Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze panie mogą pochwalić się najstarszymi metrykami

(ika)
– Nie mam problemów z jedzeniem, nic mnie nie boli, tylko chodzić mi trudno – mówi pani Helena. Pomaga jej córka.
– Nie mam problemów z jedzeniem, nic mnie nie boli, tylko chodzić mi trudno – mówi pani Helena. Pomaga jej córka.
Recepta na długowieczność to czyste środowisko i dobre odżywianie.

Rekordy

Rekordy

Według rankingu długości życia za Podlasiankami znalazły się kobiety z woj. podkarpackiego (81,8 roku), i małopolskiego (81,4). Mężczyźni z naszego regionu dożywają przeciętnie 72 lat i 6 miesięcy, co zapewnia nam 6. pozycję w kraju. Najdłużej żyją panowie z woj. podkarpackiego i małopolskiego (po 73,7 roku), najkrócej - z woj. łódzkiego (70,1). W przypadku płci pięknej najkrócej żyją kobiety w łódzkim (79,4 roku), śląskim (79,7) i kujawsko-pomorskim (79,8 roku).

Mieszkanki województwa podlaskiego żyją najdłużej w całym kraju - wynika z danych GUS, który obliczył, że kobiety w naszym regionie osiągają przeciętnie wiek 81,9 roku. - Zawdzięczany to nieskażonemu środowisku i naturalnej żywności - tłumaczy dr Joanna Zabielska-Cieciuch, białostocki lekarz rodziny.

O przepis na długowieczność, zapytaliśmy ponad stuletnią Helenę Dmochowską z Białegostoku.
- Jak w 1915 roku Rosjanie wywieźli moją rodzinę do Kazachstanu, to tam piłam, myłam się i prałam w wodzie mineralnej z naturalnego źródełka - odpowiada pani Helena, która w marcu tego roku obchodziła 102. urodziny. - To ona mnie pewnie tak zasiliła.

Helena Dmochowska jak na stulatkę jest wyjątkowo żywiołowa. Narzeka co prawda na słuch i wzrok, ale wciąż czyta książki i rozwiązuje krzyżówki.

- Jak ksiądz chodził w tym roku po kolędzie, nie mógł uwierzyć, że mam ponad 100 lat. Powiedział, że nie mam zmarszczek - wyznała pani Helena, chichocząc jak nastolatka.

W Białymstoku osób takich jak nasza rozmówczyni jest ponad 30. - Zawsze pytam jaka jest tajemnica ich wieku - opowiada Mieczysław Mejsak, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Białymstoku, który odwiedza wyjątkowych jubilatów. - Najczęściej odpowiadają, że regularne odżywianie i... niełatwe życie. Ale są i tacy, którzy przyznają się do kieliszeczka "czystej" dziennie.

Nasi panowie żyją przeciętnie niemal 10 lat krócej (72,5 roku). - Znaczna liczba zgonów wiążę się z dolegliwościami kardiologicznymi. Żeński hormon estrogen wpływają na to, że wolniej rozwija się miażdżyca - tłumaczy dr Zabielska-Cieciuch.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna