Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza prasa lokalna. Zobacz jak powstawała

Leszek Taborski
Strona tytułowa pierwszego numeru "Wspólnej Pracy” z 3 kwietnia 1910 roku
Strona tytułowa pierwszego numeru "Wspólnej Pracy” z 3 kwietnia 1910 roku
Początki prasy łomżyńskiej sięgają ostatniej ćwierci XIX w., a dokładnie stycznia 1882 roku. Ukazał się wtedy pierwszy numer tygodnika "Echo Łomżyńskie". Pismo zawierało m.in. kronikę miejscową, korespondencję z miast guberni łomżyńskiej, z kraju i ze świata. Z przerwami ukazywało się do 1884 r.

1 kwietnia 1898 r. pojawił się nowy tytuł - "Echa Płockie i Łomżyńskie" ukazujące się dwa razy w tygodniu, którego redakcja mieściła się w Płocku, a w Łomży znajdował się jej oddział. Czytelnicy znajdowali w piśmie kronikę wydarzeń z Płocka i Łomży, wykaz zmian w służbie, kronikę kościelną, informacje bieżące i powieść lub opowiadanie w odcinkach. Jednak wobec małego zainteresowania wśród mieszkańców Łomży, redakcja zdecydowała się na usunięcie z tytułu "Łomżyńskie" i od 5 marca 1904 roku gazeta miała już nową nazwę - "Echa Płockie i Włocławskie.

"Wspólna Praca", tygodnik poświęcony sprawom ziemi łomżyńskiej, zadebiutował 3 kwietnia 1910 roku. Było to czasopismo najdłużej wychodzące i cieszące się największą popularnością wśród społeczności lokalnej. Ukazywało się w latach 1910-1932, z przerwą w okresie I wojny światowej (1914 - 1916). W każdym numerze była kronika wydarzeń, które dotykały spraw życia codziennego społeczności lokalnej oraz informacje o imprezach kulturalnych. W tygodniku nie zapominano także o najmłodszych, wydając niedzielny dodatek ilustrowany dla dzieci pt. "Pisemko"

Od 1918 roku zaczęła ukazywać się "Ziemia Łomżyńska. Tygodnik Demokratyczny". Wśród wielu rubryk warto zwrócić uwagę na relacje z działalności niezwykle aktywnych ŁTW i Towarzystwa Muzycznego "Lutnia". W roku następnym, 3 listopada 1919 roku, pojawiło się nowe pismo - "Gazeta Łomżyńska". W każdym numerze były stałe rubryki, m.in.: Przegląd polityczny, Z kroniki samorządowej, Z kroniki miasta. Od 2. numeru pojawił się w "Gazecie" podtytuł, który określał jej charakter: "Pismo poświęcone zagadnieniom życia narodowego Ziemi Łomżyńskiej w zakresie politycznym, społecznym i kulturalnym". W latach 1923-1936 ukazywał się "Przegląd Łomżyński", który był organem Zrzeszenia Demokratycznego Ziemi Łomżyńskiej. W sierpniu 1930 roku pojawił się podtytuł: "Organ Ziemi Łomżyńskiej Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem".

W "Przeglądzie" zamieszczano wiadomości z zakresu nauki, kultury, rolnictwa, handlu i przemysłu.

Największą popularnością wśród mieszkańców Łomży, obok "Wspólnej Pracy", cieszyło się "Życie i Praca". Pismo, wychodzące w latach 1924-1935 dwa razy w tygodniu, było organem informacyjno-społecznym. Na bieżąco podawano wiadomości z życia samorządu gminnego i miejskiego, rolnictwa, handlu i przemysłu, z zakresu szkolnictwa oraz życia kościelnego.

To, że w Łomży ukazywało się tak wiele tytułów prasowych świadczy o tym, że istniało zapotrzebowanie na informacje o życiu codziennym Łomży. Dziś roczniki tej prasy są nieocenionym źródłem informacji o Łomży okresu gubernialnego i dwudziestolecia międzywojennego. Ich wartość jest tym większa, że wiele dokumentów z dwudziestolecia międzywojennego zostało zniszczonych w czasie II wojny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna