MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najnowsze badania na temat Pokolenia Z. Są samotni i bez wsparcia? Pomóc może im sztuczna inteligencja

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Z najnowszego badania wynika, że młodzi ludzie, a dokładnie pokolenie Z, czują się samotni
Z najnowszego badania wynika, że młodzi ludzie, a dokładnie pokolenie Z, czują się samotni Molnár Bálint/ unsplash
Pokolenie Z, a więc obecni nastolatkowie i młodzi dorośli, są osamotnieni i nie mogą liczyć na wsparcie rodziców. Tak wynika z badania przeprowadzonego w ramach projektu MindGenic AI. Problem ten dotyka szczególnie osoby z większych miast. W jego rozwiązaniu, paradoksalnie, mogłaby pomóc sztuczna inteligencja.

Spis treści

Jakie jest Pokolenie Z? Najnowsze badania

Do pokolenia Z zalicza się osoby urodzone po 1995 roku, ale nie później niż po 2015 roku. Jest to pierwsza generacja, która dorastała w całkowicie scyfryzowanym świecie. Jak wynika z badania, które zostało przeprowadzone w ramach projektu społecznego MindGenic AI, ponad połowa młodych Polaków często czuje się samotna w domu. Niewiele mniejszy odsetek uważa, że rzadko może liczyć na wsparcie ze strony rodziców lub wcale. Problem ten może dotykać nawet ponad 5 mln młodych ludzi – najczęściej z dużych miast.

– Problem samotności bardzo długo stereotypowo kojarzył się przede wszystkim ze starszymi osobami. To podejście zmienił okres pandemii i przymusowej izolacji. Nie powstały jednak żadne aktualne analizy dotyczące samotności młodego pokolenia, urodzonego po 1995 roku. Dlatego postanowiliśmy dokładniej przyjrzeć się temu zjawisku i uzyskaliśmy bardzo niepokojące wnioski - młodzi ludzie w przeważającej mierze zmagają się z poczuciem osamotnienia. Problem może dotyczyć nawet ponad 5 mln Zetek, a więc tylu, ile liczy populacja całego Mazowsza! – mówi Joanna Trojak, CEO MindGenic AI.

Pomimo tego, że (według danych Ministerstwa Cyfryzacji) ok. 3/4 polskich internautów korzysta z komunikatorów, tzw. Zetki są samotne. Samotność odczuwa 60 proc. osób w wieku 12 do 24 lat, a prawie 40 proc. rzadko ma poczucie więzi z innymi ludźmi.

Z badania wynika też, że najbardziej samotne są osoby z pokolenia Z, które zamieszkują duże miasta, liczące od 200 tys. do 500 tys. mieszkańców. W głównych aglomeracjach Polski odsetek osamotnionych młodych osób spada, chociaż nadal jest wysoka i wynosi 42 proc.

Najczęściej samotni w domu czują się ludzie między 19. a 21. rokiem życia – zdarza się to niemal 78 proc. z nich, z czego 41 proc. deklaruje, że poczucie samotności w domu towarzyszy im bardzo często. Z kolei brak wsparcia ze strony rodziców najczęściej zauważalny jest w grupie 17- i 18-latków - 62 proc. wskazuje, że spotyka się z nim często lub bardzo często.

Sztuczna inteligencja pozwoli rozwiązać problem samotności?

Nie da się ukryć, że do rozwiązania tego problemu musiałoby przyczynić się kilka różnych czynników. Jednym z nich może być technologia. Powstaje wyposażony w sztuczną inteligencję chatbot, który ma wspierać młodych ludzi w rozwiązywaniu problemów wynikających z samotności, niskiego poczucia akceptacji i nudy.

– Użytkownicy będą mogli m.in. porozmawiać z nim na różne tematy i skorzystać z pomocy w poszukiwaniu rówieśników o podobnych zainteresowaniach. Bot będzie również wskazywał zdrowe nawyki pozacyfrowe, podpowie, w jakich wydarzeniach warto wziąć udział, zachęci do aktywności w najbliższym środowisku oraz zwiększy świadomość na temat korzystania z zasobów internetu – podkreśla Joanna Trojak.

Kursanci, biorący udział w darmowych szkoleniach Akademii MindGenic będą mieli możliwość pracy przy budowie wspomnianego chatbota.

Źródło informacji: MindGenic AI

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najnowsze badania na temat Pokolenia Z. Są samotni i bez wsparcia? Pomóc może im sztuczna inteligencja - Strefa Edukacji

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna