Największe Roller Coastery w Polsce — TOP 5 najszybszych i najciekawszych atrakcji tego typu

Artykuł sponsorowany
Miłośnicy mocnych wrażeń jeszcze do niedawna musieli szukać parków rozrywki z ekstremalnymi atrakcjami poza granicami naszego kraju. Jednak od prawie pięciu lat pod Krakowem istnieje Energylandia — największy park rozrywki w Polsce. Co prawda od 60 lat na Śląsku istnieje Legendia, jednak dopiero od niedawna pojawiają się z niej większe i ekstremalne Roller Coastery. Jakie atrakcje warto sprawdzić w tych dwóch parkach, aby poziom adrenaliny wskoczył nam na najwyższy poziom? Wszystkiego dowiecie się w poniższym artykule!

Mega Coaster Hyperion – Energylandia

To drugi najwyższy (77 metrów wysokości i 80 metrów przy pierwszym spadku) i najszybszy (osiąga aż 142 km/h!) Roller Coaster w całej Europie (zaraz po Roller Coasterze Red Force). Warto wiedzieć, że jest to również dziesiąta najszybsza kolejka górska na świecie! Dodatkowo Mega Coaster Hyperion to ósma kolejka na świecie pod względem wysokości spadku. Inwestycja budowy tego gigantycznego Roller Coastera podjęta została wraz z firmą Intamin, która produkuje atrakcje dla najlepszych parków rozrywki na świecie. Parametry tego Roller Coastera są imponujące i na pewno wywołają wysoki skok adrenaliny nawet u największych śmiałków. Stopień jej nachylenia przy spadku to 85 stopni, zaraz po pierwszym spadku pasażerów czeka przejazd przez tunel z maksymalną prędkością. Dodatkowo atrakcja ta posiada zaskakujący efekt wodny, tak zwany splash flow oraz wiele podwójnych zakrętów pokonywanych z wysoką prędkością. O zawrót głowy na pewno przyprawiają również liczne dodatnie oraz ujemne przeciążenia.

https://energylandia.pl/

Budowa tej kolejki została ogłoszona w październiku 2016 roku. Rok później park Energylandia ogłosił nazwę kolejki – Hyperion – na swoim oficjalnym profilu na portalu społecznościowym Facebook. Początkiem stycznia 2018 roku został zakończony pierwszy etap budowy, w ramach którego wykonano 80% fundamentów pod podpory, w tym pod najwyższe elementy konstrukcji kolejki, a także liczący 20 m szerokości i 8 m głębokości wykop pod tunel po pierwszym spadku. Pod koniec maja 2018 roku ukończono budowę toru Roller Coastera. Natomiast pod koniec czerwca 2018 roku odbył się pierwszy przejazd testowy, a 14 lipca 2018 roku kolejka została otwarta dla gości parku.Motywem przewodnim Roller Coastera jest podróż statku badawczego Hyperion_1, który w drodze do księżyca Saturna trafia na czarną dziurę i tunel czasoprzestrzenny, który transportuje go w okolice planety Hyper Novi (bliźniaczej planety Ziemi) w równoległym świecie. Przed startem kolejki pasażerowie oglądają film wprowadzający w historię ekspedycji oraz bliźniaczej planety. W roku 2019 tematyzacja została rozszerzona o ośmioodcinkowy mini serial Hyperion przedstawiający szerzej losy załogi statku badawczego.Warto również wiedzieć, że kolejka Mega Coaster Hyperion zajęła 1 miejsce w rankingu European Star Award wśród dziesięciu najlepszych nowych kolejek górskich wybudowanych w Europie w 2018 roku. Hyperion otrzymał również nagrodę dla najlepszej nowej atrakcji w Europie otwartej w roku 2018 (European Top New Attraction 2018) w ramach nagród Parksmania Awards 2018. Roller Coaster, który otrzymał tyle ważnych wyróżnień, musi być po prostu dobry!

Lech Coaster – Legendia

Kolejka Lech Coaster znajdująca się w chorzowskiej Legendii otwarta została 1 lipca 2017 roku. Niewątpliwie przejażdżka nim to atrakcja dla osób o mocnych nerwach. Tor kolejki wywinięty jest w każdą możliwą stronę, posiada pionowe odcinki i mnóstwo pętli, co zapewne sprawi, że wielu widząc te wariackie konstrukcje, zrezygnuje z przejazdu.
Jednak mimo to odważnych nie brakuje!Kolejka Lech Coaster ma 40 metrów wysokości i mieści się w nowej strefie wesołego miasteczka o nazwie Magical Mountains.Przejazd Lech Coasterem trwa dokładnie 104 sekundy, a cały tor ma długość 908 metrów. Wagoniki osiągają prędkość 95 km/h. Kolejka ta posiada cztery inwersje, czyli elementy wywracające pasażerów do góry nogami. Dodatkowo Lech Coaster funduje przeciążenia, które można porównać do tych, jakie odczuwa pilot F-16! Jakby tego było mało, podczas przejazdu tym Roller Coasterem cztery razy możemy doświadczyć tak zwanego air-time, czyli wrażenia wypadania z siedzenia na szczytach wzniesień. Wszystko za sprawą tego, że w tych momentach zostajemy lekko unoszeni w powietrze.Jednak zanim dotrzemy do opisywanej kolejki, czeka nas przejście przez zamek, w którym panuje Lech - legendarny, pierwszy władca Polski. Budowla ta powstała na potrzeby zobrazowania legendy, która jest motywem przewodnim Roller Coastera. Na dziedzińcu zamku ustawione zostało rozłożyste drzewo z gniazdem orła na szczycie. Jest to symboliczne, ponieważ właśnie na takie drzewo miał się wspiąć Lech. Z bramy wychodzimy do ciemnej sali pełnej ekranów, dzięki czemu poczujemy się tak, jakbyśmy towarzyszyli legendarnemu Lechowi w jego przygodzie. Następnie schody prowadzą nas szczyt wieży, gdzie odbywa się start kolejki.

Lech Coaster został uruchomiony 1 lipca 2017 roku, więc stosunkowo niedawno. Jeśli jeszcze go nie wypróbowaliście — polecamy!

Speed Water Coaster – Energylandia

To dosyć oryginalna atrakcja, bo łączy Roller Coaster z atrakcją wodną. To największy i najszybszy na świecie Water Coaster, który bije wszelkie możliwe światowe rekordy wysokości i prędkości w swojej kategorii! To doskonała propozycja dla miłośników wody i ekstremalnych przeżyć.Budowa tej atrakcji przeprowadzona została wspólnie z Firmą Intamin, czyli tą samą, dzięki której powstał bijący rekordy popularności Mega Coaster Hyperion.

Roller Coaster Mayan – Energylandia

Mayan to ekstremalny Roller Coaster, znajdujący się w okolicy wysokiej na 40 metrów wieży Tsunami Drop oraz atrakcji Aztec Swing. Jeśli mielibyśmy ocenić Roller Coastery według wielkości, zaawansowania technicznego i oferowanych wrażeń czy prestiżu w światowych rankingach w skali od 1 do 10 to Mayan definitywnie zasługuje na 10! Goście parku głodni naprawdę mocnych wrażeń będą mogli je zaspokoić właśnie na tym Roller Coasterze. Prędkość, jaką osiągają wagoniki na tej kolejce, sięga 80 km/h, natomiast obecność aż 5 inwersji sprawia, że przeciążenia dochodzą do prawie 5 g! Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to odczucia porównywalne do ekstremalnych zwrotów myśliwcem F16. Także wysokość konstrukcji, która może być odpowiednikiem dachu dziesięciopiętrowego wieżowca (33 metry!), wielu wprawi o niemały zawrót głowy!

Diabelska Pętla – Legendia

To pierwsza kolejka górska w Polsce! Uruchomiona została w 2007 roku. Przejazd tym Roller Coasterem trwa niecałe 2 minuty. Trasa składa się z wielu zakrętów oraz podwójnej pionowej pętli, czyli posiada dwie inwersje! Wszystko to przy prędkości 60-70 km/h i przeciążeniach na poziomie 3G! Kolejka ta przeznaczona jest dla osób od 10 roku życia, mierzącym minimum 140 cm wzrostu. Dodatkową atrakcją jest to, że ostatni wagon kolejki posiada rząd siedzeń zwróconych tyłem do kierunku jazdy. W przerwie między sezonami 2018 i 2019 kolejka przeszła remont i zmieniła nazwę. Wcześniejsze nazwy to Tornado i Tic-Tac Tornado. Ciekawostką jest to, że kolejka ta została przeniesiona do Chorzowa z parku American Park of Adventurew Wielkiej Brytanii. Natomiast wykonana została przez francuską firmę Soquet. Do ciekawostek można również zaliczyć fakt, że była to pierwsza kolejka w Polsce posiadająca inwersję.

Dodaj ogłoszenie