Natalia Maliszewska za podium, ale wciąż liderką Pucharu Świata

OPRAC.: Filip Bares
Przemyslaw Swiderski
Natalia Maliszewska zajęła piąte miejsce na 500 w piątych w sezonie zawodach Pucharu Świata w short tracku w Dreźnie. Polka utrzymała prowadzenie w klasyfikacji generalnej tej konkurencji.

Puchar Świata w short tracku

W ćwierćfinałach 500 m, zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn, Polska miała po trzech reprezentantów. Natalia Maliszewska w komplecie z koleżankami z drużyny, Nikolą Mazur (najlepszy czas z trzecich miejsc) i Kamilą Stormowską awansowała do półfinałów. W przypadku tej ostatniej jej bieg aż trzy razy był powtarzany, a Polka dwa razy upadała na lód. Dobry występ oznaczał trzy Polki w czołowej "10" tej konkurencji.

Później Mazur (44,122) wygrała finał B (dało jej to w końcowej klasyfikacji 6. pozycję), jadąca w tym biegu na drugiej pozycji Stormowska (ostatecznie 8. miejsce) zaliczyła upadek. Maliszewska, która w ostatnim czasie chorowała, w finale A po starcie była trzecia. Ostatecznie najbardziej utytułowana z Polek linię mety minęła jako piąta (43,788). Zwyciężyła Holenderka Suzanne Schulting (43,203).

Słaby występ Polaków

Wśród mężczyzn z trójki Diane Sellier, Łukasz Kuczyński i Michał Niewiński (mistrz świata juniorów) tylko temu pierwszemu udało się awansować do dalszej fazy rywalizacji. Sellier, trzeci zawodnik klasyfikacji generalnej na tym dystansie, z półfinału wskoczył do finału B. Łyżwiarz Stoczniowca Gdańsk w walce o finał A prowadził po starcie, ale później dał się wyprzedzić dwójce Chińczyków.

Sellier w finale B również objął prowadzenie po strzale startera. Następnie dał się zablokować przez jednego rywala i wytrącony z rytmu odpuścił wyścig, zajmując ostatecznie 9. miejsce (42,343). Najlepszy na 500 m okazał się Chińczyk Xiaojun Lin (41.329). Niewiński został sklasyfikowany na 14. pozycji, a Kuczyński na 19.

W drugich konkurencjach na 1500 m drezdeńskich zawodów (w sobotę też walczono o punkty na tym dystansie) Gabriela Topolska dotarła do finału B. Prawo startu w czołowej siódemce przegrała z Chinką Li Gong o 0,02 s. Zawodniczka Juvenii Białystok w finale pocieszenia była piąta (2.46,671), co ostatecznie zapewniło jej 12. miejsce, Hanna Sokołowska była 35. Konkurencję wygrała Koreanka Gilli Kim (2.38,406).

Nikomu z trzech Polaków nie udało się przebić z repesaży do półfinałów 1500 m. Konkurencję wygrał Koreańczyk Ji Won Park (2.18,263). Paweł Adamski zajął 39. miejsce, Neithan Thomas 44., a Mateusz Mikołajuk 49.

Imprezę w Dreźnie zakończyły finały sztafet. Kobiecą wygrały Holenderki (4.07.531), a męską Chińczycy (6.51,106).

Za tydzień w holenderskim Dordrechcie odbędą się ostatnie w sezonie zawody Pucharu Świata.(PAP)