Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nastolatek za dużo nie kupi

opr. (koci)
Takiego ipooda małolat nie kupi samodzielnie
Takiego ipooda małolat nie kupi samodzielnie
Co można kupić za przeciętne miesięczne kieszonkowe - czyli 55 złotych?

Najmłodsi wydają swoje pieniądze na słodycze, napoje, karty do telefonów (Ipsos, 2008 rok). Ale korzystają także z pieniędzy rodziców, robiąc z nimi zakupy. Kwota, którą dysponują dzieci jest więc bardzo duża.

Nie dla małolata

Warto jednak pamiętać, że zgodnie z prawem, dzieci poniżej 13. roku życia nie mają zdolności do czynności prawnych - w związku z tym w ogóle nie powinny same kupować. Jeżeli jednak takie dziecko zawarło umowę dotyczącą drobnych rzeczy, to jest ważna, jeżeli młody konsument nie został pokrzywdzony.

Ale w sytuacji, w której dziecku sprzedano produkt złej jakości, nie wydano reszty lub zażądano rażąco wygórowanej ceny opiekun lub rodzic mogą żądać unieważnienia umowy i zwrotu pieniędzy.
Osoby między 13. a 18. rokiem życia mogą z kolei bez zgody i wiedzy opiekunów zawierać umowy tylko jeżeli dotyczą drobnych rzeczy. Mają prawo kupić np. słodycze czy artykuły papiernicze.

Rodzic musi potwierdzić

W pozostałych przypadkach zakupu odtwarzacza mp3, DVD czy roweru - nastolatek musi mieć zgodę rodzica, który także później powinien potwierdzić taką transakcję sprzedawcy. W przeciwnym wypadku rodzic ma prawo oddać towar i żądać zwrotu pieniędzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna