Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza debata: „Podlaski Rynek Pracy – blaski i cienie, rzeczywistość i perspektywy” [WIDEO]

Piotr Sawczuk
Piotr Sawczuk
Wideo
od 16 lat
Co dziś ma wpływ na sytuację naszych przedsiębiorstw i osoby pracujące? Jak wygląda dziś podlaski rynek pracy? Czy pracodawcy będą zatrudniać i jak efektywnie szukać pracy? Zapraszamy do obejrzenia naszej debaty, pt. „Podlaski Rynek Pracy – blaski i cienie, rzeczywistość i perspektywy”.

Gośćmi debaty są Andrzej Sobolewski, prezes zarządu ChM spółka z o.o. w Białymstoku, Marek Masalski, współwłaściciel spółek grupy „Łączy Nas Praca” oraz Jarosław Sadowski, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku. Debatę moderuje Jarosław Jabłoński, redaktor naczelny naszych wydawnictw.

ZOBACZ KONIECZNIE: Wkraczają tam, gdzie gips nie wystarczy. Implanty z ChM ratują nie tylko zdrowie, ale czasem i życie

Rozmówcy byli zgodni, że brakuje na Podlasiu pracowników wyspecjalizowanych w konkretnych zawodach technicznych. A to dla pracodawców jest dużym problemem. Okazuje się, że młodzi, ze zdobytym zawodem i umiejętnościami, wyjeżdżają do innych polskich miast, większych aglomeracji, ale też zagranicę, gdzie poziom zarobków, a także kultury pracy są nieporównywalnie większe do naszych.

Okazuje się też, że młodzi, którzy przychodzą do pracy, na start zażądać potrafią stanowisk kierowniczych. Pracodawcy niechętnie podchodzą do takich osób, głównie ze względu na brak znajomości i obycia z zasadami funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Nasza Debata Podlaski Rynek Pracy, czyli jak poprawić obecną sytuację

- Promować podlaski rynek pracy - mówił Andrzej Sobolewski, prezes zarządu ChM spółka z o.o.

Wskazał też, że należy głośno mówić o tym, że wiele dużych, fajnych firm, które chcą zatrudniać specjalistów, mieści się właśnie w Białymstoku, a nie w Warszawie czy Londynie, i nie ma obowiązku emigracji za chlebem.

- Podlaski rynek pracy jest mocno uzależniony od tego, jakie są ogólnokrajowe regulacje w zakresie obciążeń publiczno-prawnych czy polityki społecznej. My, mamy na to pośredni wpływ, ale ma to ogromne znaczenie jak firmy myślą o rozwoju, inwestycjach - mówił Marek Masalski współwłaściciel spółek grupy „Łączy Nas Praca”.

- Do tej polityki personalnej, dołożyłbym apel do poszukujących zatrudnienia, czy pracowników, którzy chcą zmienić dotychczasową pracę na inną, o ostrożne decyzje zawodowe. Chodzi tu na przykład o sytuację, kiedy pracownik podejmuje decyzję o rozstaniu ze swoim pracodawcą dla korzyści, w postaci przysłowiowych 100 zł więcej, w dłuższej perspektywie może być decyzją błędną - tłumaczył Jarosław Sadowski wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku.

Debata Podlaski Rynek Pracy została zarejestrowana w studiu "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej"

Już w najbliższy poniedziałek, 14 czerwca skrót debaty będzie można przeczytać w papierowych wydaniach "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej", a także serwisach poranny.pl i wspolczesna.pl.

A już w piątek, 18 czerwca w naszych serwisach obejrzycie kolejną debatę, tym razem pt. „Czas Zawodowców – JUTRO – należy do szkół branżowych”, gdzie wraz z naszymi prelegentami zastanowimy się między innymi, w jaki sposób pomóc młodym w podjęciu decyzji o wyborze szkoły.

Partnerzy debaty - Podlaski Rynek Pracy
Partnerzy debaty - Podlaski Rynek Pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nasza debata: „Podlaski Rynek Pracy – blaski i cienie, rzeczywistość i perspektywy” [WIDEO] - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna