Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze kościoły wciąż są pełne

Aleksandra Gierwat [email protected]
A. Gardocki
Diecezja łomżyńska. Prawie co czwarty wierny z diecezji łomżyńskiej uczestniczący w niedzielnej mszy św. przystępuje do eucharystii - wynika z danych za 2007 r. opracowanych przez pallotyński Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

To, po diecezji tarnowskiej, drugi rezultat w Polsce. Wynik jest o tyle ciekawy, że na niedzielną mszę św. przychodzi u nas "tylko" 49,4 proc. ze zobowiązanych do tego diecezjan, podczas gdy w diecezji tarnowskiej tzw. wskaźnik "dominicantes" wynosi aż 72 proc. i jest również najwyższy w kraju. Warto też odnotować, że wskaźnik "communicantes", czyli uczestników mszy przystępujących do eucharystii wzrósł w naszej diecezji o 5 proc. w stosunku do 2006 r.

U nas tradycja się trzyma
Ks. Andrzej Popielski, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Łomży uważa takie wyniki za pocieszające, ale dodaje, że "chciałoby się więcej". Jego zdaniem na statystyki "dominicantes" negatywnie wpływa nasilona emigracja zarobkowa w naszym regionie.

- Wschodnie rubieże Polski zawsze charakteryzowała, i to widać, głęboka religijność - tłumaczy. - Wpływała na to tradycja historyczna, patriotyzm, silne więzy w wielopokoleniowych rodzinach.

Ksiądz podkreśla, że statystyki nie są do końca miarodajne. W samej Łomży odsetek "dominicantes" wynosi 52 proc., czyli więcej, niż średnia dla całej diecezji.

- A w takiej parafii na Kurpiach, gdzie tradycje są bardzo silne, procent wiernych uczestniczących we mszy św. może być znacznie wyższy - zauważa.

Laicki jak łodzianin
Patrząc na statystyki wyraźnie widać, że trzecie przykazanie boże "abyś dzień święty święcił" lepiej i chętniej wypełniają mieszkańcy wschodnich i południowych województw Polski. Najmniejszą wagę przykładają do niego mieszkańcy dużych miast, gdzie, zdaniem socjologów, proces laicyzacji zachodzi najszybciej, a także katolicy z Ziem Odzyskanych.

Najbardziej religijnymi diecezjami pod względem uczestnictwa w mszach świętych pozostają diecezje: tarnowska (72 proc.) i rzeszowska (68,5 proc.) oraz archidiecezja przemyska (64,2 proc.), a więc tereny dawnej Galicji. Bardzo dobrze, z wynikiem powyżej 50 proc., wypadają również diecezje drohiczyńska i siedlecka.

Na przeciwnym biegunie znalazły się natomiast archidiecezje: łódzka (28,6) i szczecińsko-kamieńska (29,3) oraz diecezja koszalińsko-kołobrzeska, gdzie w niedzielnym nabożeństwie uczestniczy tylko 30,5 proc. zobowiązanych do tego diecezjan. Archidiecezja szczecińsko-kołobrzeska oraz diecezja koszalińsko-kołobrzeska mają wraz z diecezją elbląską także najniższy wskaźnik przystępujących do komunii - jedynie 12 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna