Na starość nie licz na pieniądze z publicznego systemu

Jarosław Sadowski, analityk firmy Expander
sxc.hu
Udostępnij:
Ekspert radzi. Im wcześniej zaczniesz oszczędzanie na emeryturę, tym mniej będzie to "bolesne".

Kwota, jaką należy oszczędzać, aby po przejściu na emeryturę utrzymać dotychczasowy poziom życia, nie jest stała. Im więcej zarabiamy, tym więcej powinniśmy odkładać.

Najlepiej ustalić sobie, że co miesiąc oszczędzamy pewien procent naszych dochodów. Ile to będzie, zależy od tego, ile lat pozostało nam do emerytury i jak długo będziemy żyć. Im mniej czasu do emerytury, tym więcej należy odkładać.

Z wyliczeń Expander.pl wynika, że w przypadku małżeństwa w wieku ok. 30 lat i przy założeniu przeciętnej długości życia, na emeryturę należy odkładać co miesiąc ok. 10 proc. dochodów. Czyli, jeśli małżonkowie razem zarabiają np. 5 tys. zł, to kwota oszczędności powinna wynieść około 500 zł miesięcznie. W przeciwnym razie po przejściu na emeryturę będą oni musieli ograniczyć część wydatków.

Ważną zasadą jest też to, że z oszczędzaniem nie należy zwlekać. Im bowiem mniej czasu do przejścia na emeryturę, tym więcej należy odkładać. Gdyby małżeństwo z naszego przykładu zaczekało 10 lat i dopiero w wieku 40 lat zaczęło oszczędzać na emeryturę, to co miesiąc musiałoby odkładać już ok. 20 proc.
dochodów. W przypadku rozpoczęcia oszczędzania w wieku 50 lat, uzbieranie potrzebnej kwoty jest już bardzo trudne, gdyż należałoby odkładać około połowy dochodów (oczywiście przy założeniu, że małżonkowie nie zgromadzili wcześniej żadnych oszczędności).

Expander.pl zachęca jednak, aby oszczędzać na emeryturę, nawet jeśli zostało nam już tylko kilka lat pracy. Emerytury z publicznego systemu będą bowiem tak niskie, że każda kwota oszczędności będzie pomocna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Słucham komentarzy ludzi zawiedzionych, którzy nie potrafią zrozumieć, jak demokracja może nagradzać za bierność, za nieróbstwo czy wręcz szkodzenie i niszczenie elementów państwowości (armia, polityka historyczna, prestiż zagraniczny). Narzekania te biorą się jednak z przeidealizowania demokracji, która nie działa tak jak opisuje to jej definicja. Społeczeństwa nie interesuje za bardzo państwo i aspekty jego działania ale jedynie "Chleb i igrzyska". Obu nie zabrakło pod rządami PO nikomu. Podczas gdy media informują o upadku państw w Europie, kryzysie euro, bezrobociu i protestach na ulicach europejskich stolic, w Polsce nic złego się nie dzieje i to wystarczy za całą analizę ekonomiczną. Igrzysk też nie brakuje od 6 lat. 90% politycznej aktywności koncentruje się nie na reformach, zapewnieniu bezpiecznej przyszłości ale na walce z rywalem politycznym, na jego ośmieszaniu i poniżaniu, co w pełni zadawala głodne krwi społeczeństwo. Jest zidentyfikowany wróg, zatem przyszłość kraju zależy od tego jak mocno się mu dokopie.Najbardziej nośne hasło z bilboardów zwycięskiej parti brzmiało "Unia da więcej". Nikogo specjalnie nie raził ten żebraczy ton i uzależnianie przyszłości kraju od datków zewnętrznych. Polacy zaufali PO, że pod ich rządami choćby się nawet nic nie robiło, Bruksela sypnie kasą i na nic nikomu nie braknie. Nikt nie stawia pytań moralnych, nikt nie stawia pytań politycznych. Co będzie, gdy tego naszego "dobroczyńcy" zabraknie, gdy Unia nie tylko nie da więcej, ale nie da nic?
Dziś Polaków to nie interesuje, kiedyś w przyszłości być może stawiać będą szubienice, toczyć kolejne wojny z innym już wrogiem, który ich oszukał, nie pomni na to, że sami oszukać się pozwolili, ba, o to oszustwo wręcz się prosili.
G
Gość
Zadziwia degrengolada kolejnych pokoleń wkraczających w demokratyczne procedury.
W 1995 narzekaliśmy że młodzież wybrała Kwaśniewskiego i SLD. Kolejne pokolenie "młodych i wykształconych" poparło bezideową PO, a teraz robi się jeszcze straszniej, nie tylko populizm, ale najbardziej prymitywny antyklerykalizm w historii III RP.

10% Paliknota jest jeszcze jednym powodem do ucieczki..bo wyraźnie pokazuje upośledzenie umysłowe znacznej części społeczeństwa...

to spierdlaj
G
Gość
Zadziwia degrengolada kolejnych pokoleń wkraczających w demokratyczne procedury.
W 1995 narzekaliśmy że młodzież wybrała Kwaśniewskiego i SLD. Kolejne pokolenie "młodych i wykształconych" poparło bezideową PO, a teraz robi się jeszcze straszniej, nie tylko populizm, ale najbardziej prymitywny antyklerykalizm w historii III RP.

10% Paliknota jest jeszcze jednym powodem do ucieczki..bo wyraźnie pokazuje upośledzenie umysłowe znacznej części społeczeństwa...
G
Gość
uzyteczni idioci na własne życzenie pozbawili się własnych pieniedzy i ... znowu wybrali tych co z ich kasy żyją luksusowo. Na głupotę jeszcze nie wynaleziono szczepionki.

nie pierdl fajfusie
G
Gość
uzyteczni idioci na własne życzenie pozbawili się własnych pieniedzy i ... znowu wybrali tych co z ich kasy żyją luksusowo. Na głupotę jeszcze nie wynaleziono szczepionki.
C
Coach Outlet
Both Both Moncler Outlet Onlinecountries LV Outletare still discussing Coach Outletwhether to keep Coach Outlet Onlinesome trainersChanel Bags in Iraq, although Coach Outletthe number of troops is most likely toCoach Outlet be far lessChanel Bags than the 3,000 toCoach Outlet 5,000 that the administrationChanel Handbag had discussed with Iraqi leaders, one of the American officialsCoach Outlet said, speaking on condition of anonymity because of Coach Outlet Onlinethe continuing negotiations. The officials said the Chanel Handbagsadministration’Chanel Pursess plans changed inMoncler Jacketsgjugyikgy
Louis Vuitton Sunglasses recent weeks asCoach Outlet it became clearChanel Bags that the Iraqi Parliament would notMoncler Down Jackets give legal immunity to the American troops, something the Pentagon had insisted would be needed if troops were to continue to operate here. Two weeks ago, the
w
wredal87
5000zł razem? To raczej mało prawdopodobne w naszym regionie . Z reguły albo jest jedna pensja wynosząca około 1300zł na rękę albo dwie co w sumie dawałoby 2600. To również ledwo starcza na życie więc 260zł odłożone co miesiąc z tego jest nierealne .
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie