Nasza ełcka: zielono-niebieska

Paweł Tomkiewicz [email protected]
- Widziałem już niebiesko-zieloną flagę w tym roku na ulicach. Na początku nie wiedziałem, co to za barwy. Koledzy powiedzieli mi, że to flaga Ełku - mówi Jakub Miłek. Obok Paulina Nocoń.
- Widziałem już niebiesko-zieloną flagę w tym roku na ulicach. Na początku nie wiedziałem, co to za barwy. Koledzy powiedzieli mi, że to flaga Ełku - mówi Jakub Miłek. Obok Paulina Nocoń. P. Tomkiewicz
Ełk. W święta państwowe obok biało-czerwonych flag, na ulicach powiewają niebiesko-zielone. Nie wszyscy wiedzą, że to... barwy naszego miasta.

Najbardziej znanym symbolem naszego miasta jest z pewnością herb. Mimo że zmieniał się kilkakrotnie, to większość ełczan twierdzi, że bez problemu go rozpozna. Dużo gorzej wygląda znajomość barw i hejnału.

Niebieskie jeziora, zielone lasy
W tym roku, 2 maja, podczas święta flagi, po raz pierwszy na ełckich ulicach obok biało-czerwonych barw powiewały też niebiesko-zielone.

- Flaga naszego miasta została ustalona już na początku lat dziewięćdziesiątych, jednak nie była dotychczas eksponowana. Takie kolory zostały wybrane ze względu na położenie. Wokół mamy przecież wiele jezior i lasów, stąd niebieski i zielony - mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

Część spośród uszytych w tym roku 450 flag, posiada również miejski herb. Zgodnie z decyzją prezydenta, będą one wywieszane podczas najważniejszych wydarzeń patriotyczno-religijnych. Mogliśmy je oglądać również w czerwcu podczas Dni Ełku.

Widzimy, ale nie wiemy
Dla wielu mieszkańców najbardziej znanym i najłatwiej rozpoznawalnym symbolem Ełku jest herb. Flaga to nowość.

- Prawdę mówiąc dopiero od pana dowiedziałam się, czemu obok narodowej wisi i ta flaga - mówi Paulina Nocoń.

Ełczanie, z którymi rozmawialiśmy, zgodnie przyznali, że powinniśmy jak najczęściej korzystać z miejskich symboli.

- Na pewno w następnych latach coraz więcej osób będzie już wiedziało, co to są za barwy. Ja się dopiero teraz dowiedziałam i trochę mi wstyd, że aż po tylu latach - przyznaje Danuta Kupryjańczuk.

Herb Ełku:
Obecny wzór nawiązuje do pieczęci z 1513 roku, przedstawiającej jelenia skaczącego wśród drzew.

W 1669 roku książę Fryderyk Wilhelm nakazał używanie pieczęci z wyobrażeniem Janusa - rzymskiego boga o dwóch twarzach, który wedle pogańskich wierzeń strzegł bezpieczeństwa bram i drzwi. Dopiero w 1967 roku uchwałą Miejskiej Rady Narodowej przywrócony został motyw jelenia. W 1999 roku wprowadzono nowe elementy symbolizujące rolę miasta w strukturze administracyjnej Kościoła katolickiego - są to infuła na tle dwóch skrzyżowanych pastorałów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

n
n/t herbu
ten herb to porażka, towarzystwo heraldyczne w swojej opinii nie zostawiło na nim suchej nitki
~Ełczanin~
Przywróćcie herb sprzed 1999 roku. Dość już mam patrzenia na jelenia erotomana, pożółkłych drzew i braku zieleni. Jaki daltonista to tworzył ?!?
d
daltonista
Czy granatowy to też niebieski? Jakoś mi to nie pasuje do wzoru na stronie UM Ełk
P
Perpedes
Od takiego zestawu kolorów zęby bolą. Zielone lasy i niebieskie jeziora można symbolizować na wiele sposobów.
j
jan
zielono- niebieska jak w tytule czy niebiesko -zielona jak w treści artykułu?
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie