Najpierw w agitację wyborczą wmieszał się powiat. Teraz gmina

Paweł Tomkiewicz
Kadr z relacji ze spotkania kandydatów PSL z wyborcami zamieszczonej na stronie Urzędu Gminy Ełk. Od lewej: Antoni Polkowski, Bożenna Obara, Stanisław Żelichowski i Krzysztof Hećman.
Kadr z relacji ze spotkania kandydatów PSL z wyborcami zamieszczonej na stronie Urzędu Gminy Ełk. Od lewej: Antoni Polkowski, Bożenna Obara, Stanisław Żelichowski i Krzysztof Hećman.
Udostępnij:
Kolejna wpadka ełckich samorządowców.

Film ze spotkania z posłem Stanisławem Żelichowskim i innymi kandydatami Polskiego Stronnictwa Ludowego do parlamentu pojawił się na stronie internetowej Urzędu Gminy Ełk. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że wśród nich są m.in. wójt gminy Ełk Antoni Polkowski i Bożenna Obara, która kilka dni temu sprzeciwiała się promowaniu kandydatów na stronach urzędów.

Sprawa na komendzie

W ubiegłym tygodniu w Ełku odbyło się spotkanie z kandydatami z list PSL-u do sejmu i senatu. Wśród nich znaleźli się m.in. poseł Stanisław Żelichowski czy Krzysztof Hećman.
W poniedziałek na stronie Urzędu Gminy Ełk pojawił się film - relacja z tego spotkania. Na reakcję konkurentów politycznych długo nie było trzeba czekać. We wtorek złożyli skargę do komisarza wyborczego.

- Informujemy o złamaniu prawa wyborczego przez wójta gminy Ełk, polegającego na prowadzeniu agitacji poprzez umieszczenie na oficjalnej stronie gminy Ełk materiału promocyjnego wybranych kandydatów do parlamentu - czytamy w skardze podpisanej przez Dariusza Rybaczka, pełnomocnika wyborczego Platformy Obywatelskiej.

Zgodnie z procedurami komisarz wyborczy przekazał sprawę do rozpatrzenia ełckim policjantom. Reakcja urzędników była bardzo szybka.

- Kiedy rano zobaczyłem ten materiał, kazałem informatykowi usunąć go ze strony - powiedział nam wczoraj Ireneusz Gorlo, sekretarz Urzędu Gminy Ełk. Dodaje, nie jest zaangażowany w kampanię wyborczą żadnego z kandydatów.

Wójt Antoni Polkowski przebywa obecnie na urlopie.
- Urząd nie jest miejscem do prowadzenia kampanii wyborczej, nie jest miejscem do takich publikacji - przyznaje Ireneusz Gorlo.

Kto zdecydował o umieszczeniu materiału na stronie urzędu? Oficjalnie nie wiadomo. Urzędnicy zapewniają, że będą wyjaśniać, w jaki sposób do tego doszło.

Kolejna wpadka ełckich samorządowców

To już druga próba agitacji wyborczej na stronie urzędu. W piątek pisaliśmy o artykule, jaki pojawił się na stronie powiatu ełckiego. Znalazły się w nim nazwiska tylko niektórych kandydatów do sejmu i senatu. Większość z nich związana była z Platformą Obywatelską.
Doniesienie do komisarza wyborczego w tej sprawie złożyła wówczas Bożenna Obara, która jest jedną z bohaterek filmu-relacji.

- Nikt nie rozmawiał ze mną na temat umieszczenia tego filmu na stronie urzędu - zapewnia Bożenna Obara. - Bardzo dobrze, że został zdjęty. Takie postępowanie jest niedopuszczalne, to łamanie prawa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
System podatkowy w rolnictwie oparty jest na kilku rodzajach podatków, spośród których za podstawowy można uznać podatek rolny.

Kwoty tego podatku określają samorządy na podstawie średniej ceny żyta ogłoszonej przez prezesa GUS dla gruntów gospodarstw rolnych, ustalanych według liczby hektarów przeliczeniowych, które z kolei obliczane są na podstawie powierzchni, rodzajów i klas użytków rolnych. Podatek rolny, zwany niekiedy gruntowym, stanowi w całości dochód własny gmin.

Nie wchodząc w szczegóły warto dodać, iż dotychczas średnia cena żyta wynosiła 37zł za kwintal, w tym roku średnia cena żyta jest prawie dwukrotnie wyższa niż przed rokiem i wynosi aż 74 zł za kwintal. Oznacza to gwałtowny 100% wzrost podatku rolnego, który przyjdzie rolnikom zapłacić w przyszłym roku.

Problem jest duży. PSL już złożył projekt ustawy proponując zmianę sposobu jego liczenia - nie jako średnia z trzech kwartałów, ale jako średnia z jedenastu miesięcy. Pozwoli to na ustalanie bardziej stabilnej i przewidywalnej wartości podatku rolnego - tłumaczą i chyba słusznie przedstawiciele tej partii.

Na szczęście samorządy mają prawo do obniżenia stawki podatku i w tym roku niektóre tak robią, ale niestety niektóre, szukając dodatkowych dochodów dla zadłużonych budżetów, już nie.

Daniel Domoradzki opisał walkę niektórych radnych o obniżenie tej stawki w Wydminach. A jak to jest w naszych samorządach?

Rada Miasta w Ełku przyjęła uchwałę ustalającą podstawę wyliczenia podatku rolnego na terenie miasta w oparciu o kwotę 40 zł za kwintal. Oznacza to, iż podatek rolny pozostanie praktycznie na ubiegłorocznym poziomie. Problem tylko w tym, iż w naszym mieście jest jedynie 23 rolników.

Z zazdrością mogą na nich patrzeć sąsiedzi z terenu gminy wiejskiej. Włodarze gminy nie byli tak łaskawi i podstawę opodatkowania ustalili w oparciu o kwotę 68 zł za kwintal. To oznacza prawie 84% wzrost obciążeń podatkowych! No cóż, mają to co sami wybrali.
W
Wieści gminne
W ubiegły piątek odbyła się sesja rady gminy. Uchwały nie budzące emocji, nic nie zapowiadało "burzy". Wyczuwało się jednak atmosferę napięcia. Skrywane emocje wzięły górę pod koniec sesji.Dwie sprawy: sprawa podwyżki podatku rolnego oraz sprawa "buntu" mieszkańców Chełch przeciwko planom przekształcenia dawnego hotelu na mieszkania socjalne dla elementu sprawiającego kłopoty włodarzom miasta Ełk ( plotka głosi, że miasto po remoncie kupi obiekt na mieszkania socjalne- a w każdej plotce jest ziarenko prawdy.
Inicjatywa zrobienia biznesu przez biznesmena z Moniek spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem mieszkańców obawiających się" o swoje ogródki oraz bieliznę rozwieszoną po praniu".Reakcja wójta na takie nastawienie mieszkańców broniących się przed " inwazją obcych" taka jak zawsze-czyli "człowiek może robić co chce ze swoją własnością".Mieskańcy
napisali więc do wójta pismo z apelem aby wójt stanął po ich stronie. W innym przypadku zasugerowali referendum. Inna sprawa wywołująca emocje to sprawa podatku rolnego. Wypowiedzi sołtysów , radnych ( bardzo emocjonalne) sprawiły, że prowadzący sesję ledwo
zapanował nad porządkiem. Wygląda na to ,że w gminie Ełk zbliża się Wiosna Ludów chociaż jeszcze nie widać zimy. Szkoda,że dziennikarze nie zaglądają ostatnio na sesje.Gazety
byłyby chętniej czytane.
w
wojtek
Gościu masz rację,ale nikomu nie życzę nawet tak młodemu człowiekowi jak Klimowicz,aby szedł śladem posła Makowskiego i poparł nihilistę bez jakikolwiek zasad.Makowski zrobił to dla kasy,Klimowicz chyba aż tak nie pojedzie,szkoda honoru.
g
gość
Tusk i Kaczyński mają stłuczkę. Wysiadają z aut i Kaczyński mówi:
- Wiesz Donald, to chyba jakiś znak ta stłuczka, może jednak dogadamy się jakoś jeszcze.
- No dobra, niech ci będzie, możemy przedyskutować jeszcze pewne tematy.
- To co? Zgoda?
I podają sobie ręce na zgodę. Kaczyński wyciąga piersiówkę i mówi:
- Wypijmy za to - i podaje Tuskowi.
Tusk pociąga łyczek, podaje Kaczyńskiemu, a ten zakręca butelkę i chowa do kieszeni. Na to Tusk:
- Co ty, nie pijesz?
- Nie, czekam na policję...
To oczywiście dowcip . Ale.....Może by go tak zastosować w naszej lokalnej polityce
w
wojtek
Tak po Sienkiewiczu,Panie Klimowicz kończ waść wstydu oszczędż,przegrałeś waćpan z ostatnim na liście niejakim Dawidowskim dzisiejszym rajcą niepoślednego miasta Ełk,dawniej zwanego nieco z germańska.Panie Klimowicz Ty hetman platformerskich zagonów zostałeś z boku? Toż cała platformerska dzicz rechocze.
C
Coach Outlet
Coach Factory Online can be found all over the Internet for discounted prices. The kind of prices that are so low, you will wonder why you ever shopped retail for your Chanel Handbags. You can get authentic Coach Factory and many other authentic Chanel Bagsfor less than $200 online.Coach Factory Online come in over 10 different designs and make up for at least 60% of the Louis Vuitton Outlet. As a matter of fact, Chanel Outlet Online are mostly made in the tote design. With more women going back into the workplace, there is a need for Coach Outlet Online and Coach Outlet Store Online. That is why it is important for you, the modern woman, to have at least one toteCoach Purses Outletthat will accommodate all of your junk. So, if you have to have the large tote Coach Outlet Online, why not make it the best of all the totes around. Make it a Coach Outlet Online Store.The Coach Outlet is the perfect bag to complete any look. TheseCoach Factory Store Onlineare stylish and functional. They can be matched up to any outfit, whether yo are Coach Factory Store or dressy.
g
gość
Ufff! Wybory, wybory ..i po wyborach.Ciekawe wyniki na naszym lokalnym podwórku,nieprawdaż ? Gminny urzędnik Tomasz Makowski-posłem (7980 głosów), natomiast
wójt Antoni Polkowski-kandydat PSL cieniutki rezultat(622 głosy).Platforma trzyma się
mocno.Ełk ma więc dosyć mocną reprezentację w sejmie.Czas wreszcie na zmianę granic miasta w taki sposób,aby móc perspektywicznie planować jego rozwój ,na którym skorzystają także
mieszkańcy gminy ( ci normalni oczywiście a nie wystraszeni przez wójta grabieżą ich ziemi).
D
Do Janusza
Zgadzam się z Januszem w 100%!
J
Janusz
Mieszkancy gminy i Miasta Ełk nie głosujmy na Polkowskiego i Podziewskiego.Polkowski uzyskal duże poparcie i teraz chce nas olać pakując się do sejmu. . Podziewski wraz z wojtem oszołomem zablokowali poszerzenie granic miasta. Dziś my mieszkancy gminy pracujemy w Ełku robimy zakupy .Nie głosujmy na tyych oszołomów z psl. oni nic dla nas nie zrobili. Dziś po wyborach wójt siedzi cichutko bo ma kasę pustą.
l
logo
Jak to kto zdecydował? Wódz! Dziwne że nie wykorzystuje do kampani swoich zaufanych poruczników i ich placówek, czyli dyrektórów i ich szkół gminnych. Jednak namawiam aby głosować na niego - pozbędziemy się głopotu z gminy - niech inni się nim martwią.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie