Na Podlasiu powstały trzy nowe wsie

Paweł Chojnowski
P. Chojnowski
Udostępnij:
Wszyscy mieszkańcy byli "za".

Kosaki-Turki, Biczki i Kajetanowo - od 1 stycznia te trzy wsie pojawiły się na mapie kraju. Ich mieszkańcy postanowili odłączyć się od Jedwabnego.

Będzie wreszcie porządek w dokumentacji - cieszy się Mariusz Szmitko, sołtys wsi Kosaki-Turki, a do niedawna "dzielnicy" Jedwabnego Kossaki. - Wcześniej były problemy w urzędach, bo naszej miejscowości nie było na mapie.

Mieszkańcy jednogłośnie "za"
- Te wsie figurowały jako część Jedwabnego, chociaż funkcjonowały jako odrębne sołectwa - tłumaczy Agnieszka Górska z Urzędu Miasta w Jedwabnem.

Mieszkańcy sami wyszli z inicjatywą odłączenia się od miasta. Ponieważ zdecydowana większość z nich zajmuje się rolnictwem. Taka secesja przyniesie wszystkim korzyści.
- W mieście są mniejsze subwencje z różnych programów pomocowych o 10 procent w porównaniu ze wsią - podaje przykład Mariusz Szmitko. - Poza tym teraz każde gospodarstwo dostanie dopłatę z tytułu gospodarowania na słabych glebach.

Wcześniej płatności z tego tytułu przysługiwały tylko za grunty rolne położone w wiejskiej części gminy Jedwabne.

Starania o wyłączenie mieszkańcy podjęli już kilka lat temu. Podczas konsultacji społecznych jednogłośnie opowiedzieli się za wyodrębnieniem swych wsi. Do ich prośby w ubiegłym roku przychyliła się rada miasta w Jedwabnem. Uchwałę pozytywnie zaopiniował także wojewoda, a później Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz rząd.

Miasto mniejsze, ale nie straci
Tym samym Jedwabne z początkiem tego roku pomniejszyło się o 700 ha i 150 mieszkańców.
- Wieś Biczki zamieszkuje 21 osób, Kajetanowo - 24, a Kosaki-Turki liczą 105 mieszkańców - wylicza Agnieszka Górska. - Przedtem Jedwabne liczyło 1803 mieszkańców.

Miasto nie obawia się tego, że będzie miało mniejsze wpływy z podatków od gruntów i nieruchomości.
- Zgodnie z rozporządzeniem rady, budynki na gruntach rolnych i tak były zwolnione z opłat - dodaje inspektor Górska.

Korzyści odniosą zaś rolnicy starający się o pozyskiwanie funduszy unijnych. O dotacje będzie łatwiej (m.in. z programu rozwoju obszarów wiejskich). w dodatku subwencje będą wyższe o wspomniane 10 proc. Przy kilkusettysięcznych inwestycjach to duża różnica.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

n
nemo
no wlasnie Panie autorze Chojnowski.. O jakie Podlasie Panu biega? Trzeba nauczyć się trochę geografii, a potem przytaczać fakty. Przede wszystkim nie mieszać tego dziwacznego tworu jakim jest woj. podlaskie z Podlasiem, bo to tak jakby pomylić lak z laksigenem. Szacunek Piotrze, że to zauważyłeś.
p
paweł
Jakie to 'podlasie" , od 1526 r Mazowsze dopiero zostało włączone do Korony. Moze napisze "pisaciel", że to Zapadna Białorus - tak tez było do 1941 r!

A na początku 17 wieku gdy hetman Żółkiewski zdobył Moskwę to to było Wielkie Księstwo Litewskie i właśnie aż do Moskwy, a granica jego wiele lat była tuż pod Smoleńskiem.
A jak to było wg ciebie synku że w 1526 Mazowsze włączono do Korony, a co robił i kim był Konrad Mazowiecki żyjący dużo wcześniej.
P
Piotr
Jakie to 'podlasie" , od 1526 r Mazowsze dopiero zostało włączone do Korony. Moze napisze "pisaciel", że to Zapadna Białorus - tak tez było do 1941 r!
S
Swojak
A Adamowo, to nie podlaskie?
-U-R-S-U-S-
Rolas ma fajnego Massey Fergusona!
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie