Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Napar, który działa pobudzająco i odprężająco

Redakcja
Herbata oczyszcza organizm z toksyn
Herbata oczyszcza organizm z toksyn
Japończycy uważają, że wypicie od 4 do 10 filiżanek napoju z zielonej herbaty dziennie korzystnie wpływa na zdrowie i przedłuża życie człowieka średnio o 3 lata

Dobry aromat, dobry smak...

Dobry aromat, dobry smak...

Woda, którą zaparzamy herbatę, powinna stygnąć po zagotowaniu około 5 minut. Jeżeli herbata ma działać na nas pobudzająco, zaparzamy ją przez 2-3 minuty, jeżeli odprężająco - nieco dłużej (3-8 minut). Następnie napar przelewamy do innego dzbanka, gdyż jeżeli tego nie zrobimy, będzie miał on gorzki smak. Możliwe jest dwu- lub trzykrotne zaparzanie tych samych liści. Za każdym razem odnajdziemy inny smak. Wilgotnych liści nie można przechowywać dłużej niż 12 godzin, ponieważ później rozwijają się na nich grzyby.

W Polsce od pewnego czasu coraz większą popularność zdobywa herbata zielona. Jest ceniona nie tylko za swe smakowe właściwości, ale uważa się ją także za napój, który hamuje rozwój nowotworów.

Zielona herbata zawiera przeciwutleniacze, które sprawiają, że ma ona działanie antyrodnikowe. Jeden z nich - galusan - jest 20 razy silniejszy niż witamina C. Innym, równie ważnym przeciwutleniaczem znajdującym się w herbacie, jest tanina działająca antywirusowo oraz antybakteryjnie.

Wspomaga ona leczenie bakteryjnych schorzeń przewodu pokarmowego oraz hamuje rozwój bakterii. Regularne picie zielonej herbaty obniża poziom trójglicerydów i cholesterolu, co zmniejsza zagrożenie miażdżycą. Oprócz tego napar z liści herbaty zawiera sporo fluoru, który zapobiega rozwojowi próchnicy zębów.

- Picie zielonej herbaty jest korzystne w profilaktyce nowotworów żołądka, jelita grubego, odbytu, trzustki, piersi i prostaty - mówi Remigiusz Filarski z Centrum Dietetyki Stosowanej. - Zielona herbata posiada także właściwości przeciwmiażdżycowe, ułatwia procesy trawienia, dlatego zaleca się picie jej po spożyciu tłustych potraw. Wykazuje również działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne.

Herbata pobudza i orzeźwia dzięki dużej zawartości teiny działającej tak samo jak kofeina, znajdująca się w kawie. Po jej wypiciu zwiększają się zdolności umysłowe i fizyczne organizmu, a uczucie senności, znużenia i wyczerpania mija. Teina nie tylko ułatwia proces uczenia się i poprawia zdolność kojarzenia, ale reguluje też pracę jelit, a u niektórych osób łagodzi różnego rodzaju bóle. Pobudza jednak tylko świeży napar i to uzyskany najwyżej po 3 minutach. Herbata parzona dłużej działa relaksująco.
Każdy wielbiciel herbaty powinien sam stwierdzić, jaka ilość jest dla jego organizmu odpowiednia.

Ostrożność powinni zachować ludzie wrażliwie reagujący na kofeinę i garbniki. Również skłonni z natury do denerwowania się, bezsenności lub mający wrażliwy żołądek nie powinni przesadzać z ilością pitej herbaty. Pacjentom z wrzodem żołądka należy zdecydowanie odradzić picie zielonej herbaty, bowiem napar ten pobudza produkcję soków żołądkowych.

- Nadmierne picie herbaty może ograniczać wchłanianie składników pokarmowych z pożywienia, zwłaszcza białek, wapnia, cynku, magnezu oraz żelaza, sprzyjając w ten sposób występowaniu osteoporozy i niedokrwistości - mówi Remigiusz Filarski. - Picie więcej niż 5 filiżanek herbaty dziennie jest niewskazane kobietom w ciąży. Na mocne herbaciane napary powinny uważać osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze, jaskrę, osoby starsze oraz posiadające wady serca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna