Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na polach przybyło kuropatw. Dzięki myśliwym [ZDJĘCIA]

azda
Myśliwi zainwestowali w ptaki. W okolicach bielska wypuścili blisko setkę kuropatw

Prawie sto kuropatw bielscy myśliwi wypuścili w okolicach Bielska, część koło Proniewicz, pozostałe trafiły m.in. na pola między Parcewem a Hołodami.

Pierwsze ptaki wypuścił najstarszy myśliwy w bielskim kole łowickim „Podlasiak” - Leoncjusz Parafiniuk.

Myśliwi nie tylko polują

- To nie jest tak, że myśliwi tylko zabijają zwierzynę - mówi Jerzy Chmur, łowczy koła. - Myśliwi dbają przede wszystkim o to, by utrzymać odpowiedni stan poszczególnych gatunków na podległym terenie.

A ten niestety ostatnio został nieco zaburzony.

- Jeszcze na początku lat 90. ubiegłego wieku na nasze tereny przyjeżdżała grupa myśliwych z Włoch i w jednym roku potrafiła odstrzelić nawet ponad 300 kuropatw - opowiada pan Leon. - Wówczas kuropatw było u nas mnóstwo, stada można było spotkać na każdym kroku. Dziś są one rzadkością. W okolicach wsi widywałem co najwyżej pojedyncze stadka.

Z czego to wynika?

Postęp rolnictwa szkodzi ptakom

- Przede wszystkim ze zmian w rolnictwie - opowiada pan Leon. - Kiedyś areały były mniejsze, na polach często spotkać można było jakieś nieużytki lub niewielkie zagajniki. To właśnie w nich lub granicznych miedzach schronienie znajdowały kuropatwy. Tam też zakładały gniazda. Teraz uprawy są wielkoobszarowe, nie ma nieużytków, kuropatwy nie mają się gdzie podziać. W dodatku w okolicach wsi grasuje mnóstwo zdziczałych kotów i psów. Swoje też zrobiły opryski i dzikie drapieżniki, szczególnie jastrzębie.

Nawet zaraz po wypuszczeniu części kuropatw na niebie zauważyliśmy krążące drapieżne ptaki.

Przez te czynnki populacja kuropatw spadła do minimum. Ale bielscy myśliwi próbują ją odtworzyć.

- Z Białegostoku przywieźliśmy 90 kuropatw, które wypuściliśmy w okolicach Bielska - mówi Jerzy Chmur. - Są one sparowane, więc mamy nadzieję, że będą się rozmnażać i mieszać się ze stadami, które już na tych terenach są. Zresztą specjalnie wybieraliśmy takie tereny, gdzie kuropatwa już występuje. Podobne działania podjęły okoliczne koła łowieckie, więc jest szansa, że na naszych terenach znów pojawią się kuropatwy.

Kuropatwy zwalczają stonkę

Jak podkreślają nasi rozmówcy, ptaki te są bardzo pożyteczne. To one wyjadają m. in. stonkę ziemniaczaną i wiele innych owadów, które są szkodnikami upraw.

Przy okazji apelujemy do rolników o ostrożne dobieranie stężenia oprysków, by nie szkodziły one ptakom.

- Współczesne opryski przy odpowiednim dawkowaniu nie szkodzą zwierzętom - podkreślają myśliwi. - Ważne, by rolnicy stosowali się do zaleceń.

To pierwsza i z pewnością nie ostatnia akcja bielskich łowczych.

- Przez ostatnich kilka lat nie zasiedlaliśmy żadnej zwierzyny - przyznaje Chmur. - Kilka lat temu wypuszczaliśmy bażanty. A w przyszłości chcemy zasiedlać zająca. Niestety to wszystko zależy od funduszy, którymi dysponujemy, a te są ograniczone.

Jak podkreślają myśliwi, kuropatwy wypuszczali w miejscach, które będą dla nich najbardziej odpowiednie, gdzie w pobliżu mają jakieś ujęcie wody oraz lasek lub zarośla.

Możliwe, że na naszych terenach znów pojawią się nie tylko kuropatwy, ale też bażanty, lisy, wilki.

============05 Tekst sans Bd white (9187616)============
Kuropatwa (Perdix perdix) to gatunek dużego, osiadłego ptaka z rodziny kurowatych (Phasianidae). Zamieszkuje niemal całą Europę oraz Azję Środkową. Populacja podlega znacznym wahaniom, liczebność ptaków zależy od ostrości zimy oraz pogody w czerwcu i lipcu, gdy wykluwają się pisklęta, które są bardzo wrażliwe na przemoknięcie i wychłodzenie. W Polsce nieliczny ptak lęgowy, głównie na niżu; lokalnie bywa średnio liczny. Żywi się przede wszystkimi owadami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna