Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody artystyczne marszałka rozdane. Pięcioro wspaniałych

Anna Kopeć
Tegoroczni laureaci działają w różnych częściach naszego regionu, a także poza nim. Wszyscy przybyli na uroczystą galę do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, by osobiście odebrać ważne laury.
Tegoroczni laureaci działają w różnych częściach naszego regionu, a także poza nim. Wszyscy przybyli na uroczystą galę do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, by osobiście odebrać ważne laury. Wrota Podlasia
Marszałek województwa podlaskiego przyznał swoje doroczne nagrody.

Muzyk, etnograf, śpiewak ludowy, choreograf i propagatorka kultury litewskiej - co łączy tych ludzi? Przede wszystkim ogromny dorobek artystyczny, który został doceniony. W środę marszałek województwa podlaskiego przyznał swoje doroczne nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. To najważniejsze wyróżnienie od władz województwa w dziedzinie kultury.

Tegoroczni laureaci działają w różnych częściach naszego regionu, a także poza nim. Wszyscy przybyli na uroczystą galę do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, by osobiście odebrać ważne laury.

Za całokształt dokonań nagrodzono wybitnego dyrygenta, pianistę i kompozytora Jerzego Maksymiuka, który urodził się w Grodnie, ale wychowywał się w Białymstoku. Tu spędził dzieciństwo i miał pierwsze kontakty z muzyką. W tym roku obchodzi 80. urodziny. Jubileusz ten będzie świętował w Białymstoku. 18 listopada w Operze i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej poprowadzi koncert, na którym orkiestra wykona m.in. jego utwór „Vers per archi”.

Wśród laureatów jest także Antoni Mosiewicz - emerytowany etnograf z Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Został doceniony za znaczący wkład w ochronę, upowszechnianie i promocję starego budownictwa drewnianego Podlasia.

Doceniono także Zbigniewa Nasiadko - publicystę, poetę, pieśniarza, który łączy często tradycję ze współczesnością, organizatora Festiwalu Muzyki Ludowej „Dawne Pieśni - Młode głosy” w Waniewie oraz prezesa Towarzystwa Muzycznego „Słopiewnie”. Nagrodę odebrał za całokształt działań na rzecz upowszechniania i ochrony ludowego śpiewu i muzykowania.

Kazimierz Pawczyński - założyciel, pierwszy choreograf i wieloletni kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża”, który działa już niemal od 40 lat - został doceniony za 50 lat pracy na rzecz ochrony, pielęgnowania oraz upowszechniania folkloru i tradycji kurpiowskich na Podlasiu.

Wśród wyróżnionych jest też kobieta Asta Pieczulis - dyrektorka Domu Kultury Litewskiej w Puńsku. Nagrodę odebrała za całą swoją dotychczasową działalność w zakresie upowszechniania w naszym regionie kultury litewskiej.

Oprócz dyplomów, kwiatów i gratulacji laureaci otrzymali po 11 tys. zł. Nagrodę w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, marszałek województwa podlaskiego przyznał już po raz siedemnasty. Takim wyróżnieniem może pochwalić się już 69 osób szczególnie zasłużonych dla kultury województwa podlaskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna