Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadleśnictwo Browsk: Akwen to bardzo ważna inwestycja dla każdej osady leśnej

PZA (opr.)
Fot: A.Roczniak/Nadleśnictwo Browsk
Leśnicy z Nadleśnictwa Browsk zbliżają się do końca realizacji inwestycji. Ratują oni akwen w osadzie leśnej Gnilec na terenie Puszczy Białowieskiej.

Budowa i remonty niewielkich zbiorników, oczek wodnych i stawów, ochrona terenów podmokłych i wiele innych zadań – to działania lokalne, które Nadleśnictwo realizuje i wspiera. W połączeniu z inwestycjami z zakresu dużej retencji, są skutecznym narzędziem w przeciwdziałaniu skutkom suszy i powodzi.

Akwen wodny, składający się z dwóch zbiorników, powstał w latach 80 XX wieku poprzez spiętrzenie odcinka cieku wodnego Jabłoniówka w sąsiedztwie osady leśnej Gnilec i linii kolejowej łączącej Hajnówkę z Cisówką. Zbiorniki dopełniają przepiękny krajobraz i są szczególnie ważne dla lokalnego ekosystemu, są miejscem bytowania zwierząt, zapewniają ochronę różnorodności biologicznej, retencjonowanie wody, a także ochronę przeciwpożarową.

Nieczystości w lesie. Leśnicy z Czarnej Białostockiej ujawni...

Dzięki prowadzonym pracom leśnicy zachowają naturalny charakter tej części lasu i usuną wszystkie ryzyka związane z użytkowaniem zbiorników. Z tej inwestycji szczególnie skorzystają ptaki, dla których zbudowane zostały dwie wyspy i płazy, które zyskają specjalne nagrzewalnie.

Zadanie realizowane jest z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach projektu „Adaptacja lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja na terenach nizinnych”, którego najważniejszym założeniem jest zabezpieczenie lasów przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna