Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

<I>Nas nie wolno lekceważyć</I>

(paps)
Sołtys Parcewa Dymitr Artemiuk (po lewej) i przewodniczący stowarzyszenia 'Nasza Ojcowizna&#8221; pokazują stary krzyż, który stoi na granicy dawnych ziem należących do wsi
Sołtys Parcewa Dymitr Artemiuk (po lewej) i przewodniczący stowarzyszenia 'Nasza Ojcowizna” pokazują stary krzyż, który stoi na granicy dawnych ziem należących do wsi
Parcewo. 'Stanowczo protestujemy przeciwko aroganckiemu i lekceważącemu podejściu Agencji Nieruchomości Rolnych w sprawie przeprowadzenia przetargów na dzierżawę nieruchomości z Zasobów Własności Rolnej Skarbu Państwa. Uważamy, że Agencja nie ma prawa dysponowania gruntami obrębu wsi Parcewo, gdyż przejęła je z pominięciem prawa - napisali mieszkańcy wsi Parcewo koło Bielska Podlaskiego. - Te grunty kiedyś były nasze. Mamy na to akty własności - mówi Walenty Gałuszewski, rolnik z Parcewa. - Potem państwo je zabrało od rolników. Teraz nie możemy nawet ich wydzierżawić.

Swoją ziemię parcewscy rolnicy stracili niemal 40 lat temu. Jak twierdzą mieszkańcy, była to kara za to, że wieś była niepokorna wobec ówczesnych władz.
Zabrali bo nie płacili
- Namawiali ludzi, aby przyłączyć się do kołchozu. W całej wsi nie znaleźli 12 ludzi chętnych i kołchoz nie powstał - opowiada Dymitr Artemiuk, sołtys Parcewa. - Władze postanowiły wieś ukarać i nałożyły takie opłaty, że rolnicy nie byli w stanie ich ponieść. Za zaległości odbierano ziemię, którą włączano do PGR.
Po upadku komunizmu upadły też Państwowe Gospodarstwa Rolne. Decyzją wojewody z 1993 r. pola odebrane wcześniej parcewianom stały się własnością Skarbu Państwa.
Chcą gospodarować
Od tego czasu rolnicy z Parcewa rozpoczęli indywidualne starania o odzyskanie swoich gruntów. Część z nich przystąpiła do przetargów o dzierżawę, ogłoszonych przez Agencję Nieruchomości Rolnych, zarządcę tych gruntów. Pierwszy wygrało gospodarstwo rolne 'Pawły". Rolnicy z Parcewa zdecydowali się wtedy zaprotestować.
- Było to niezgodne z zarządzeniem, że grunty mają być oddane w dzierżawę rolnikom indywidualnym - wyjaśnia Walenty Gałuszewski.
Jednak nie wszystkie grunty zostały wtedy wydzierżawione. Na to co pozostało, Agencja rozpisała kolejny przetarg, tym razem ograniczony. Mogli w nim startować tylko rolnicy indywidualni z gminy Bielsk oraz sąsiednich. Tym razem gospodarzom z Parcewa udało się wydzierżawić część pól. Niewiele później przetarg został unieważniony.
- Przystąpił do niego jeden z rolników z Siemiatycz, który się na ten czas zameldował w Bielsku - mówi Gałuszewski. - Oddział Agencji Nieruchomości Rolnych w Suwałkach dopuścił go do licytacji, a centrala ANR w Warszawie uznała, że to niezgodne z prawem i unieważniła przetarg.
Kolejny, trzeci już raz, parcewianie będą licytować swoje dawne włości w sierpniu. Boją się jednak, że tym razem nie uda im się wydzierżawić nawet skrawka pola.
Żubry za rogiem
Tymczasem okazało się, że o tereny, o które walczą parcewscy rolnicy stara się też Starostwo Powiatowe w Bielsku Podlaskim. Na prawie 200 ha ziemi władze powiatowe chciałyby stworzyć kompleks edukacyjno_rekreacyjny w ramach programu 'Żubr". W maju powiat złożył wniosek do ANR o bezpłatne przekazanie tych terenów.
- Nie wiedzieliśmy wtedy o tym, że ziemia ta stanowi przedmiot starań rolników - tłumaczy Piotr Bożko, wicestarosta bielski. - Jeżeli roszczenia tych osób są zasadne, starostwo to uszanuje. Nie będziemy starali się na siłę forsować naszego pomysłu, jeśli ludzie będą tym pokrzywdzeni.
W ostatnim czasie rolnicy z Parcewa postanowili zjednoczyć się w swoich staraniach. Trwa właśnie rejestracja stowarzyszenia 'Nasza Ojcowizna", które utworzyli gospodarze.
- Nie wolno nas lekceważyć. Nasze stowarzyszenie chce odzyskać ziemię na własność i rozdzielić pomiędzy rolników - deklaruje Walenty Gałuszewski, przewodniczący 'Naszej Ojcowizny". - To nasz rdzenna ziemia, a nie pozwalają nam na niej gospodarzyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna