Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Spis Powszechny 2021. Wciąż nie spisało się 75 procent mieszkańców woj. podlaskiego

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
30-03-2021 bialystok dyrektor urzedu statystycznego dorota wyszkowska fot. wojciech wojtkielewicz/kurier poranny/gazeta wspolczesna/polska press
30-03-2021 bialystok dyrektor urzedu statystycznego dorota wyszkowska fot. wojciech wojtkielewicz/kurier poranny/gazeta wspolczesna/polska press Wojciech Wojtkielewicz
Spis przeprowadza się raz na 10 lat. Tegoroczny rozpoczął się 1 kwietnia. Jest wyjątkowy, bo każdy mieszkaniec musi spisać się sam przez internet. Jak po dwóch miesiącach wygląda sytuacja w przypadku woj. podlaskiego? W których gminach spisało się najwięcej osób? Dlaczego warto zrobić to jak najszybciej i co grozi, jeśli nie zrobimy tego wcale do końca września? O tym opowiada Dorota Wyszkowska, zastępcą dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku.

Na wypełnienie formularza mamy pół roku, bowiem od 1 kwietnia do 30 września. Minęła 1/3 tego okresu. Ilu mieszkańców woj. podlaskiego zdążyło się już spisać?

- Na koniec 8 czerwca mamy spisanych nieco ponad 301 tysięcy osób, czyli 25 procent mieszkańców województwa.

Widać tempo nie jest zastraszające. A jak wygląda sytuacja w poszczególnych gminach? Jakieś się wyróżniają?

- Tak. Zdecydowanie najwyższy udział osób w spisie odnotowuje gmina Wiżajny - blisko 60 proc., Mały Płock - ponad 50 proc., Białowieża - ponad 42 proc. oraz gmina Trzcianne - ponad 41 proc. Warto jeszcze wspomnieć o gminie Dubicze Cerkiewne, w której spisało się prawie 40 proc. mieszkańców.

Na szczęście opieszałym pozostało jeszcze trochę czasu.

- Ale oczywiście zachęcamy do tego, żeby obowiązku spisowego dopełnić jak najszybciej. Przypominam także, że w przypadku osób odmawiających udziału w spisie lub odpowiedzi na pytania, mogą zostać zastosowane kary przewidziane Ustawą o statystyce publicznej. O wysokości grzywny będzie orzekał sąd. Maksymalna kwota to 5 tysięcy złotych.

Czyli jest przysłowiowy "kij", ale mamy też "marchewkę".

- Osoby, które dokonały samospisu (co ważne, nie te, które zadzwoniły na infolinię, lub do których zadzwonił rachmistrz), na koniec spisu mogą pobrać kod, który upoważnia ich do wzięcia udziału w loterii. Do wygrania są karty przedpłacone o wartości 500 zł i 1 tysiąca złotych (najbliższe losowanie odbędzie się 18 czerwca, 2 lipca i 9 lipca) oraz samochody Toyota Yaris, które zostaną rozlosowane podczas finału loterii 14 lipca. Samochodów jest 16, czyli po jednym trafi do każdego województwa. Niezależnie od tego, czy ktoś wygrał w poprzednich losowaniach, wszystkie kupony biorą udział w losowaniu finałowym.

Jak można wziąć udział w loterii?

- Na końcu formularza spisowego znajduje się pytanie, czy chcemy wziąć udział w loterii spisowej. W przypadku odpowiedzi twierdzącej, otrzymujemy unikalny kod. To cyfry, które uprawniają nas do rejestracji kuponu na stronie internetowej spis.gov.pl Rejestracja kuponu trwa dosłownie minutę. Podajemy swoje imię, nazwisko, adres e-mail oraz numer kuponu, który wygenerowaliśmy. Losowania są transmitowane w naszych mediach społecznościowych. Szczęśliwy laureat otrzyma e-mail, na który w ciągu dwóch dni musi odpowiedzieć potwierdzając swoją tożsamość, a następnie odebrać wygraną w którymś z oddziałów Urzędu Statystycznego w Białymstoku, Łomży lub Suwałkach.

Spis już przeszedł do kolejnej fazy. Najpierw mogliśmy tylko spisać się sami, od 4 maja to rachmistrz może do nas zadzwonić.

- W dalszym ciągu możemy się spisywać przez internet i to jest jedyna szansa na udział w loterii. Każda inna forma udzielenia informacji eliminuje nas z tej możliwości.

To może pozostańmy na chwilę przy "opcjach" wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym 2021. Co mogą zrobić osoby, które nie czują się biegłe w obsłudze komputera i internetu?

- Można zadzwonić na infolinie spisową 22 27999 99 i dokonać tak zwanego spisu na żądanie przekazując konsultantowi informacje do formularza. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8 do 18. Ponad to w gminnych biurach spisowych - czyli w urzędach gmin, miast lub w innych wyznaczonych jednostkach - zorganizowane są punkty spisowe, gdzie można przyjść i spisać się z pomocą urzędników. W tej chwili wychodzimy do naszych mieszkańców i praktycznie codziennie organizujemy mobilne punkty spisowe w różnych częściach naszego województwa. Byliśmy w Supraślu, Tykocinie, Choroszczy. W kolejnych dniach będziemy w Knyszynie, Łapach, Gródku, Brańsku, Zabłudowie. Powoli będziemy starali się odwiedzić wszystkie nasze gminy.

Ostatnia forma udziału w NSP to wywiad przeprowadzony przez rachmistrzów.

- Ze względu na pandemię, do odwołania rachmistrzowie nie wychodzą w teren, ale mogą zadzwonić do mieszkańców i prosić o udzielenie odpowiedzi na pytania z formularza spisowego. Będzie to ankieta realizowana metodą wywiadu telefonicznego. Pragnę podkreślić, że rachmistrzowie będą dzwonić z dwóch numerów o prefiksie (22): numeru infolinii 22 27999 99 lub 22 828 88 88. Nie bójmy się odbierać tych telefonów.

Tak wiele mówi się o oszustach podszywających się pod urzędników i wyłudzających dane. Jaką mamy pewność, że faktyczne rozmawiamy z rachmistrzem spisowym?

- Rachmistrz powinien podać imię, nazwisko i numer identyfikatora. Jego tożsamość można potwierdzić dzwoniąc na infolinie spisową, do urzędu statystycznego, albo sprawdzając na stronie spis.gov.pl Co ważne, kiedy kontaktuje się z nami rachmistrz, nie mamy możliwości odmówienia przekazania mu danych.

Inaczej musimy się liczyć z sankcjami?

- Każdy ma obowiązek przekazania informacji w ramach Narodowego Spisu Powszechnego, ale zamiast straszyć karami, wolimy zachęcić mieszkańców i tłumaczyć, dlaczego w ogóle te dane zbieramy. Posłużą one do diagnozy sytuacji społeczno-gospodarczej, ale będą też potrzebne do kształtowania polityki zdrowotnej, edukacyjnej, społecznej, będą miały wpływ na wielkość dotacji dla gmin, czy podział środków unijnych.

Dziękuję za rozmowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna