Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najczęściej winna jest bakteria

Ewa Kurzyńska [email protected]
Wrzody żołądka mogą wystąpić już u 20-latka.

Wrzody to nic innego jak ubytki w śluzówce żołądka lub dwunastnicy. Zwiastunem problemów może być ból. Jest umiejscowiony w nadbrzuszu, poniżej mostka.
- Dolegliwości mogą pojawić się nagle i być bardzo silne - tłumaczy lek. med. Maciej Szadkowski, chirurg pracujący na oddziale gastrologii.

Jeżeli wrzody są zlokalizowane w żołądku, ból pojawia się tuż po jedzeniu. Natomiast gdy zmiany chorobowe objęły dwunastnicę, cierpimy najczęściej, gdy jesteśmy na czczo, np. w nocy lub nad ranem. To niejedyna różnica. Dowiedziono, że wrzody dwunastnicy leczą się szybciej niż te w żołądku.

Wybór terapii zależy od przyczyny choroby. Jeśli winna jest bakteria Helicobacter pylori, a tak jest najczęściej, zleca się środki hamujące wydzielanie kwasu solnego (tzw. blokery pompy protonowej) w połączeniu z antybiotykami. Przy takiej kombinacji leków mówi się o leczeniu eradykacyjnym, które ma na celu usunięcie chorobotwórczego bakcyla. Jeśli natomiast u chorego nie wykryto obecności bakterii, poprzestaje się na zaordynowaniu leków obniżających kwasowość w żołądku. Przyjmuje się je zwykle przez kilka tygodni.

Przyczyną wrzodów może być także przyjmowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Do tej grupy zaliczają się popularne leki dostępne bez recepty zawierające m.in. kwas acetylosalicylowy, paracetamol czy ibuprofen. Z kolei stres i złe odżywianie, dawniej uważane za kardynalne przyczyny wrzodów, mogą raczej potęgować objawy choroby, a nie ją powodować. Przewlekłe napięcie pobudza wydzielanie kwasów trawiennych, a osłabia barierę ochronną śluzówki żołądka. W efekcie, nisza wrzodowa jest intensywnie drażniona i może pojawić się ból. Nie bez znaczenia są także czynniki genetyczne. Czujność powinny zachować osoby, których bliscy borykali się z wrzodami.

- Zmiana wrzodowa może mieć także podłoże nowotworowe. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie gastroskopii. W trakcie badania, jeśli wrzód znajduje się w żołądku, rutynowo pobiera się wycinki do oceny histopatologicznej - tłumaczy doktor Szadkowski.

Po zakończeniu leczenia gastroskopię należy powtórzyć zwłaszcza jeśli choroba objęła żołądek. Kontrolne badanie zaleca się zwykle po 6-8 tygodniach od rozpoczęcia terapii. Warto być sumiennym, bo choroba wrzodowa może prowadzić do groźnych powikłań, np. krwawienia z przewodu pokarmowego lub przedziurawienia ściany żołądka. W obu przypadkach konieczne jest leczenie w szpitalu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna