Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na pisankowym szlaku będą promować swoje dzieła

Helena Wysocka
Największa, bo 3-metrowa pisanka została zainstalowana przy Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji przy ul. Rynek 2
Największa, bo 3-metrowa pisanka została zainstalowana przy Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji przy ul. Rynek 2 fot. MGOK w LIPSKU
Jedenaście pisanek, w tym jedna trzymetrowa, znajduje się na nowo utworzonym Szlaku Pisankowym, który zacznie funkcjonować od soboty.

Poza otwarciem trasy turystyczno – rekreacyjnej na sobotnie popołudnie zaplanowano też występy artystyczne i ognisko.
Pisanki lipskie od siedmiu lat znajdują się na liście produktów tradycyjnych ministerstwa rolnictwa. A tradycja ich przygotowywania sięga aż XIX wieku. W przeszłości stanowiły ozdobę stołów wielkanocnych, koszyczków, a także były głównym składnikiem prezentów wielkanocnych wręczanych przez rodziców chrzestnych swoim chrześniakom. Dziś świetnie sprawdzają się jako pamiątki z naszego regionu. Tym bardziej, że od ponad 200 lat nie zmieniają się po względem wzorów. Na każdej pojawia się słoneczko, będące symbolem Boga oraz jodełka przypominająca liść palmy z niedzieli palmowej, kiedy to Pan Jezus wjeżdżał do Jerozolimy, a także gwiazdki, kłosy i kwiatki, czyli to wszystko, co nas otacza i jest inspiracją wzorów.

W przeszłości każda mieszkanka Lipska i jego okolic potrafiła pisać pisanki. Dziś zajmują się tym twórczynie ludowe, działające przy Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji. Funkcjonuje tam też Towarzystwo Przyjaciół Lipska, które podejmuje różne inicjatywy, aby lokalną „wizytówkę” promować. Niedawno lipszczanie zaczęli np. szyć różne ubrania, torby i poduszki z tkanin z pisankowymi wzorami.

Natomiast od soboty o lipskich kraszankach opowiadać będzie trasa turystyczno-rekreacyjna, czyli Szlak Pisankowy. W ramach tego projektu na terenie miasta ustawionych zostało 11 kraszanek, przy czym największa ma aż 3 metry wysokości, a pozostałe – po 30 cm. Te ostatnie zostały zlokalizowane w najczęściej odwiedzanych miejscach, do których należą m.in.: Kopiec Wolności, Park Miejski, pomnik „Zginęli za Polskę” czy dom bł. Marianny Biernackiej.

– Zadaniem turystów będzie wędrowanie według określonych wskazówek w celu odnalezienia wszystkich pisanek. Na tych, którym uda się je odnaleźć, czekają nagrody – zapowiada Agnieszka Boruch, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Lipska.

Odsłonięcie gigantycznej pisanki zaplanowano na sobotę godz. 17, a później wystąpią: Zespół Regionalny Lipsk, Mirosław Lewko oraz Zespół wokalny Solatium. O godz. 18 odbędzie się potańcówka z zespołem Chłopcy z Nowoszyszek, a godzinę później organizatorzy zapraszają na ognisko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na pisankowym szlaku będą promować swoje dzieła - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna