Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze zawodówki górą! Żadne miasto nie miało tylu laureatów!

Julia Szypulska
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne sxc.hu
Aż trzy białostockie szkoły zawodowe zostały docenione w konkursie MEN.

Konkurs "Lider edukacji zawodowej" właśnie rozstrzygnięto. Wzięło w nim udział 212 szkół z całej Polski. W końcu ubiegłego tygodnia wręczono nagrody zwycięzcom - 11 nagród pierwszych, 9 drugich oraz 8 trzecich.

Drugie miejsce zajęło technikum budowlano-geodezyjne z Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku. Na trzeciej pozycji uplasowało się natomiast technikum handlowo-ekonomiczne z Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych oraz technikum mechaniczne z Zespołu Szkół Mechanicznych.

- To olbrzymi sukces i prestiż - nie kryje zadowolenia Małgorzata Sutuła, dyrektorka "budowlanki". - W żadnym innym mieście, z wyjątkiem Warszawym, nie było tylu nagrodzonych szkół. Jesteśmy dumni tym bardziej, że jeśli chodzi o naszą branżę, ministerstwo nagrodziło tylko dwie szkoły w Polsce.

Głównym celem konkursu było wyłonienie i promocja szkół osiągających wysoką jakość i efektywność kształcenia zawodowego. Kryteriów oceny było 15, wśród nich wysoki poziom kształcenia mierzony m.in. przez zdawalność egzaminów zawodowych, udział w olimpiadach i turniejach zawodowych oraz współpraca międzynarodowa.

We wszystkich nagrodzonych białostockich placówkach uczniowie zdają egzamin zawodowy z wynikiem nieco wyższym od średniej krajowej. Sama zdawalność wynosi zaś ponad 90 proc. Szkoły mogą się też pochwalić dobrą współpracą z pracodawcami.

- Myślę, że ministerstwo zwróciło uwagę na certyfikowane szkolenia realizowane przez przedsiębiorców w szkole i w zakładach - mówi Małgorzata Sutuła. - Uczniowie w praktyce poznają najnowsze technologie. Jest to wiedza, której nie znajdą w żadnym podręczniku.

Dobrą współpracą z przedsiębiorcami może się też pochwalić Zespół Szkół Mechanicznych.
- Mamy podpisane umowy ze 120 firmami - mówi Małgorzata Kiebała, dyrektorka "mechaniaka". - Uczniowie biorą udział w krajowych i zagranicznych praktykach zawodowych. Co roku mamy 12-14 laureatów i finalistów olimpiad.
Mocną stroną "mechaniaka" są także autorskie programy nauczania, w tym nauczanie modułowe.

Liczne innowacje pedagogiczne i dobre praktyki to także atut Zespołu Szkół Handlowo-Ekonomicznych.

- Organizujemy warsztaty, konferencje i liczne spotkania z ludźmi biznesu - wylicza Alina Kuptel, dyrektorka placówki. - Wprowadziliśmy też innowację pedagogiczną Szkoła Praktycznej Ekonomii.

Uczestniczący w tym projekcie uczniowie tworzą na terenie szkoły przedsiębiorstwo. Opracowują biznesplan, wybierają produkt, bądź usługę, którą zamierzają oferować i planują sprzedaż.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna