Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauka zdalna w szkołach. Kto może skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia.
Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Marzena Bugala/ Polska Press
W związku z wprowadzeniem w szkołach nauki zdalnej, od 20 grudnia 2021 roku do 9 stycznia 2022 r., rodzice małych dzieci i opiekunowie osób niepełnosprawnych mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Wynosi on 80 proc. wynagrodzenia. Jak ZUS będzie pracował w wigilię? Co z infolinią?

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, dodatkowy zasiłek opiekuńczy (21 dni) można otrzymać na opiekę nad dzieckiem do ukończenia przez nie 8 lat oraz nad starszym dzieckiem, do 16 lat, które ma orzeczenie o niepełnosprawności oraz do 18 lat, które ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i do 24 lat, które ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Jednak, jak wskazuje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, cytowana w komunikacie, zasiłek nie przysługuje, jeśli dziecko ma zapewnioną opiekę, np. przez drugiego z rodziców, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień opieki, również za dni ustawowo wolne od pracy.

- Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic-przedsiębiorca składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych – informuje Kowalska-Matis.

Jednak, jak zaznaczono, dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

W Wigilię ZUS jest zamknięty

W tym roku Wigilia jest dla pracowników ZUS dniem wolnym od pracy- poinformowano. Co ważne- nieczynna będzie także infolinia. Do dyspozycji klientów pozostaje możliwość załatwiania swoich spraw online poprzez indywidualne konto na PUE ZUS.

W tym roku święto 25 grudnia przypada w sobotę. Oznacza to, że pracodawca - za święto przypadające w sobotę - ma obowiązek wyznaczyć pracownikowi jeden inny dzień wolny. Najczęściej pracodawca odgórnie ustala termin dodatkowego dnia wolnego dla wszystkich pracowników w firmie, często najbliżej tej daty.

- W Wigilię w całym kraju nieczynne będą sale obsługi klientów ZUS, jak i również nie będzie działało Centrum Obsługi Telefonicznej – mówi Kowalska-Matis. – W tym dniu wszelkie formalności można będzie załatwić on-line poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Natomiast w sprawie Bonu turystycznego informacje będą udzielane pod specjalnie utworzonym numerem tel. 22 11 22 111- dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nauka zdalna w szkołach. Kto może skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna