- Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw zawsze budzi emocje. Miejsce w rankingu ma znaczenie głównie wizerunkowe, ale nie jest przypadkowe. W rankingu za rok 2020 nie tylko kolejność Złotej Setki jest interesująca. Za sprawą pandemii wiosną 2020 roku nastąpił paraliż życia społecznego i gospodarczego, pojawiły się problemy ze sprzedaż i zakupami, powstały obawy o płynność finansową przedsiębiorstw. Rzeczywiste problemy, nagłaśniane dodatkowo przez media i polityków, sprzyjały rysowaniu pesymistycznych prognoz dotyczących przetrwania przedsiębiorstw i zachowania miejsc pracy - uważa dr Anatoliusz Kopczuk, ekonomista i prorektor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania oraz członek Kapituły Złotej Setki od pierwszej edycji, który jak co roku analizuje nasz ranking.
Przypominamy, że głównym wskazaniem Złotej Setki są przychody, jakie osiągają przedsiębiorstwa duże, średnie i małe, które działają w województwie podlaskim.
Czytaj również:
Główne kategorie rankingu
- Dyplomami uhonorujemy: po trzy firmy o największych przychodach - w trzech grupach: zatrudniających do 49 osób (małe), od 50 do 249 (średnie) oraz powyżej 250 osób (duże).
- Za Awans Roku - nagrodzimy przedsiębiorstwo, które najmocniej awansowało w Rankingu w stosunku do ubiegłego roku.
- Za Debiut Roku – firmę, która pojawiła się w Złotej Setce pierwszy raz i jest spośród debiutantów na najwyższym miejscu.
W tych trzech kategoriach czynnikiem decydującym jest przychód netto uzyskany w 2020 roku.
- Firma Roku - ta kategoria uwzględnia dynamiczny rozwój spółki. To nagroda dla przedsiębiorstwa, które po zsumowaniu następujących wskaźników: dynamika przychodów 2019/2020, dynamika zysku, stopa zwrotu kapitału własnego, rentowności przychodów, bieżąca płynność finansowa, dynamika wzrostu majątku trwałego - uzyska najniższy wynik.
- Menedżer Roku 2020 - czyli ten, kto najlepiej zarządza firmą, po prostu lider. Menedżer Roku to jedyna indywidualna nagroda w Złotej Setce. Wybrała go Kapituła spośród kandydatów zgłoszonych przez podlaskie organizacje okołobiznesowe.
- Trochę na ten tytuł trzeba było popracować. W suwalskiej i podlaskiej gospodarce funkcjonuję już ponad czterdzieści lat. W związku z tym, Menedżer Roku jest zwieńczeniem mojej pracy. Jest to też taki medal od kolegów, od przedsiębiorców - przyznał Henryk Owsiejew, właściciel i przewodniczący Rady Nadzorczej spółki Malow (producent mebli metalowych), który został Menedżerem Roku 2019.
Czytaj również:
Dwie nowe kategorie
Aby uatrakcyjnić Złotą Setkę, wprowadziliśmy (o konsultacjach z partnerem merytorycznym, firmą PwC i Kapitułą) dwie nowe kategorie:
- Innowacyjna Firma Roku,
- Lider Odpowiedzialnego Rozwoju.
Pokazujemy w ten sposób to, co podlaskie firmy robią w obszarze innowacyjności produktowej, organizacyjnej i technologicznej i jak innowacyjność przekłada się na wyniki biznesowe. W przypadku drugiej kategorii zależy nam na firmach, które pamiętają nie tylko o społecznej odpowiedzialności biznesu, ale również o odpowiedzialność za sprawy społeczne, środowiska czy ładu korporacyjnego.
Tak zbieramy dane do rankingu
Do danych finansowych podlaskich firm docieramy, głównie, dzięki firmie Dun & Bradstreet (dawniej Bisnode) - wywiadowni gospodarczej. Są one pozyskiwane z raportów firm składanych w Krajowym Rejestrze Sądowym. Drugim podmiotem, z którym współpracujemy merytorycznie jest PwC - globalna firma specjalizująca się m.in. w doradztwie biznesowym i audytach. Wreszcie, innym, równie ważnym, źródłem informacji są same firmy, które przysyłały do redakcji swoje zgłoszenia z niezbędnymi danymi finansowymi.
Dodajmy, że komplet informacji z finału Złotej Setki przedstawimy w papierowym wydaniu "Kuriera Porannego" oraz w portalu poranny.pl/strefa-biznesu i na Facebooku - profil Podlaskie Strefa Biznesu.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?