Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza profesor w Radzie Naukowej Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN. To Barbara Mroczko

agsa
Profesor Barbara Mroczko w Radzie Naukowej Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN
Profesor Barbara Mroczko w Radzie Naukowej Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN UMB
To już kolejna kadencja prof. Barbary Mroczko w Radzie Naukowej Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN. Pani profesor zasiadać będzie w niej przez trzy lata - do 2026 roku.

Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk to największy Instytut Wydziału Nauk Medycznych PAN i jedyny instytut Polskiej Akademii Nauk prowadzący badania w dziedzinie medycyny klinicznej.

Prof. dr hab. Barbara Mroczko ukończyła z wyróżnieniem Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Białymstoku. Obecnie pełni funkcję Dyrektora Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) oraz Pełnomocnika Rektora ds. Zapewnienia i Doskonalenia Jakości Kształcenia UMB. Kieruje także Zakładem Diagnostyki Chorób Neurozwyrodnieniowych oraz Zakładem Diagnostyki Biochemicznej UMB. Jest również Członkiem Komitetu Nauk Neurologicznych Polskiej Akademii Nauk (PAN) oraz Członkiem Rady Naukowej Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN.

Profesor Barbara Mroczko pełni funkcję Guest and Section Editora w International Journal of Molecular Sciences (IJMS). Brała udział w międzynarodowym projekcie Joint Programme for Neurodegenerative Disease Research (JPND Research BiomarkAPD oraz była koordynatorem obszaru badawczego, dotyczącego chorób neurozwyrodnieniowych w ramach Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW).

Profesor Barbara Mroczko w 2021 roku otrzymała Nagrodę Ministra Zdrowia za osiągnięcia naukowe oraz została laureatką konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki, uzyskując fundusze na zakup platformy do analizy profili proteomicznych metodą ultraczułą (SIMOA), tj. pierwszego tego typu analizatora w Polsce, służącego do wczesnej diagnostyki chorób neurozwyrodnieniowych, w tym w szczególności choroby Alzheimera (AD) i stwardnienia rozsianego (SM). Jest także laureatką konkursu „Pomosty Przyszłości” w kategorii „Pomost nauki do biznesu dla osoby” – Technotalenty, jak również World’s TOP 2% Scientists, tj. została zaliczona do 2% najlepszych naukowców na świecie.

Profesor Barbara Mroczko rozwijała swoje umiejętności jako stypendystka zarówno w Polsce, jak i za granicą (Włochy, Niemcy, Stany Zjednoczone), a obecnie aktywnie uczestniczy w popularyzowaniu wiedzy na temat choroby Alzheimera w postaci licznych wywiadów oraz wykładów krajowych i międzynarodowych. Pani Profesor cieszy się uznaniem wśród społeczności studenckiej, czego efektem są wielokrotne zaproszenia do obrad jury konferencji i turniejów społeczności akademickiej.

Dorobek naukowy prof. Barbary Mroczko obejmuje 271 publikacji naukowych i 176 komunikatów zjazdowych. Łączny IF publikacji wynosi 786, punkty MNiSW: 13716, zaś indeks Hirscha 35.

Za: umb.edu.pl

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nasza profesor w Radzie Naukowej Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN. To Barbara Mroczko - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna