Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Spis Powszechny 2021. W różnych częściach regionu powstają mobilne punkty spisowe. Kolejny - w Grodzisku i Białymstoku

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
pixabay.com/ zdjęcie ilustracyjne
Czas upływa, a wciąż zdecydowana większość mieszkańców woj. podlaskiego nie wzięła udziału w NSP. Osoby, które mają problem z obsługą internetu, mogą poprosić o pomoc urzędników.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań przeprowadza się raz na 10 lat. Tegoroczny rozpoczął się 1 kwietnia. Jest wyjątkowy, bo każdy mieszkaniec musi spisać się sam przez internet na stronie spis.gov.pl. Na wypełnienie formularza online mamy czas do 30 września. Jest obowiązkowy. Służby statystyki zachęcają do jak najszybszego wywiązania się z niego i przypominają, że kto odmówi udziału w spisie lub odpowiedzi na pytania (w przypadku tych, do których zadzwonią rachmistrzowie), musi liczyć się z karą finansową wymierzoną przez sąd - grzywna może sięgać nawet 5 tys. złotych.

Czytaj też: Narodowy Spis Ludności i Mieszkań rusza 1 kwietnia 2021 roku. Spisujemy się sami przez internet

Osoby, które nie czują się biegłe w obsłudze komputera i internetu, mają kilka wyjść. Mogą zadzwonić na infolinie spisową 22 27999 99 i dokonać tak zwanego spisu na żądanie przekazując konsultantowi informacje do formularza. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8 do 18. Ponad to w gminnych biurach spisowych - czyli w urzędach gmin, miast lub w innych wyznaczonych jednostkach - zorganizowane są punkty spisowe, gdzie można przyjść i spisać się z pomocą urzędników.

Inna forma to skorzystanie pomocy urzędników w mobilnych punktach spisowych, które pojawiają się systematycznie w różnych podlaskich miejscowościach. Najbliższy stanie 20 czerwca w Grodzisku przy ulicy Bielskiej (teren w okolicy kościoła i cerkwi) - będzie czynny w godzinach 9-14.30, oraz 21 czerwca w Białymstoku przy ul. Krakowskiej 13 (przed urzędem statystycznym) - czynny w godz. 10-17.

Zobacz także: Spiszmy się dla Polski! Liczy się każdy!

- Informacje, które zostaną zebrane od milionów Polaków pozwolą na aktualny opis naszego kraju i jego mieszkańców. Dzięki temu lepiej poznamy potrzeby i wyzwania rozwojowe stojące przed naszym krajem, jak i jego poszczególnymi terytoriami: województwami, gminami - podkreśla Dorota Wyszkowska, zastępcą dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku. - Spis to niezwykle ważne przedsięwzięcie, przeprowadzane raz na 10 lat. Jego wyniki, przez najbliższe lata, będą wykorzystywane do kreowania różnych polityk publicznych, np. edukacyjnej, zdrowotnej, demograficznej, czy rynku pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna