MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na zawsze w naszej pamięci

(TOM)
Przed grobem ks. Jerzego Zawadzkiego zwykle pojawia się bardzo dużo ludzi. Tak było podczas tegorocznych uroczystości związanych z rocznicą śmierci.
Przed grobem ks. Jerzego Zawadzkiego zwykle pojawia się bardzo dużo ludzi. Tak było podczas tegorocznych uroczystości związanych z rocznicą śmierci.
Suwałki. Rok temu przed grobem księdza Jerzego Zawadzkiego niemal cały czas kłębił się tłum ludzi. Świeczki nie mieściły się ani na samym nagrobku, ani wokół niego. Su-walczanie nie zapomnieli o swoim proboszczu.

Jego grób znajduje się przy głównej alei cmentarza parafialnego przy ul. Bakałarzewskiej - tuż obok kaplicy.

Ta śmierć wstrząsnęła całym miastem. Ks. Zawadzki był bowiem powszechnie znany i szanowany. "Kapelan biedaków" - mówiono o nim. Z najbiedniejszymi dzielił się każdym groszem. W plebanii parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa wręcz ustawiały się kolejki... .

Ale zasługi księdza, to nie tylko materialna pomoc dla innych ludzi. To dzięki niemu, jeszcze w czasach PRL, w Suwałkach powstała filia Akademii Teologii Katolickiej, która z czasem przekształciła się w istniejącą do dzisiaj Wyższą Szkołę Służby Społecznej. J. Zawadzki stworzył też przy swojej parafii szkołę romską. Już pod koniec jego życia w placówce powstała klasa dla dzieci sprawiających największe problemy - takich, których nigdzie nie chciano.

Ksiądz dbał o wszystkich, tylko nie o siebie. Nie jeździł luksusowymi samochodami, nie mieszkał w apartamentach. Jego wszystkie osobiste rzeczy można było spakować w dwie walizki.

Problemy ze sercem miał od dłuższego czasu. Ale to lekceważył. W kwietniu 2007 roku znalazł się w bardzo ciężkim stanie w szpitalu. Był przygotowywany do transplantacji serca. Jednak tego nie dożył. Zmarł 23 kwietnia. Miał 57 lat. Pośmiertnie prezydent RP odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pamięć o wybitnym księdzu nie zaginęła. W rocznicę jego śmierci odbyły się specjalne uroczystości. I tak pewnie będzie w Suwałkach każdego 23 kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna