Na tę konferencję rolnicy przywieźli kiszonkę

Redakcja
W konferencji wzięło udział około 300 osób
W konferencji wzięło udział około 300 osób Trans-Rol
Udostępnij:
„Sytuacja i wyzwania w rolnictwie” to temat konferencji, która odbyła się w Krzyżewie (gm. Sokoły). Jej organizatorami byli Zespół Szkół Rolniczych im. Stefanii Karpowicz w Krzyżewie oraz firma TRANS-ROL Grażyny i Andrzeja Remisiewiczów.

Podczas konferencji ponad 300 uczestników wysłuchało 12 prelekcji specjalistów z sektora rolniczego m.in. w dziedzinie przygotowania najbardziej wartościowej kiszonki z kukurydzy oraz możliwości pozyskania nowych środków finansowych w sektorze rolniczym. Równolegle prezentowało się 16 wystawców z terenu całego kraju, w tym firmy działające na rzecz rolnictwa, w branży BHP w rolnictwie, uczelnie rolnicze oraz instytucje takie jak KRUS, Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego  w Szepietowie i Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Białymstoku. W trakcie spotkania rolnicy mogli m.in. bezpłatnie komputerowo zbadać jakość dostarczonej przez siebie próbki kiszonki z kukurydzy – dla wielu wyniki były zaskakujące.

Prowadzący konferencję Andrzej Remisiewicz zwrócił uwagę, że rolnictwo jest podstawową gałęzią gospodarki kraju i tym samym należy pamiętać, „ że od myszy po cesarza, każdy żyje z gospodarza”. Jednocześnie właściciel firmy TRANS-ROL będącej autoryzowanym dystrybutorem polskich fabryk nawozowych  podkreślił, że na firmach zaopatrujących rolnictwo ciąży duża odpowiedzialność – zarówno w zakresie jakości sprzedawanych towarów, ale także ich oryginalności i legalności transakcji. Wystosował także do zgromadzonych gospodarzy ostrzeżenie przed pojawiającymi się w branży rolniczej oszustami i naciągaczami, m.in. w procederze wyłudzania należnego podatku VAT w obrocie importowaną śrutą sojową i paliwem.

– Alarmuję o tym już od 3 lat, ale dla wielu osób był to temat nierealny – podkreślił Remisiewicz. – A przewidywania, niestety, się sprawdziły. Wielu rolników zostało oszukanych i musi ponieść odpowiedzialność finansową z tego tytułu.

 

– Rolnictwo zostało uznane za najważniejszą gałąź rozwoju naszego województwa  – mówił Stefan Krajewski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego. – I do tego powinniśmy dążyć.

Dlatego ważne są tego typu spotkania – pomagają łączyć edukację, biznes i wszystkie instytucje działające na rzecz rolnictwa. Należy zapewnić jak najlepszy przepływ i dostępność informacji.

Ważną informację podczas swojego wystąpienia przekazał zebranym starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński. Poinformował on, że od 1 września 2017 roku jedyną szkołą rolniczą kształcącą w zawodzie technik rolnik na terenie powiatu będzie Zespół Szkół Rolniczych im. Stefanii Karpowicz w Krzyżewie.

Na zakończenie uczestnicy konferencji mieli możliwość zwiedzenia nowo otwartego Centrum Turystyczno-Rehabilitacyjnego oferującego m.in. nowoczesne zabiegi rehabilitacyjne, jazdę konną, seanse w grocie solnej i saunie. Dla mieszkańców regionu było zaskoczeniem, że w niewielkiej miejscowości powstał nowoczesny ośrodek z atrakcyjną ofertą stawek za usługi.

– Z pełną świadomością oceniam, że podlaski sektor rolniczy to w wielu przypadkach poziom europejski, szkoda tylko, że nie pod względem obowiązujących przepisów i cen płodów rolnych – podsumował Andrzej Remisiewicz.

 

Dodał, że dziś podlaski rolnik to już nie gospodarz, a biurokrata. O poranku i późnym wieczorem wykonuje pracę w gospodarstwie, a pozostałą część dnia poświęca na kompletowanie niezbędnych dokumentów i szukanie rozwiązań absurdalnych sytuacji wynikających z przepisów. Są to m.in. zawiłości w korzystaniu ze środków UE – np. konieczność zakupu maszyn rolniczych na podstawie najkorzystniejszej oferty. A więc rolnik z woj. podlaskiego musi  kupić ciągnik i maszyny w Poznaniu, bo tam właśnie znalazł najkorzystniejszą ofertę. Nasuwa się pytanie – kto i w jaki sposób będzie odpowiadał za serwis i przegląd maszyn?

– Takie przykłady można mnożyć bez końca – zauważa Andrzej Remisiewicz. – Panuje nadmiar biurokracji. Wprowadzane przepisy powinny bardziej racjonalnie oceniać możliwości podlaskich rolników.

opr. (koci) 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie