Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz człowiek jest kandydatyem do Nagrody Nobla!

Beata Chodkiewicz [email protected]
Prowadzone pod kierownictwem prof. Michała Stachowiaka badania nad nanocząsteczkami krzemionki trwały 15 lat. Wyniki umożliwią leczenie wielu chorób, w tym nowotworowej.
Prowadzone pod kierownictwem prof. Michała Stachowiaka badania nad nanocząsteczkami krzemionki trwały 15 lat. Wyniki umożliwią leczenie wielu chorób, w tym nowotworowej.
Michał Stachowiak odkrył metodę, dzięki której ma nastąpić przełom w leczeniu chorób układu nerwowego.

Przyjeżdża do Suwałk

Przyjeżdża do Suwałk

Profesor Michał Stachowiak przyjeżdża 28 czerwca do Suwałk. Naukowiec chce odwiedzić rodzinne miasto, spotkać się z jego władzami, a także ze środowiskiem medycznym. O godz. 16 natomiast będzie gościem studentów PWSZ. Spotkanie odbędzie się w auli szkoły. Organizatorzy zapraszają też mieszkańców.

Suwalczanin Michał Stachowiak ma szansę, by otrzymać Nagrodę Nobla. - Jest kandydatem wytypowanym przez naukowców - informuje Jarosław Kuczyński, zastępca dyrektora Instytutu Ochrony Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach.

Michał Stachowiak odkrył metodę, dzięki której ma nastąpić przełom w leczeniu chorób układu nerwowego.

Badał przez 15 lat

60-letni Stachowiak urodził się w Suwałkach. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego. Studiował w Toruniu. Tam też specjalizował się, a następnie doktoryzował się w dziedzinie mikrobiologii.

Zainteresował się procesami biochemicznymi przebiegającymi w komórkach nerwowych.

Trzydzieści lat temu wyjechał z rodziną do Stanów Zjednoczonych, gdzie otrzymał stypendium naukowe. Nie wrócił do kraju, ponieważ nie mógłby prowadzić badań, które go interesowały. Profesora intrygowały procesy biochemiczne, które przebiegają w komórkach nerwowych.

Obecnie Michał Stachowiak pracuje na uniwersytecie w Buffalo. Jest autorem ponad 400 prac badawczych i publikacji z zakresu biologii medycznej.

Piętnaście lat temu światowi naukowcy, pod kierownictwem prof. Stachowiaka, rozpoczęli badania nad nanocząsteczkami krzemionki.

Niedawno okazało się, że istnieje metoda, by je powiązać z DNA. Drobinki krzemionki wprowadzone do mózgu usuwają chore komórki nerwowe i tworzą nowe. Dzięki temu można leczyć wiele chorób, np. Alzheimera, Parkinsona, udar mózgu, czy autyzm. Metoda ta może być też skuteczna także w walce z nowotworami.

Daje nadzieję chorym

- To odkrycie na skalę światową, ogromny przełom w medycynie - dodaje dr Kuczyński. - Ta metoda daje nadzieję wielu chorym. Zdaniem naukowców, profesor Stachowiak zasługuje na Nagrodę Nobla.

Zainteresowany nie chce na razie tego komentować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna