MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Największa w historii inwestycja w Polsce przesunięta. Zmiana planów giganta

Marek Knitter
Intel produkuje mikroprocesory, układy graficzne, sprzęt sieciowy.
Intel produkuje mikroprocesory, układy graficzne, sprzęt sieciowy. FinkAvenue/Getty Images
Intel zmienia plany inwestycyjne i wstrzymuje na dwa lata projekt budowy fabryk w Polsce i Niemczech. Decyzja ta wynika z pogarszającej się globalnej sytuacji finansowej firmy.

Szef Intela, Pat Gelsinger, w rozmowie z wicepremierem Krzysztofem Gawkowskim przekazał, że firma wstrzymuje do 2026 roku swoje plany inwestycyjne związane z budową planowanych dotychczas fabryk półprzewodników w Niemczech i Polsce. Decyzja ta wynika z pogarszającej się globalnej sytuacji finansowej firmy.

Ministerstwo Cyfryzacji przekazało, że od lutego przeprowadziło proces prenotyfikacji pomocy publicznej dla inwestycji w budowę fabryki półprzewodników. 13 września wicepremier Krzysztof Gawkowski przekazał, że Komisja Europejska poinformował, że jest zielone światło dla notyfikacji pomocy publicznej dla firmy Intel. Wartość planowanej pomocy publicznej rozłożonej na lata 2024-2026 miała wynieść ponad 7,4 mld zł.

Przyjmując do wiadomości globalne plany firmy Intel, Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że jest otwarte na intensywne wspieranie innych inwestycji półprzewodnikowych w Polsce w następnych miesiącach. Doświadczenia i prace zrealizowane we współpracy z Komisją Europejską pozwalają na sprawne realizowanie tego typu projektów w przyszłości – podano w komunikacie.

Intel stawia teraz na Irlandię

– Niedawno zwiększyliśmy moce produkcyjne w Europie dzięki naszej fabryce w Irlandii, która pozostanie naszym głównym europejskim hubem w dającej się przewidzieć przyszłości. Wstrzymamy nasze projekty w Polsce i Niemczech o około dwa lata w oparciu o przewidywany popyt rynkowy – napisał CEO Intela Pat Gelsinger w przesłaniu skierowanym do pracowników o kolejnej fazie transformacji Intela, cytowany w komunikacie firmy.

Jak podała agencja ISBnews, Gelsinger wskazał także, że Malezja pozostaje „aktywnym ośrodkiem projektowym i produkcyjnym dzięki naszej dotychczasowej działalności”. Intel planuje ukończyć budowę nowej fabryki zaawansowanych opakowań w Malezji, ale dostosuje jej uruchomienie do warunków rynkowych i zwiększonego wykorzystania naszych istniejących mocy produkcyjnych, zapowiedział CEO.

Gelsinger podkreślił też, że nie ma żadnych zmian w innych lokalizacjach produkcyjnych. Intel pozostaje zaangażowany w inwestycje produkcyjne w Stanach Zjednoczonych i kontynuuje projekty w Arizonie, Oregonie, Nowym Meksyku i Ohio.

Największa inwestycja w Polsce

W czerwcu 2023 r. Intel ogłosił inwestycję o łącznej wartości około 4,6 mld dolarów w celu uruchomienia w Miękini koło Wrocławia zakładu integracji i testowania półprzewodników. Firma zapowiedziała, że w nowym przedsiębiorstwie zostanie zatrudnionych około 2 tys. osób. Podkreślano, że decyzja Intela oznacza też tysiące stanowisk u dostawców oraz tymczasowe zatrudnienie podczas prac budowlanych.

Intel podał wtedy, że nowa fabryka w okolicach Wrocławia w połączeniu z istniejącym zakładem produkcji tzw. wafli krzemowych w Irlandii oraz drugim planowanym zakładem produkcji wafli krzemowych w Magdeburgu (Niemcy), pomoże stworzyć pierwszy tego typu w Europie, kompleksowy i najbardziej zaawansowany technologicznie łańcuch dostaw w dziedzinie produkcji półprzewodnikowych układów scalonych.

Intel na giełdzie w górę

Podczas wczorajszej sesji na rynku akcji w USA akcje Intela zyskały prawie 7 proc. Okazało się, że oprócz wstrzymania inwestycji w Europie media podały, że producent chipów oficjalnie zakwalifikował się do otrzymania dotacji federalnych w wysokości 3,5 mld USD na produkcję półprzewodników dla Departamentu Obrony USA.

Intel z siedzibą w miejscowości Santa Clara w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej w USA to założony w 1968 r. koncern z branży nowych technologii, będący jednym z największych producentów półprzewodników na świecie. Amerykańska firma notowana na giełdzie NASDAQ wytwarza m.in. procesory do komputerów osobistych, a także rozwiązania informatyczne i sprzętowe na potrzeby centrów danych, sztucznej inteligencji oraz pojazdów autonomicznych. Globalnie spółka zatrudnia ponad 121 tys. osób, w tym w Unii Europejskiej – ok. 10 tys. pracowników.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna