Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największe na świecie stado żubrów żyje na Podlasiu? Prawdopodobnie! Zobacz je na zdjęciach i na nagraniu wideo z lotu ptaka. Imponujące!

PL>an
Prawdopodobnie największa wolnożyjąca grupa żubrów na  świecie
Prawdopodobnie największa wolnożyjąca grupa żubrów na świecie Marcin Siekierko
Nasze Podlasie to bez wątpienia królestwo żubrów. To majestatyczne zwierzę nigdzie jak tu nie występuje w takiej ilości. Pod koniec stycznia na obrzeżach Puszczy Białowieskiej zaobserwowano bardzo duże stado, które liczyło aż 170 osobników. Jednak rekordowo liczną grupę wolnożyjących żubrów widziano ostatnio w okolicach Doratynki, liczyła aż 195 sztuk i jest prawdopodobnie największa na świecie!

Populacja żubra na Podlasiu ma się dobrze

Żubry to duma i chluba Podlasia, tu ich populacja jest największa na świecie. Po zakończonym ostatnio corocznym liczeniu tych zwierząt wiadomo, że w Puszczy Białowieskiej żyje ich aż 829! To z pewnością dobra wiadomość dla miłośników przyrody. Zimą te dostojne zwierzęta zbierają się w spore grupy. W naszym regionie można spotkać ogromne stada żubrów - po ponad sto osobników. Dowodem na to są nagrania i zdjęcia umieszczane w Internecie. Tak ogromne grupy można zaobserwować w kilku miejscach naszego regionu.

Zobacz koniecznie:

Najliczniejsze stada żubrów w Europie i na świecie

Żubry nieomal nie wyginęły, jednak dzięki praco naukowców i pasjonatów udało się uratować to dostojne zwierzę, które teraz jest dumą i chlubą Podlasian i wszystkich Polaków. Prawdziwym matecznikiem żubra jest Puszcza Białowieska i to stąd ten gatunek rozpoczął wędrówkę po całym globie. W Polsce żyje 1/4 światowej populacji żubra. W naszym kraju funkcjonuje kilka wolnożyjących populacji, największa jest w naszym regionie. Stada żyją w:

  • Puszczy Białowieskiej,
  • Puszczy Knyszyńskiej,
  • Puszczy Augustowskiej.

Zobacz rekordowe stado żubrów:

Rekordowe stada żubrów żyją na Podlasiu

Na obrzeżach Puszczy Białowieskiej pod koniec stycznia zaobserwowano rekordowo duże stado żubrów. Liczyło ono aż 170 osobników. Pracownicy Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży mówią, że dotychczas ani w puszczy, ani w jej okolicach nie zauważono tak licznych stad. Dane te jednak trzeba zweryfikować pod na początku marca w okolicy miejscowości Doratynka w gminie Narew miłośnik przyrody i zapalony droniarz Marcin Siekierko trafił na stado liczące aż 195 osobników! Przedstawił na to twarde dowody w postaci zdjęć i nagrań z drona.

Rekordowe stado żubrów na nagraniu wideo:

Ważne!

Losy żubra są przykładem jak można w bardzo krótkim czasie doprowadzić gatunek do krawędzi zagłady i jak wiele trudu trzeba włożyć w jego ratowanie. Uratowanie żubra było niewątpliwym sukcesem, lecz dalsze działania na rzecz ochrony tego reliktowego gatunku są nadal niezbędne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna