić w pieszy z uwagi na częste interwencje i przemieszczanie się przy granicach powiatu. Dodatkowe patrole piesze pojawią się w mieście na podstawie umowy komendanta z burmistrzem, dotyczącej sfinansowania ich przez Urząd Miasta, po wpłynięciu środków finansowych.

Radni podnosili też problem nieletnich chuliganów, których grup boją się przechodnie spacerujący po mieście lub osiedlach mieszkaniowych.

- Na każdą informacje, dotyczącą nieletnich, którzy zachowują się niezgodnie z prawem, policja reaguje natychmiast. Podobnie jak na każde inne zgłoszenie - zapewniał komendant Mikitin . - W uzasadnionych przypadkach prowadzimy postępowania przeciwko nieletnim, które mają swój finał w sądzie rodzinnym i nieletnich.

Stary sprzęt zawodzi
Radni poddawali w wątpliwość skuteczność działania monitoringu miejskiego.

- Korzystamy z monitoringu Urzędu Miasta, który - mówiąc wprost - jest przestarzały - tłumaczył komendant policji. - Dość często zdarzają się w związku z tym awarie, a wtedy monitorowanie jest niemożliwe. Kilka kamer jest zepsutych i nie działa, a rozdzielczość obrazu jest niska, stąd często identyfikacja osoby na podstawie zapisu kamery sprawia trudności. Mimo to, w przypadkach, gdy obsługujący monitoring zgłasza zauważony fakt naruszenia prawa, partol policji natychmiast reaguje.

- Faktycznie, sprzęt do monitoringu jest przestarzały i na jego wymianę miasto powinno poszukać środków - przyznał podczas sesji Eugeniusz Saczko, przewodniczący Rady Miasta w Hajnówce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna