Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadleśnictwo Borki. Mazurski rezerwat przyrody większy o 200 hektarów

(HIM)
Granicznik płucnik - ten rzadki porost rośnie w rezerwacie Borki
Granicznik płucnik - ten rzadki porost rośnie w rezerwacie Borki lasy.gov.pl
Powiększenie granic rezerwatu Borki poprzedziły badania. Znaleziono wiele rzadkich roślin, owadów i ptaków.

Rezerwaty to tereny o szczególnych wartościach przyrodniczych, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. W Polsce jest 1441 rezerwatów, a 671 z nich to lasy.

Na terenie Nadleśnictwa Borki jest osiem rezerwatów, wśród nich rezerwat Borki, położony w centralnej części Puszczy Boreckiej. To obszar pagórkowaty z bagiennymi dolinami i rynnami polodowcowymi, z wieloma strumykami i niewielkimi oczkami wodnymi.

Rezerwat przyrody Borki znajduje się w gminach Kruklanki i Kowale Oleckie. Został powołany w 1958 r. zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego. Jego powierzchnia wynosiła 232 hektarów.

Od 23 lutego będzie miał 440,22 hektarów. Decyzję w tej sprawie wydał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie po inwentaryzacji fragmentów Puszczy Boreckiej, dotychczas nieobjętych ochroną rezerwatową. Przyrodnicy znaleźli rzadkie i chronione gatunki mchów i porostów, w tym granicznika płucnika.

- Puszcza Borecka to jedno z niewielu miejsc w kraju, w którym występuje ten chroniony gatunek porostu - informuje RDOŚ w Olsztynie.

W Puszczy Boreckiej znaleziono także rzadkie gatunki chrząszczy saproksylicznych, w szczególności Melandrya barbata, a także grupowe stanowisko muchołówki białoszyjej - ptaka rzadko występującego w województwie warmińsko-mazurskim .

- Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie naturalnych zbiorowisk leśnych charakterystycznych dla Puszczy Boreckiej i związanych z nimi gatunków fauny i flory, w szczególności żubra, muchołówki białoszyjej, dzięcioła białogrzbietego i granicznika płucnika - informuje olsztyński RDOŚ.

Czytaj e-wydanie »

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna